Ülkeler Saint Vincent ve Grenadinler

GEZGİN

Üye
Saint Vincent ve Grenadinler
Başkent Kingstown
Resmî diller İngilizce
Yönetim Şekli Anayasal monarşi
Yüzölçümü 389 km²
Nüfus 109.643
Nüfus Yoğunluğu 281,8 kişi/km²
Para birimi Doğu Karayip doları (XCD)
Zaman dilimi UTC -4
Telefon kodu +1-784
İnternet TLD .vc
Saint Vincent ve Grenadinler, Karayipler'de Küçük Antiller'in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen ada ülkesidir. Ülkenin başkenti ve ana liman şehri Kingstown'dur.

Bayrak


Saint Vincent ve Grenadinler bayrağı günümüzde kullanılan hali ile 12 Ekim 1985 tarihinde göndere çekilerek ülkenin resmi bayrağı olmuştur.

Bayrak mavi, sarı ve yeşil renklerin 1:2:1 oranında dikey olarak konumlandırılmasından oluşmaktadır. Bayrağın göndere çekilen tarafında bayrağı dörtte bir oranında kaplayacak şekilde konumlandırılan mavi dikey şerit, ada ülkesinin gökyüzünü ve adayı çevreleyen denizi temsil etmektedir. Bayrağın dalgalanan tarafında da yine aynı şekilde dörtte bir oranında kaplayan yeşil dikey şerit ise ülkenin zengin bitki örtüsünü, tarımını ve ülke halkının sürekli hareketliliğini sembolize etmektedir. Her iki renk arasında kalan ve bayrağın dikey olarak yarı alanını kaplayan altın sarısı renk ise ülke halkının içten ve neşeli ruh halini ve Grenadinler'in altın sarısı kumsalını temsil etmektedir. Bu sarı şerit içerisinde V şeklini alacak ve ada ülkesinin diğer bölümü olan Saint Vincent'i ifade edecek şekilde konumlandırılmış üç adet eşkenar dörtgen bulunmaktadır.

Tarih


Yerliler 1719 yılına kadar Avrupalı sömürgecilere karşı direnmişler, Saint Vincent adasını korumuşlardır. Bu sırada Afrika’dan getirilen ve diğer adalardan buraya kaçan kölelerin, adadaki Karayipli yerlilerle evlendirilmesiyle Siyahi Karayipli olarak adlandırılan topluluk ortaya çıkmıştır. 1719 yılında Fransızlar adayı ele geçirmiş, kahve, tütün, pamuk ve şeker yetiştirmeye başlamışlardır. 1783’ten sonra ada için İngilizler egemenlik mücadelesine girmiş, 1797’de ise bir anlaşmayla adadaki 5000 Siyahi Karayipli sınır dışı edilmiştir. 1834 yılında Saint Vincent adasında ve diğer İngiliz kolonilerinde de kölelik son bulmuş, 1979 yılına kadar çeşitli ülkelerin egemenliği altında kalan ada 27 Ekim 1979 yılında bağımsız olmuştur.Coğrafya


Volkanik bir yapıya sahiptir. Kuzeyden güneye uzanan engebeli dağ sırası bulunmaktadır. En yüksek noktası 1220 m'ye yükselen kuzeydeki Soufriere volkanıdır. Ülkeyi oluşturan adaların en büyüğü Saint Vincent'tir.

Ekonomi


Tarım, ülke ekonomisinin büyük ve en önemli kısmını oluşturmaktadır. Muz üretimi ağırlıklı tarım, ülkenin temel ekonomik kaynağıdır. Bunun yanında turizm ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Karayip Korsanları filminin burada çekilmesiyle ada önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.
 
  • Beğen
Tepkiler: MURATS44
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst