Sınır Kapıları Gurbetçilerini Karşılamaya Hazır

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
kapikule-b2.jpg

Yaz tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçilerin yurda girişlerinde sorun yaşanmaması için sınır kapılarında gerekli önlemler alındı Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yalçın: ''Bu sene buna ilave olarak yetiştirebilirsek yoğunluk bilgilerine canlı kamera görüntülerini de ilave edeceğiz. Özellikle Kapıkule'deki yolcu giriş peronlarındaki araç miktarlarını Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü adresine giren vatandaşlarımız, bekleyen araç sayısını anlık olarak görebilecekler''

Yaz tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçilerin yurda girişlerinde sorun yaşanmaması için sınır kapılarında gerekli önlemler alındı.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere bölge müdürlüğüne bağlı sınır kapılarında Haziran ayının üçüncü haftasından itibaren girişlerin yoğunlaşmasını beklediklerini söyledi.

Gurbetçilerin yurda girişlerinde sorun yaşanmaması için ek tedbirler aldıklarını belirten Yalçın, 12 perona ilave olarak evraklarında sorun olan araçların alınacağı 2 kırmızı hat peronunun bu yıl da çalışacağını, bu sayede trafik akışının sağlanacağını ifade etti.

Sınır kapılarındaki trafik yoğunluğu bilgilerini bölge müdürlğünün internet sitesinden duyurmaya bu yıl da devam edeceklerini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

"Bu sene buna ilave olarak yetiştirebilirsek yoğunluk bilgilerine canlı kamera görüntülerini de ilave edeceğiz. Özellikle Kapıkule'deki yolcu giriş peronlarındaki araç miktarlarını Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü adresine giren vatandaşlarımız bekleyen araç sayısını anlık olarak görebilecekler. Kapıkule'den yurda giriş yapmak için yola çıkmış olan vatandaşımız Bulgaristan'ın Harmanlı ilçesine geldiğinde cep telefonundan internete girip Kapıkule'de bekleyen araç sayısını görerek, hangi sınır kapısından girmesi gerektiğine karar verecektir."

Yalçın, yenileme çalışmaları devam eden Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'ndaki peronların çalıştığını, gurbetçi vatandaşların hiçbir sorun yaşamadan Kapıkule'ye giriş yapabileceklerini kaydetti.

-Trafik yoğunluğu uyarısı-

Gurbetçi vatandaşların genelde yaşadıkları ülkelerden aynı saatlerde yola çıktıklarınıdan sınır kapılarında yoğunluk yaşandığına dikkati çeken Yalçın, yolculuk için trafiğin yoğun olmadığı gün ve saatlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Sınır kapılarında oluşan trafiğin, vatandaşların memleketlerine geç ulaşmalarına neden olduğunu ifade eden Yalçın, şöyle devam etti:

"Bazı eyaletler aynı anda tatile girdiği için herkes yola çıkıyor. Bu da büyük bir topluluğun aynı anda kapımıza gelmesine yol açıyor. Bu da şehir içindeki trafiğe benziyor. Yoğunluk 4 hafta sonunda belirli saatlerde ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımız bu saatlere dikkat ederek yola çıkarlarsa kuyrukla karşılaşmadan yurda girme imkanları olacaktır.

Haftanın diğer saatleri son derece sakin. Almanya'nın bazı eyaletleri bu hafta sonu tatile giriyor. Biz de bu cumartesi gününden itibaren bir grup bekliyoruz. Her türlü hazırlığımız tamam" diye konuştu.

Yalçın, gurbetçi vatandaşların otoyol geçişlerinde mağdur olmaması için geçen yıl aldıkları KGS kartlarının HGS ile değiştirilmesi için gerekli hazırlıkları yaptıklarını ifade etti.

-Gurbetçilerin gelişleri başladı-

Yaz tatilinin başladığı eyaletlerde yaşayan gurbetçiler, Türkiye'ye gelmeye başladı.

Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan Özer Yılmaz, zorlu bir yolculuğun ardından memleketine kavuştuğu için mutlu olduğunu, tatilini Samsun'daki akrabalarının yanında geçireceğini belirtti.

Hamburg'da yaşayan Tarık Boz da kendisini her yıl memleketine gelmek zorunda hissettiğini ifade etti.


- Edirne
 
Geri