Saint Vincent ve Grenadinler

İçindekiler

Saint Vincent ve Grenadinler
saint-vincent-ve-grenadinler.png
BaşkentKingstown
Resmî dillerİngilizce
Yönetim ŞekliAnayasal monarşi
Yüzölçümü389 km²
Nüfus109.643
Nüfus Yoğunluğu281,8 kişi/km²
Para birimiDoğu Karayip doları (XCD)
Zaman dilimiUTC -4
Telefon kodu+1-784
İnternet TLD.vc
Saint Vincent ve Grenadinler, Karayipler'de Küçük Antiller'in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen ada ülkesidir. Ülkenin başkenti ve ana liman şehri Kingstown'dur.

Bayrak​

Saint Vincent ve Grenadinler bayrağı günümüzde kullanılan hali ile 12 Ekim 1985 tarihinde göndere çekilerek ülkenin resmi bayrağı olmuştur.

Bayrak mavi, sarı ve yeşil renklerin 1:2:1 oranında dikey olarak konumlandırılmasından oluşmaktadır. Bayrağın göndere çekilen tarafında bayrağı dörtte bir oranında kaplayacak şekilde konumlandırılan mavi dikey şerit, ada ülkesinin gökyüzünü ve adayı çevreleyen denizi temsil etmektedir. Bayrağın dalgalanan tarafında da yine aynı şekilde dörtte bir oranında kaplayan yeşil dikey şerit ise ülkenin zengin bitki örtüsünü, tarımını ve ülke halkının sürekli hareketliliğini sembolize etmektedir. Her iki renk arasında kalan ve bayrağın dikey olarak yarı alanını kaplayan altın sarısı renk ise ülke halkının içten ve neşeli ruh halini ve Grenadinler'in altın sarısı kumsalını temsil etmektedir. Bu sarı şerit içerisinde V şeklini alacak ve ada ülkesinin diğer bölümü olan Saint Vincent'i ifade edecek şekilde konumlandırılmış üç adet eşkenar dörtgen bulunmaktadır.

Tarih​

Yerliler 1719 yılına kadar Avrupalı sömürgecilere karşı direnmişler, Saint Vincent adasını korumuşlardır. Bu sırada Afrika’dan getirilen ve diğer adalardan buraya kaçan kölelerin, adadaki Karayipli yerlilerle evlendirilmesiyle Siyahi Karayipli olarak adlandırılan topluluk ortaya çıkmıştır. 1719 yılında Fransızlar adayı ele geçirmiş, kahve, tütün, pamuk ve şeker yetiştirmeye başlamışlardır. 1783’ten sonra ada için İngilizler egemenlik mücadelesine girmiş, 1797’de ise bir anlaşmayla adadaki 5000 Siyahi Karayipli sınır dışı edilmiştir. 1834 yılında Saint Vincent adasında ve diğer İngiliz kolonilerinde de kölelik son bulmuş, 1979 yılına kadar çeşitli ülkelerin egemenliği altında kalan ada 27 Ekim 1979 yılında bağımsız olmuştur.

Kingstown47aaf3ebc844e981.jpg


Coğrafya​

Volkanik bir yapıya sahiptir. Kuzeyden güneye uzanan engebeli dağ sırası bulunmaktadır. En yüksek noktası 1220 m'ye yükselen kuzeydeki Soufriere volkanıdır. Ülkeyi oluşturan adaların en büyüğü Saint Vincent'tir.

Ekonomi​

Tarım, ülke ekonomisinin büyük ve en önemli kısmını oluşturmaktadır. Muz üretimi ağırlıklı tarım, ülkenin temel ekonomik kaynağıdır. Bunun yanında turizm ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Karayip Korsanları filminin burada çekilmesiyle ada önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Saint Lucia
 • GEZGİN
 • GEZGİN,
 • Ülkeler
 • 0    1K
Saint Kitts ve Nevis Federasyonu
 • GEZGİN
 • GEZGİN,
 • Ülkeler
 • 0    2K
Vincent Van Gogh (1853-1890)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    253
Geri