Ansiklopedi Sultan Papağanı

Sultan papağanları, kakadugiller ailesi üyelerindendir. Oldukça sevimli olan bu papağanlar sarı veya gri renklilerdir. Sultan Papağanların cinsiyeti kulak kısımlarında bulunan turuncu tüylerden belirlenir. Turuncu tüyleri açık renk ise bu dişi bir sultan papağanı demektir. Bu turuncu tüyler eğer koyu renkli ise bu papağanın erkek olduğunu göstermektedir. Çok sevimli bir papağan olan sultan papağanı’nın erkek cinslerinin göz çevrelerinde tüyler sarı olurken dişi olanlarda ise ya beyaz ve gri renklidir. Bu papağanların erkekleri konuşma özelliğine sahiptir. İlgi ve alakayla papağanla ilgilenirseniz konuşma yeteneğini günden güne geliştirecektir. Ancak dişilerinde bu konuşma özelliği kapalıdır. Bu yüzden konuşan bir sultan papağını istiyorsanız mutlaka erkek bir papağan edinmelisiniz.

- Sultan papağanları, sebzelerle beslenebilir. Özellikle havuç, kuru incir, armut ve kiraz sapı en sevdiği yiyecekler arasındadır. Papağanların yiyecek listesi bu şekilde uzatıp gidebilir. Sultan papağanların insanlara alışabilmesi için, insanların yiyecekle papağana yaklaşması ve onu beslemesi yeterlidir. Sultan papağanları ıssızlıktan hoşlanmazlar bu yüzden kalabalık ortamlar onlara iyi gelir. Kafeste kapalı kalmak Sultan Papağanlarının özgürlüğünü kısıtladığı için hoşlandıkları bir yaşam biçimi değildir. Bu kuşlar sevecen ve sıcakkanlıdır. Özel bir ilgiyle bakılmalıdır.

Bu Papağanlar sıcak iklimlerin kuşu olduklarından soğuğa dayanıklı değillerdir. Yaşam alanları 15 C° altına düşmemelidir. Aksi halde papağanlar olumsuz etkilenebilirler. Bu papağanlar kafes içerisinde bakıldığında kafesin boyutları en, boyu ve yüksekliği en az yarım metre kadar olması gerekmektedir. Sultan papağanlarının herhangi bir hastalıkla burun buruna gelmemesi için kafes bakımının düzenli aralıklarda yapılması çok önemlidir. Papağanlar kendi tırnak temizliklerini kendileri yaparlar.

Bu papağanların yaşam süreleri 20 ve yahut 30 yıldır. Temiz ve ilgi ile bakıldıklarında bu süre uzadığı gözlemlenmiştir.

Sultan Papağanı ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, bir dişi bir erkek olmak üzere çift olarak beslenilmesidir. Yalnız yetişen Sultan Papağanları depresif davranışlar gösterebilir. Buda hayvanın evcilleşmesini engeller.

Sultan Papağanı Tüylerini Neden Yolar?​

- Sultan papağanları, sosyalliği seven sıcakkanlı ve sevecen kuşlardır. Ancak kendine eş olarak kendi türevinden bir dişi ya da erkek ister. Yalnızlık ona göre değildir. Sultan papağanlarına uygun şartlar sağlanamadığında kendini rahatsız hissettiği an psikolojik olarak davranış bozukluğu ortaya çıkar. Psikolojik olarak bunalıma yatkın olan bu kuşlarda ya saldırganlık göstergesi ısırma ya da kendi tüylerini yolma gibi tepkiler gözlenmektedir. Eğer Sultan Papağanınız mutsuz bir yaşam alanına sahipse, gerekli olan şartlar sağlanamıyorsa bu tür davranışlarda bulunması olağandır.

Özellikle kapalı kafesler de Sultan Papağanlarını mutsuz etmektedir. Bu yüzden papağan belirli aralıklarda serbest bırakılmalı ve özgürlüğünün tadını çıkarması için zaman tanınmalıdır. Eğer papağanın uçması evde genel bir sorun teşkil etmiyorsa kafesi sürekli olarak açık bırakmakta fayda vardır.

Nasıl Tedavi Edilir?​

Bahsettiğimiz üzere uygun yaşam alanları sağlandığında Sultan Papağanları mutlu bir kuş olup depresyona girmezler. Onlar huzursuz ve mutsuz yapan doğadan koparılıp kafese çıkıştırmaktır. Ortamını elverişli hale getirmek yapılabilecek en uygun tedavi şeklidir. Ayrıca kuşunuzu mutlaka bir çift olmasını sağlananız gerekmektedir. Ortamında huzuru sağlayan kuş iyileşmeye ve davranışlarını değiştirmeye başlayacaktır. Eğer sağlanan iyileştirmelere rağmen kuşta bir değişim yoksa ve daha da agresif konuma geliyorsa kuşunuzun farklı bir hastalık olabileceğinden kuşkulanmanız gerekir. Bunun çözümü için veterinere başvurmanız çok doğru bir yol olacaktır. Veterinerinizin önereceği çözümlerle kuşunuza gereken ilgiyi gösterdiğiniz takdirde Sultan Papağanı huzuruna kavuşacaktır.
 
Aynen dogru yazilanlar. Benimde vardi erkek Sultan papaganim, alerji dolayisiyla sattim.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Ebul Vefa Hazretleri Fatih Sultan Mehmet'i Neden Dergâhına Kabul Etmedi?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Kişisel Gelişim Hikayeleri
 • 0    2K
Fatih Sultan Mehmet Han'ın " İstemem " şiiri
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Şiirler
 • 0    27K
İstemem - Fatih Sultan Mehmet
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Şiirler
 • 1    1K
Sultan Abdülaziz ve İmparatoriçe Eugénie
 • Ugur
 • Ugur,
 • Tarih
 • 3    3K
Geri