Transdinyester Moldova Cumhuriyeti

Transdinyester
transdinyester.png
BaşkentTiraspol
Resmî dillerRusça, Moldovca, Ukraynaca
Yönetim ŞekliSosyalist Cumhuriyet
Yüzölçümü4.163km²
Nüfus469.000
Nüfus Yoğunluğu112,6/km²
Para birimiTransdinyester rublesi (PRB)
Zaman dilimiUTC+2 (DAZD)-UTC+3 (DAYZD)
Telefon kodu+363
İnternet TLDyok
Transdinyester Moldova Cumhuriyeti (Moldovca: Република Молдовеняскэ Нистрянэ / Republica Moldovenească Nistreană, Rusça: Приднестро́вская Молда́вская Респу́блика {Pridnestrovskaya Moldavskaya Respublika}, Ukraynaca: Придністровська Молдавська Республіка {Pridnistrovs'ka Moldavs'ka Respublika}), Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden De facto bir cumhuriyettir. Kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır. Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınmaktadır.
Bölgenin yöneticileri Transdinyester’in kendi anayasasını, bayrağını ve ulusal marşını kabul etmişlerdir.

Transdinyester Bayrağı​

Transdinyester Arması Transdinyester bayrağı, Transdinyester Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağıdır. Eski Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağının bir sürümü olan bayrak 2000 yılında devletin sembolleri hakkında çıkarılan yasayla kabul edilmiştir.

Tarihçe : Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasının ardından Transdinyester halkı yeni Moldova bayrağını kullanmayı reddetti ve Sovyetler Birliği bayrağı ile Moldova SSC bayrağını kullanmaya devam etti. 2000 yılında resmi olarak Transdinyester bayrağı statüsünü kazandı.

Kullanım : Devlet işleri için sadece resmi bayrak kullanılabilir. Transdinyester yasaları kişisel ve ticari işler için orak ve çekicin bulunmadığı basitleştirilmiş bir versiyonun da kullanılmasına izin vermektedir. Bayrağın resmi ve yaygın oranı 1:2 olsa da 2:3 oranı da zaman zaman kullanılır.

Silahlı kuvvetler​

2007 yılı itibarıyla, silahlı kuvvetler için 4,500-7,500 arasında bir askeri güç oluşturularak, Tiraspol, Bender, Ribnita ve Duşabari'de olmak üzere dört motorize piyade tugayına ayrılmıştır. Bu birliklere ait 18 tank, 107 zırhlı taşıyıcı, 73 tüfek, 46 uçaksavar tesisi ve 173 tank imha birimleri bulunmaktadır. Hava Kuvvetlerinde 9 Mi-8T helikopter, 6 Mi-24 helikopteri, 2 Mi-2 helikopteri, ve An-2'nin çeşitli uçaklarının An-26 ve Yak-18 modellerinden oluşur.

Toplumsal yapı​

2 Mayıs 2009'da yapılan referandumda % 99,6 Sosyalist yönetime güvenoyu vermiş, % 0,4 ise yönetimin değiştirilmesini istemiştir.

Cumhurbaşkanı başkomutanlık görevini de yürütür. 2004 sayımına göre ülkede 4.096 Gagavuz ve 168,678 Rus vardır. Bu insanların çoğu Genç Gerilla ve İşçi Kuvvetlerinde asker olarak görev yaparlar. Bu ülkede her üç kişiden biri askerdir.

Siyasi simgeleri Lenin ve Karl Marx'tır. Ülkenin hemen sınırında bulunan Amerikan karargâhına daha önce askerî harekât düzenlemişlerdir; ancak bu harekât hüsranla sonuçlanmıştır. Ülkede 3 memur maaşı sistemi vardır; yüksek kademeli devlet memurları, orta dereceli devlet memurları, düşük dereceli devlet memurları. Halk askerleri düşük dereceli devlet memurudur. Yönetimlerde çalışan ve kuvvetlerde çalışan asker orta dereceli devlet memurudur. Devlet yönetimi ise yüksek dereceli devlet memurudur. Bu 3 maaş sistemi arasında ise çok az maaş farkı vardır; yani hemen hemen herkes aynı ücret için çalışır.

Trandisyester90cd6f2fb88a6273.jpg


Tüm araziler devlete aittir. Tüm binaları devlet yaptırır, devlet dışında kimse bina yaptıramaz. 17 ila 35 yaşındaki tüm insanlar Genç Gerilla Kuvvetlerinin askeri sayılır. Sendikalara bağlı herkes ise İşçi Kuvvetleri askeri sayılır. Ülkede sadece bir tane üniversite bulunur ve bu üniversitede askerler ve yüksek dereceli memurlar yetiştirilir. Belediye başkanlarını cumhurbaşkanı atar. Sosyalizm aleyhinde eylemde bulunanlar sınır dışı edilir ve vatandaşlıktan çıkarılır.

Ülkeye her geçen gün göçler artmaktadır. Dünyanın dört bir yanından sosyalistler bu ülkeye gelmektedir ve burada işçi olarak çalışıp İşçi Kuvvetleri askeri olarak görev yapmaktadır. Ülkede işsizlik oranı %0.3 tür. Fırınlar, ayakkabıcılar, marketler vb. küçük iş yerleri bile devlete bağlıdır. Ülkede 1 Mayıs'ta resmi tatil vardır.

Siyasi yapı​

Ülkede iki partili sistem vardır; ancak seçimsiz bir şekilde parlamentoda partilerin sayısı bellidir. Sosyalist Parti'nin sandalye sayısı 40 iken, Sosyal Demokrat Parti'nin sandalye sayısı 5'tir. Ayrıca 1 kişi sendika temsilcisi, 2 kişi askeri temsilci ve 3 kişi de kamu şirketleri yöneticisidir.Ancak temsilciler oy kullanamaz. Ülke kendisini özerk devlet olarak tanımlamamaktadır. Bu yüzden dış işlerinde de bağımsız hareket ederler.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Moldova Cumhuriyeti
 • GEZGİN
 • GEZGİN,
 • Ülkeler
 • 0    3K
SOCAR - Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    330
Muz Cumhuriyeti
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    235
Mohini - Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Fili
 • Ugur
 • Ugur,
 • Hayvanlar Alemi
 • 0    426
Geri