Receb-i Şerifin ilk Cuma günü kılınacak namaz ve yapılacak tesbihatlar

deniz feneri

Aktif Üye

KUL HAKKI NAMAZI SENEDE 5 KERE KILINIR :​

1. Receb-i Şerifin ilk Cuma günü
  2. Şâbân-ı Şerifin 15. günü
  3. Ramazân-ı Şerifin son Cuma günü
  4. Kurban bayramının arefesi
  5. Muharrem ayının aşure günü ( öğle namazın 1 saat kalıncaya kadar yada öğle namazından sonra )

NAMAZIN KILINIŞ ŞEKLİ​

Kul hakkı namazına diye niyet ettikten sonra,
1. Rekatta fatihadan sonra 3 tekâsür 10 ihlâs süresi okunur.
2. Rekatta fatihadan sonra 3 kâfirun 10 ihlâs süresi okunur.
3. Rekatta fatihadan sonra 3 âyetel kürsü okunur.
4. Rekatta fatihadan sonra 25 ihlâsı şerif okunur.

Namazdan sonra 70 adet “salâvat-ı şerife” okunur.

NAMAZIN DUÂSI​

Namaz bittikten sonra şöyle duâ edilir. Yâ Rabbi ben senin günahkâr kulunum. Senin kullarına karşı borcum çok, Yâ Rabbi sana karşı olan günâhımı bağışla kullarına olan borcumdan beni sen kurtar. Ey benim Rabbim ! Ben çok âciz bir kulunum senin yarattığın kullârından birine haksız bir muâmelede bulunmuş olabilirim. Yâ Rabbi ! Kusurlarla dolu olan bu namazımı kusursuz kabul buyur sevâbını hak sahiblerine ver. Bu zayıf kulunu bu haktan kurtar. Amin.
Diyerek namazın duâsını bu şekilde yapmalıdır.

(Kaynak: Şir’atu’l-İslam, Seyyid Alizade; syf: 218-219 – Adab-ı Vezaif, Hasan
Burkay; syf: 25-26)
17553612_1624361414270918_7775892559054071963_n.jpg 17553612_1624361414270918_7775892559054071963_n.jpg

Son düzenleme:
Receb Ayı İlk Cuma Gecesi Namâzı

?Enes İbni Malik (RadıyAllâhu Anh)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur.

"Her kim recebin ilk perşembesini oruçlu geçirir, sonra cuma gecesi olan o gece akşamla yatsı arasında, oniki rekat kılar, her rekatta, bir Fatiha, üç Kadir Suresi, On iki kere de İhlas Suresi okuyup, her iki rekatta selam verirse, Namazı bitirince ,

(( اللهُمَّ صَلّ ِ عَلٰى مُحَمَّدٍ النَّبِيّ ِ الْأُِمّيّ ِ وَ عَلٰى اٰلِهِ وَ سَِلّمْ))

"?Ey Allah'ım! Nebiyy-i Ümmi olan Muhammed'e ve aline salat eyle'

diye yetmiş kere bana salat okur, sonra secdeye kapanarak, secdesinde;

(( سُبُّوحٌ قُدُّسٌ رَبُّ الْمَلَا أِكَةِ وَ الرُّوحِ.))

"?Allah-u Teala bütün noksan sıfatlardan son derece münezzehtir, mukaddestir. Meleklerin ve Ruhun (Cebrail'in) Rabb'idir."
diye yetmiş kere tesbihte bulunur, başını kaldırdıktan sonra, (iki secde arasında otururken) yetmiş kere:

(( رَبّ ِ اغْفِرْ وَارْ حَمْ وَ تَجَا وَزْ عَمَّا تَعْلَمُ، فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُالْأَعْ ظَمُ.))

"?Ey Rabb'im Bağışla ve acı! (benim günahlarımla ilgili) bildiklerin (e ceza vermek) den geç. Şüphesiz ki, en ulu ve yüce Sensin ancan Sen" der.
Sonra ikinci secdeye vararak birinci secdede söylemiş olduğunun benzerini tekrar eder de bitiminde Allah-u Teala'dan muradını isterse, dileği muhakkak yerine getirilir."

*

_
☝?☝?bu namazı yarın akşamla yatsı arası gene kılalım inşaAllah

Bunlar da ilginizi çekebilir...
İslam Dünyasının ilk Hastaneleri
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    2K
Abbas Kasım ibn Firnas - Uçan ilk insan (810-888)
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Biyografiler
  • 0    3K
İçinden Ağaç Geçen 26 Yıllık Kamyona ilk Marş
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Video Galerisi
  • 1    891
İstiklal Madalyası alan ilk isim: Nezahat Onbaşı
  • Kaptan43
  • Kaptan43,