Saint Lucia

Saint Lucida
saint-lucia.png
BaşkentCastries
Resmî dillerİngilizce
Yönetim ŞekliAnayasal Monarşi
Yüzölçümü617 km²
Nüfus183.600
Nüfus Yoğunluğu297,5/km²
Para birimiDoğu Karayip Doları (XCD)
Zaman dilimiUTC-4
Telefon kodu+1-758
İnternet TLD.ıc
Saint Lucia, Karayipler'de Küçük Antiller'in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen ada ülkesi. İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı bir ülke olan Saint Lucia, Karayip Denizi ile Atlas Okyanusu arasında, Trinidad ve Tobago'nun kuzeyinde yer alır. Ülkenin başkenti Castries'dir.

Tarihçe​

Aziz Lucia olarakta anabileceğimiz St. Lucia’nın tarihi, M.Ö. 1000 ve 500 yıllarındaki ilk insan yerleşimine kadar uzanıyor. Adadaki orijinal yerleşimcilerin Ciboney halkı olduğuna inanılıyor. Ancak, bu iddiayı destekleyecek çok az kanıt bulunduğundan, tarihçiler bulunan kanıtlar doğrultusunda Arawakları bu adadaki ilk yerleşimciler olarak tanıtıyor.

Christopher Columbus, 1502’de dördüncü yolculuğuna çıktığı zaman, St. Lucia adasını gördüğü söylentiler arasında. Bunun bir kanıtı, Juan de la Cosa’nın 1500’lerde bölgedeki bir haritanın St. Lucia adasını içermesi. 1605’te, Oliphe Blossome (bir İngiliz gemisi) mürettebatı ve yolcuları St. Lucia’da bir yerleşim yeri oluşturdu.

İngilizler, 18’inci yüzyılın ortalarında gelişen şeker endüstrisi için St. Lucia’ya ilgi duymaya başladılar. Tarihin bu seyri sırasında, Saint Lucia, tarafsız bir bölge ilan edilene dek sahipliğini değiştirdi. Bununla birlikte, bu yüzyılın büyük bölümünde, St. Lucia Fransız kolonisinin egemenliği altındaydı.

20. yüzyıl, St. Lucia tarihinde adadaki kendini yönetme artışını işaret ettiği için önemli bir dönüm noktası oldu. 1957 yılına gelindiğinde, ada, şeker üretimini geçene kadar muz üretimine başladı.

Saint Lucia bayrağı​

Saint Lucia bayrağı ilk olarak 1 Mart 1967 tarihinde kullanılmaya başlanmış, 1979 ve 2002 yıllarında yapılan ufak değişiklikler ile günümüzdeki halini almıştır.
Bayrak açık mavi zemin üzerine bulunan siyan ve altın sarısı renklerde iki ikizkenar üçgenden oluşmaktadır. Açık mavi ülkeyi zümrüt mavisi görüntüsü ile çevreleyen Karayipler'i ve Atlas Okyanusu'nu ifade etmektedir. Bayrağın orta bölümünde ince beyaz renk ile çevrelenmiş, siyah uzun ikizkenar bulunmaktadır. Siyah ve beyaz renkler ülkenin kültürel olarak etkilendiği siyah ve beyaz ırkın kültürlerini sembolize etmektedir. Bu ikizkenar üçgenin önünde belli bir bölümünü kaplayacak şekilde konumlandırılan ve daha kısa altın sarısı ikizkenar üçgen ise Karayipler'de hüküm süren güneşi ve oluşturduğu zenginliği temsil etmektedir. Bayrağın bu konumda oluşturulması ile Afrika kültürünün güneş ışınlarının gölgesinde ve Karayipler'in sonsuz mavi sularında Avrupa kültürüne olan üstünlüğü ifade edilmektedir. Bu üçgenlerden oluşturulan görüntü aynı zamanda ülkede bulunan Piton dağlarının bir yansıması olarak da kullanılmaktadır.

Saint Lucia Mutfağı​

Saint Lucia Mutfağı St. Lucia mutfağı, Fransız ve İngiliz mutfağının birleşimi. Adadaki yemeklerin çoğunda Creole mutfağından baharatlar kullanmakta, deniz ürünleri kolay erişim nedeniyle, restoranlar ve plaj barlarında oldukça yaygın.

Kolonileşme zamanından önce, adada yaşayan Kariblar, mango, avokado ve mandalina gibi doğal meyve ve sebzeleri yemeklerde de sıkça kullanırlarmış. Tuzlu balık, St. Lucia’nın günlük yemeklerinde bir klasik. Deniz ürünleri dışında bir tercihiniz söz konusu olduğunda, yerel favoriler domuz eti ve tavuk ağırlıklı. Adada deniz ürünleri, salyangoz, ton balığı ve mahi mahi bol bulunuyor. Fransız ve İngiliz etkilerinin yanı sıra, St. Lucia’daki yemek seçeneklerine dahil edilmiş Hint mutfak stillerini de bulacaksınız.

İşte size St. Lucia mutfak mirasının bir bölümünü oluşturan en iyi yemeklerin listesi :

Callaloo (yeşil yapraklı bir sebze yemeği)
Bouyon (et ve sebzeli çorba)
Langouste (karides yemeği)
Biber tencere

HKe.jpg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Saint Vincent ve Grenadinler
  • GEZGİN
  • GEZGİN,
  • Ülkeler
  • 0    1K
Saint Kitts ve Nevis Federasyonu
  • GEZGİN
  • GEZGİN,
  • Ülkeler
  • 0    2K
Geri