Sağlıklı Uyku Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

1452657.jpg


Günümüzün hızlı dünyasında, iyi bir gece uykusu bir tür hoşgörü haline geldi. İş, ev işleri, sosyal zaman ve eğlencenin ardındaki öncelikler listemize düştü. Ancak, uyku bir lüks olmamalıdır. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız için yemek ve su kadar önemlidir.

Vücudun uyku ihtiyacı nispeten yeni bir araştırma alanıdır. Bilim adamları, uyku sırasında vücuda ne olduğunu ve sürecin kendisinin neden bu kadar önemli olduğunu araştırıyorlar. Uykunun aşağıdakiler için gerekli olduğunu biliyoruz:

 • kritik vücut fonksiyonlarını sürdürmek
 • enerjiyi geri kazanmak
 • kas dokusunu onarmak
 • beynin yeni bilgileri işlemesine izin vermek
iyi-bir-gece-uykusunun-genclestirici-etkisi-oldugu-anlasildi-1579152779.webp


Ayrıca vücut yeterince uyumadığında ne olduğunu da biliyoruz. Uyku yoksunluğu, aşağıdakileri yapma yeteneğinizi bozmak da dahil olmak üzere bir dizi zihinsel ve fiziksel soruna neden olabilir:


 • düşünme yetisi
 • odaklanma
 • tepki
 • duyguları kontrol etmek
Bu, işyerinde ve evde ciddi sorunlara neden olabilir. Kronik uyku yoksunluğunun diyabet , kardiyovasküler hastalık, obezite ve depresyon gibi ciddi sağlık sorunları riskini artırdığı gösterilmiştir . Ayrıca bağışıklık sisteminizi de etkileyerek vücudunuzun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşma yeteneğini azaltır.

what-you-should-do-the-night-before-an-exam.webp

NE KADAR UYKUYA İHTİYACIMIZ VAR?

Uyku alışkanlıklarımız ve uyku gereksinimlerimiz yaşlandıkça değişir. Ulusal Uyku Vakfı'nın tavsiyelerine göre, aşağıda listelenen uyku miktarlarını almayı hedeflemelisiniz:

basliksiz-6.jpg


Daha küçük çocukların uyku ihtiyaçları daha da fazladır. Birçok çocuk şekerleme yardımıyla uyku hedeflerine ulaşacaktır. Bazı faktörler ne kadar uykuya ihtiyacınız olacağını etkiler. Genetik, ne kadar uyuduğunuzu belirleyebilir. Genleriniz, uyku yoksunluğuna ne kadar iyi tepki verdiğinizde de rol oynayabilir.

basliksiz-5.jpg


UYKU İPUÇLARI VE PÜF NOKTALARI

Sağlıklı uyku, vücudunuzu (ve beyninizi) daha iyi, daha uzun ve daha fazla onarıcı aksama süresine sahip olmak için kandırmaya başlayabilir. İşte uyku kalitesini ve uyku süresini artırmak için birkaç fikir:


- Bir Uyku Rutini Oluşturun

Düzenli bir yatma saatine sahip olmak ve buna bağlı kalmak, vücudunuzu daha iyi uyuması için eğitebilir. Hafta sonları, tatiller ve tatillerde bile bir programa bağlı kalın.

- Evcil Hayvanlarla Birlikte Uyumanız Uyku Bozukluğuna Neden Olabilir

Patili aile üyelerinizle uyumaya bayılıyor olabilirsiniz, ancak araştırmalar, hayvanlarının onlarla uyumasına izin veren evcil hayvan sahiplerinin daha fazla uyku bozukluğu yaşadıklarını ve daha düşük kaliteli uyku aldıklarını gösteriyor.


- Kafeini Bırakın

Sadece gündüz içseniz bile, uyarıcı gece gözlerinizin kapanmasını engelleyebilir. Kafein içeren yiyecek ve içecekleri öğleden sonra tüketmeyin . Bu şunları içerir:

 • Çay
 • alkolsüz içecekler
 • çikolata
- Telefonunuzu Bırakın

Her türlü elektronik eşyayı yatmadan en az bir saat önce kaldırın. Parlak ışıklar beyninizi uyarabilir ve bu da uykuyu zorlaştırabilir.

Kaynak :Karar gazetesi
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri