Trinidad ve Tobago

Trinidad Ve Tobago
trinidad-ve-tobago.png
BaşkentPort of Spain
Resmî dillerİngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü5.130km²
Nüfus1.359.193
Nüfus Yoğunluğu264.9/km²
Para birimiTrinidad ve Tobago doları (TTD)
Zaman dilimiUTC-4
Telefon kodu+1-868
İnternet TLD.tt
Trinidad ve Tobago, Karayipler'de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke. Ülkenin para birimi Trinidad ve Tobago dolarıdır.

Ülke; Karayipler, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında adalar, Venezuela'nın kuzeydoğusunda yer alır. Koordinat olarak 11 00 Kuzey enlemi, 61 00 Batı boylamı'nda yer alan ülke haritada Orta Amerika ve Karayipler içinde olarak görünür. Ülkenin her iki adasının toplam yüölçümü 5.128 km2dir.

Ülke, hiçbir başka ülkeye kara komşusu olmadığından, kara sınırıları 0 km olarak kabul edilmektedir. Ancak sahil şeridi 362 km'dir. Bölgede tropikal iklim görülür.

Arazi yapısı ova ve dağlardan ibarettir. Ülkedeki en yüksek nokta 940 m ile "El Cerro del Aripo"dur.

Trinidad ve Tobago'nun başlıca kaynakları petrol, doğal gaz ve asfalttır. Arazinin %15'i tarıma uygundur ve %2'sinde otlaklar yer almaktadır. Ülkenin %46'sı ormanlıktır. Ülkenin 220 km2'si sulanabilmektedir.

Trinidad ve Tobago bayrağı​

 Trinidad ve Tobago ArmasıGünümüzde de kullanılan hali ile 31 Ağustos 1962 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak kırmızı zemin üzerine oluşmaktadır. Bayrağın göndere çekilen sol üst köşesinden başlayarak dalgalanan taraftaki sağ alt bölüme kadar uzanan kalın siyah şerit bayrağı ikiye bölmektedir. Çapraz olarak konumlandırılan bu siyah şeriti her iki tarafta da kalan kırmızı üçgenlerden, beyaz ince çapraz şeritler ayrılmaktadır.

Bayrakta bulunan kırmızı renk ülkenin ve ülke halkının yaşama sevinci ile ülke üzerinde doğan güneşin sıcaklığını ve enerjisini simgelemektedir. Siyah renk ülkenin doğal zenginliklerinin yanı sıra birliğini ve azmini temsil ederken beyaz renk adayı çevreleyen denizi ve ulusal özlemlerin saflığını ve tüm insanların eşitliğini ifade etmektedir.

Nüfus​

Ülkenin nüfusu, 2001 verilerine göre 1.229.953 kadardır. Nüfus artış oranı ise %-0,51'dir. Ülkede doğan her 1.000 çocuktan 24,98'i ölmektedir. Yaşam süresi ise ortalama 68,27 yıl kadardır. Bu oran erkeklerde 65,74 yıl, kadınlarda 70,92 yıl kadardır. Ülkede ortalama 1 kadına 1,81 çocuk düşmektedir. Ülkede AIDS hastası yaklaşık 7.800 kişi bulunmaktadır.

Ülkede nüfusun etnik dağılımı aşağıdaki gibidir;
  • Siyahi %39,5
  • Doğu Hindistan %40,3
  • Melez %18,4
  • Beyaz %0,6,
  • Asyalı ve diğer %1,2
Ülkedeki din değişkendir. Nüfusun %29,4'ü Roma Katoliği, %23,8'i Hindu, %10,9'u Anglikan, %5,8'i Müslüman, %3,4'ü Presbyterian, %26,7'sı diğer dinlere mensuptur. Resmi dil İngilizcedir. Ayrıca Hintçe, Fransızca, İspanyolca ve Çince de konuşulmaktadır. Ülkenin okur yazar oranı %97,9'dur. Bu oran erkeklerde %98,8, kadınlarda %97'dir.
Trinidad-ve-Tobago6963300fd4a5453d.jpg

Ekonomi​

Ülkenin satınalma gücü paritesi 11,2 milyar $, reel büyüme %5 civarındadır. Ülkedeki sektörel bileşimin %2'si tarım'a, %44'ü endüstri'ye, %54'ü hizmet'e dağılmıştır. Ülkedeki enflasyon oranı %3,2'dir. İş gücünün 558.700 olduğu ülkede, aynı bağlamda işsizlik oranı % 12,8'dir. Endüstri, petrol, kimyasallar, turizm, gıda maddeleri, çimento, meşrubat, tekstil gibi alt dallara ayrılmaktadır. Sanayinin büyüme oranı %3,8 kadardır.

Port of Spain Limanı, 1999 verilerine göre ülkede elektrik üretimi 4,9 milyar kWh; buna karşılık elektrik tüketimi 4,557 milyar kWh kadardır. Tarım ve hayvancılıkta en çok tercih edilen ürünler kakao, şekerkamışı, pirinç, narenciye, kahve, sebze ve kümes hayvanları'dır.

İhracat : Ülkede 3,2 milyar $'lık bir ihracat payı bulunmaktadır. İhraç edilen ürünlerin başında petrol ve petrol ürünleri, kimyasallar, çelik ürünleri, gübreler, şeker, kakao, kahve, narenciye, çiçek gelmektedir. En çok ihracat yapılan ülkeler aşağıdaki gibidir:
İthalat : Ülkenin ithalat payı ise 3 milyar $'dır. En çok alınan ürünler, makine, taşıt araçları, sanayi malları, gıda ve canlı hayvanlardır. Ülkenin mal aldığı ülkeler aşağıdaki gibidir;
  • ABD: %39,8
  • Venezuela: %11,9
  • AB: %11
  • Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı): %4,8 (1999)

Ulaşım ve taşımacılık​

Ülkede 8.320 km karayolu ağı bulunmaktadır. Ülkede herhangi bir su yolu yoktur. Ülkede ham petrol taşıyan 1.032 km; petrol ürünleri taşıyan 19 km ve doğal gaz taşıyan 904 km boru hattı mevcuttur. Ülkede "Pointe-a-Pierre", "Point Fortin", "Point Lisas", "Port-of-Spain", "Scarborough" ve "Tembladora" limanları mevcuttur. Ülkede 6 havalimanı bulunmaktadır.

Diller​

Trinidad ve Tobago iklimiResmi dil İngilizce'dir. Ayrıca Hintçe, Fransızca, İspanyolca ve Çince de konuşulmaktadır.

Din ve İnanç​

Ülkedeki din değişkendir. Nüfusun yüzde 9,4'ü Roma Katoliği, yüzde 23,8'i Hindu, %10,9'u Anglikan, yüzde 5,8'i Müslüman, yüzde 3,4'ü Presbiteryen, yüzde 26,7'sı diğer dinlere mensuptur.

İklim ve Hava Durumu​

Trinidad ve Tobago’da tropikal iklim görülür. Atlas Okyanusu'nun kasırga tehlikesi olan bölgesi olan "kasırga şeridi" ülkenin hemen güneyinde yer alır. Ortalama yağış miktarı 1500 mm olarak ölçülmüştür. Temmuz ila Kasım arası yağışlı dönem ve Aralık ile Haziran arası kurak dönem şeklinde genel olarak iki mevsim vardır.

Trinidad ve Tobago Kültürü​

Ülkedeki din değişkendir. Nüfusun yüzde 9,4'ü Roma Katoliği, yüzde 23,8'i Hindu, %10,9'u Anglikan, yüzde 5,8'i Müslüman, yüzde 3,4'ü Presbiteryen, yüzde 26,7'sı diğer dinlere mensuptur.

Resmi dil İngilizce'dir. Ayrıca Hintçe, Fransızca, İspanyolca ve Çince de konuşulmaktadır. Ülkenin okuryazar oranı yüzde 97,9'dur. Bu oran erkeklerde yüzde 98,8, kadınlarda yüzde 97'dir.

Mutfak​

Trinidad ve Tobago mutfagiTrinidad ve Tobago, diğer ada ülkeleri gibi deniz ürünlerine mutfağında çok yer veren bir ülke. Kızarmış köpekbalığı, uçan balık ve kırmızı balık mutlaka bu ülkede yemeniz gereken tatlar arasında bulunuyor. Pirinç ve tropikal meyvelerin de mutfakta kullanımı çok yaygın. Bunun yanında Trinidad ve Tobago halkının çok sevdiği hatta vazgeçemeyeceği tat olarak tavuğu görmeniz mümkün. Her adım başında bir tavuk restoranına rastlarsanız şaşırmayın.

Adalarda, Tropikal bölgelere özgü çeşitli bitkiler yetişir. Başlıca ürünleri kakao, şeker, kahve, muzdur. Adanın “rom” denilen içkisi de ünlüdür.

Trinidad ve Tobago Festivalleri​

Ülkenin en meşhur kültürel etkinliği Trinidad ve Tobago Karnavalı’dır. Lent’ten bir hafta önceki Ash Wednesday günü yapılan Karnaval, katılımcıların rengârenk kostümleri ve coşkulu kutlama sahneleri ile uluslararası üne sahiptir. Ülkenin turizm potansiyeline de ciddi katkıları olan karnaval kapsamında büyük bir kortej ve konserler düzenlenir. Festivale kalipso tınıları ve dansları damgasını vurur.
 
Geri