• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Safiye Ayla'nın Ve Türk Musikisinin Macerası

Ugur

Administrator
Yönetici
#1
Türkiye'de tarihin sevilmesinde önemli katkıları olan Murat Bardakçı ardı ardına önemli eserler yayınlıyor. Son kitabı ise Türk müziğinin en güçlü seslerinden Safiye Aylâ'yı ve tutmayan musiki devrimini anlattığı "Safiye" isimli eseri oldu.

Türk müziğinin en önemli isimlerinden olmasına rağmen doğum tarihi bile tam olarak bilinmeyen Safiye Aylâ'nın hayatını yazmak sadece bir biyografi kaleme almak değildi.

Bu yüzden Bardakçı, Safiye Aylâ'nın hayatını anlatırken aynı zamanda Türkiye'nin iki farklı döneminin; imparatorluğun son, Cumhuriyet'in de ilk yıllarının musiki ve kültür hayatı ile o dönemlerde yaşanan sosyal çalkantıların resmigeçidini de ortaya çıkarmış. Safiye Aylâ'nın biyografisini yazarken, o günlerin kültür politikaları ile İstanbul'un eğlence hayatı da anlatılmış.

Eser geniş bir araştırma sonucu ortaya çıkmış. Bardakçı'nın kendisinde bulunan Safiye Aylâ ile Şerif Muhiddin Targan'ın özel evrakı ve ses kayıtları eserin temelini teşkil etmiş.

Bardakçı ayrıca Cumhurbaşkanlığı Arşivi, Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi ile binlerce gazete ve dergiyi taramış.

Bardakçı, Safiye Ayla'nın hayatı dört dönem halinde incelemiş:


1. Henüz yeni tanınmaya başladığı gençlik senelerinin Muganniye Safiye Hanım'ı.

2. İstanbul'un musikili mekânlarındaki icraları ve art arda çıkarttığı plâklar vasıtası ile ismini duyuran şöhretin zirvesinde Safiye Aylâ.

3. Peygamberimizin soyundan gelen Şerif Muhiddin Targan ile evlenmesinden sonra artık sadece radyoda okuyan ama her sene profesyonel şekilde organize edilmiş birkaç konser veren ciddî bir sanatçı ve saygın bir ailenin mensubu Safiye Aylâ Targan.

4. Şerif Muhiddin'in 1967'de vefatından sonra evlenmeden önceki senelerinde olduğu kadar yoğun olmasa bile profesyonel musiki hayatına dönen, hattâ mini şort giyerek konserler veren ama ciddî konserleri de ihmal etmeyen, gazete sayfalarında sık sık genç nişanlısı ile görünen, uçarı bir genç kız havalarındaki Safiye Aylâ.

Kitabın Safiye Aylâ'nın hayatı kadar önemli bir kısmı da Cumhuriyet döneminde yapılmaya çalışılan musiki devrimi ve alaturka musiki yasağı ile ilgili bölüm. Kitapta Safiye Aylâ'nın hayatı anlatılırken "İnkılâbı böyle yaptık!" başlığıyla anahatlarıyla anlatılan hadiselerin genişletilmiş şekli eserin ilaveler kısmında "Alaturka Musiki Yasağının Kısa Tarihçesi" başlığıyla verilmiş. Musiki inkılâbı ve kültür farklılaşması günlerinde yaşananlar geniş olarak anlatılmış. Eserde Nâzım Hikmet ve Mehmed Âkif hakkında da belgeler yer alıyor.

Murat Bardakçı'nın Türk müziğinin en önemli isimlerinden Safiye Aylâ'nın hayatını ve musikimizin Cumhuriyet dönemi macerasını büyük bir araştırma sonucu akıcı bir üslupla ortaya koyduğu eserini Türk Musikisi ve Cumhuriyet dönemi tarihiyle ilgili olan herkese tavsiye ediyoruz.

Kaynak: Erhan AFYONCU - Sabah
 

Reklam

 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • 2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi
  Ugur Ugur
  2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi Üç Aylar başlangıcı 19 Mart 2018 Pazartesi Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe Miraç Kandili 13 Nisan 2018 Cuma Berat Kandili 30 Nisan...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Kapıkule ve Diğer Gümrük Kapılarını Canlı İzleyin - 2018
  Kaptan43 Kaptan43
  Buyurun Arkadaşlar, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük Kapılarımızı sizler de canlı izleyebilirsiniz. Görüntüler yaklaşık 30 saniyede bir yenilenmektedir. Kapıkule...

Facebook