Üst
Sivrisineklerden kurtulmanın 10 yolu!

Sivrisineklerden kurtulmanın 10 yolu!

Malum yaz aylarına girdik ve yavaştan ezeli düşmanlarımız bıçaklarını bilemeye başladılar. Peki ya bu yaz onlara neden daha fazla direnmiyoruz? İşte sonuna kadar direnerek galip çıkmanızı sağlayacak doğal sivrisinek kovucu yöntemler...

ivrisineklerden_kurtulmanin_10_yolu.webp
ivrisineklerden_kurtulmanin_10_yolu.webp


1. Kendinize ait bir bahçeniz varsa bu bitkileri ekmekte fayda var.​

İdris Otu: Oldukça güçlü bir kokuya sahip olan idris otu, sadece sivrisinekleri kovmakla kalmıyor, yağı aynı zamanda böcek ilaçlarında da kullanılıyor. Kolay bakımı ve yapısıyla baharda bahçenizde yetiştirebileceğiniz bir bitki.

Yalancı Melisa: Kimi zaman sivrisinek otu olarak da bilinen yalancı melisa, güçlü narenciye kokusuyla sivrisinekleri yaklaştırmıyor. Bu bitki aynı zamanda Asya yemeklerinde de kullanılıyor. Mide ağrılarını ve boğaz ağrısını geçirme özelliği olduğu biliniyor. Yalancı melisayı da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Kedi Nanesi: Naneye bağlı bir bitki olan kedi nanesinin birçok sinek ilacından daha etkili olduğu saptanmıştır. Yetiştirilmesi de oldukça kolay.

Biberiye: Yenilebilen bir bitki olarak yetiştirilen biberiye aynı zamanda kokusuyla sivrisinekleri de uzaklaştırıyor.Bahçenizde su birikintisi olmamasına dikkat edin. Durgun sular sivrisineklerin yaşam alanıdır. Çatınızdaki yağmur kanallarını düzenli olarak temizletin. Saksıların dibinde su birikmemesine özen gösterin.

2. Odaya taze fesleğen alın.​

Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Başucunuza bir saksı fesleğen ya da bir tutam reyhan koyarsanız, odanıza sivri sinek gelmez.

3. Koyu renk elbise giymeyin.​

Sivrisinekler genellikle koyu renkleri barınağı olarak görür. Koyu renkteki nesneleri evinizde bulundurursanız, sivrisinekler sizin yanınıza uğramayacaklardır.

4. İçinde sirke bulunan bir bardağı pencerenin yanına koyun​

Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmayacak ve içeri sokmayacaktır.

5. Sarımsak ya da soğan​

Kokusu rahatsız etmeyecekse sarımsak ya da soğanı ikiye bölüp başucunuza koyarak da sineklerden korunabilirsiniz.

6. Her gün bolca C vitamini tüketin.​

C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret ederler.Mercimek, badem ve mantar gibi B vitamininden zengin gıdalarla beslenin. Tuzlu gıdalardan ve potasyumlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü laktik asitler sivrisinekleri size doğru çeker.

7. Lambanızın üzerine bir poşet su asın​

Karadenizli vatandaşlarımızın denediği ve başarılı olduğu görülmüş olan bir yöntemde; gerekli olan malzeme 1 adet poşet biraz su ve bir de evimizdeki yanan lamba. İçine su doldurulan bir poşet, ağzı bağlanarak yanmakta olan lambamızın hemen yanında tavana asılı şekilde bırakılıyor. Çok ilginç de olsa sivrisinekler bu bölgeye yaklaşmıyor.

8. Doğal sivrisinek kovucu 1: Süper Güçlü Kovucu​

1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane, 1 adet kapaklı cam kavanozCam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

9. Doğal sivrisinek kovucu 2: Nane Limon Spreyi​

1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen ya da nane yağıTüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize tatbik edin.

10. Doğal sivrisinek kovucu 3: Limonlu karanfil​

1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu, 10 adet karanfil

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için odanıza yaklaşamayacaklardır.
 
Limon karanfil olayını denedim hiç fayda etmedi ama fesleğen bir miktar işe yaradı.

Zamene sivrisinekleri çok akıllı, kolay kolay hiçbirşey fayda etmiyor. Sanki maske takıp geziyor mübarekler. :D
 
Bence sivrisinekleri eğitmek lazım. Sevmediğimiz insanlara saldırtmak için. Zamane sivrisinekleri çok cahil. Herkese saldırıyorlar.
 
Sivrisineklerde diger canlilar gibi yeme,icme ihtiyaclari vardir.Riziklarinin onune gecmeyelim:)
 
Geri