Üst
Sırbistan’a Dikkat - Büyükelçilik Duyurusu 16.06.2015

Sırbistan’a Dikkat - Büyükelçilik Duyurusu 16.06.2015

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

Sırbistan'dan Karayoluyla Seyahat Edecek Vatandaşlarımız Için Duyuru , 16.06.2015

Sırbistan'dan karayoluyla seyahat edecek vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

duyuru.webp
duyuru.webp


SIRBİSTAN CUMHURİYETİ'NİN GÜMRÜK VE TRAFİK MEVZUATI​


- Yabancıların Sırbistan'a girerken yanlarında bulundurdukları 10.000 Avro ve üzerindeki parayı sınır kapılarında beyan etmeleri gerekmektedir.

- Sırbistan'a yolu beraberinde şahsi kullanım fazlası olarak değerlendirilebilecek miktarda değerli takı , mücevher , elektronik eşya, tekstil ürünleri vb.. sokulması yasaktır.

- Söz konusu eşyaların nitelik ve miktarı , müsaade edilen malzemeler , yolcunun seyahati boyunca ihtiyaç duyabileceği nitelik ve miktarda, ticari niteliği bulunmayan malzemelerden ibarettir.

-Söz konusu eşyanın nitelik ve miktarı , yolcunun cinsiyeti, yaşı, mesleği, sağlık durumu, seyahat edilen mevsim ve diğer özel şartlar dikkate alınarak değrlendirilmektedir.

- Sırbistan'a işlenmemiş saf veya külçe altın ve gümüş sokulması yasaktır.

- Sırbistan'a kuru sıkı, gazlı ve pompalı silahlar dahil olmak üzere her türlü silah ve mühimmat ile şahsi kullanım için dahi olsa uyuşturucu madde , zehir ve toksik niteliği olabilecek malzemelerin sokulması yasaktır.

- Sırbistan'ın gümrük mevzuatı uyarınca ülkeye sokulması yasak olan ve gümrük beyanına tabi nakit para ve / veya eşyanın sahibi hakkında gümrük soruşturması yapılmaktadır.

- Trafik suçlarında , Trafik polisi olay yerinde cezası 3.000 veya 5.000 Dinar tutarında suçlar için makbuz düzenleyebilmektedir. Sürücünün bu cezayı hemen banka veya postane aracılığı ile ödemesi gerekmektedir. Suçlunun söz konusu cezanın yarısına tekabül eden 1.500 veya 2.500 Dinar tutarındaki miktarı Banka veya postane aracılığı ile ödemesi halinde cezanın tamamı ödenmiş kabul edilecektir.

- Olay gün ve saatinde banka ve postanelerin kapalı olması yada olayın yerleşim yeri dışında meydana gelmesi durumunda trafik polisi 3.000 Dinar tutarındaki cezayı 1.500 Dinar, 5.000 Dinar tutarındaki cezayı ise 2.500 Dinar olarak tahsil edebilmektedir. Cezanın olay yerinde ödenmesi durumunda , polise ayrıca 45 Dinar posta ücretide ödenecektir.

- Suçlu para cezasını ödemez ise , mahkemeye çıkartılmayı talep ettiği kabul edilerek en yakın mahkemeye götürülür. Ancak suçlunun olay günü mahkemeye çıkartılması mümkün olmadığı takdirde, ilgili trafik polisinin önerisiyle suçla ilgili adli süreç tamamlanıncaya kadar , mahkeme suçlunun pasaport veya devlet sınırını terketmesine imkan tanıyacak seyahat belgesine el koyabilecektir.

- Daha ağır trafik suçlarında polis sürücüyü, suçun mahiyetine göre 6.000 Dinar'dan 20.000 Dinar'a , 15.000 Dinar'dan 30.000 Dinar'a , 100.000 Dinar'dan 120.000 Dinar'a kadar para cezası hükmetmeye yetkili hakim karşısına çıkartacaktır. Hakim, suçun derecesine göre 60 güne kadar hapis cezası kararıda verebilmektedir.

- Trafik polisi sadece, olay yerinde 1.500 Dinar ve 2.500 Dinar'ı aşmayan para cezaları ile 45 Dinar posta ücretini tahsil etmeye yetkilidir.

- Para cezaları polise sadece Dinar olarak ödenebilir. Bunun haricindeki yöntemlere başvurulması suç teşkil etmektedir.

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği
 
Geri