Genel Kültür Tarihteki İlk Organ Nakilleri

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013

İnsandan insana ilk kan nakli - 1818​

kannakli_zpso40eq9h9.jpg

James Blundell adındaki bir doğum uzmanı, doğum sırasında fazlasıyla kan kaybeden bir kadına, kocasından aldığı kanı nakletti. Tamamıyla deneysel olan bu girişim başarılı olunca aynı durumdan mustarip on kadına daha aynı yöntemle kan nakli yapıldı. Hastaların yüzde ellisi verilen kanı kabul ederek hayatta kalınca uygulama tıp literatürüne girdi. Bu hadise daha karmaşık nakil işlemleri için gelecek kuşakları cesaretlendirecekti.

İlk deri nakli - 1881​

derinakli_zps4fvabqnl.jpg

Cerrahlar deri nakliyle ilgili bilgiye uzun zamandır sahipti, ancak bir kadavradan alınan derinin, yıldırım çarpması sonucu derisinde geri dönülmez hasar oluşan bir hastaya nakli tıbbi olarak bir ilkti. 1881'de gerçekleştirilen operasyon başarılı olmuş ve tıp dünyasını sallamıştı.

İlk kemik iliği nakli denemesi - 1896​

kemikiligi_zpssfkgowxe.jpg

Lösemi tedavisi için ilk kemik iliği nakli denemesi yapıldı. İlik hastalara yemeklerden sonra ağız yoluyla verildi. Başarısız olan denemelerden sonra takip eden yıllarda damar yoluyla ilik nakli denemeleri yapıldı ve az da olsa başarı elde edildi.

İlk başarılı kornea nakli - 1905​

kornea_zpsuvg8z6ky.jpg

Avusturyalı Dr. Eduard Zirm, hayatını kaybeden 11 yaşındaki bir çocuktan aldığı korneayı, kaza sonucu görme yetisini kaybetmiş, Alois Glogar adındaki bir işçiye aktardı. Operasyon başarılı oldu ve işçi görme yetisine yeniden kavuştu.

İlk diz kapağı nakli - 1908​

dizkapaginakli_zps6pj6rt0r.jpg

Doktorlar, bir kadavradan alınan diz kapağını başarılı bir şekilde bir hastaya nakletti.

Hayvandan insana ilk böbrek nakli - 1909​

hayvandaninsana_zpsxpeq1rwt.jpg

Fransız bir cerrah, böbrek yetmezliği çeken bir çocuğa, tavşandan alınan bir böbrek parçalarını nakletti. Başlangıçta operasyon başarılı olmuş gibi görünüyordu, ancak çocuk 2 hafta sonra hayatını kaybetti.

Dört yıl sonra bu kez bir maymunun böbreği, civadan zehirlenen bir kız çocuğuna nakledildi. Kız beş gün yaşadıktan sonra hayatını kaybetti.

İlk yapay böbrek üretildi - 1913​

yapaybobrek_zpsd2g0i82k.jpg

İngiliz araştırmacılar ilk yapay böbreği üretti. Daha sonları diyaliz makinesi olarak anılacak olan cihaz, tıp dünyasında bir devrim niteliği taşıyordu.

İlk kafa nakli - 1950​

demikhov_4_zpssnho13de.jpg

Sovyet Doktor Vladimir Petrovich Demikhov, 1950'ler köpekler üzerinde kafa nakli denemeleri yaptı. Yaşayan bir köpeğin kafasını bir başka köpeğe naklederek bilim dünyasını şoka uğratan Demikhov, bir ilke imza atıyordu.

İlk başarılı böbrek nakli - 1950​


Dr. Joseph Murrey, ilk başarılı böbrek naklini gerçekleştirdi. Ronald Herrick'in böbreği ikizi Richard'a nakledilmiş ve operasyon başarılı olmuştu.

Maymundan maymuna kafa nakli - 1970​

maymundan_zpsrnojeooi.png

Case Western Üniversitesindeki bir grup bilim adamı, Demikhov'dan etkilenerek kafa nakli denemesine girişti. Seçilen denek, insana genetik yakınlığıyla bilenen bir hayvandı. Bir maymunun kafası başka bir maymuna nakledilmiş, bu girişim bilim dünyasında olay yaratmıştı. Operasyon bir dereceye kadar başarılı olmuş, maymun görme, tat alma, koku, duyma gibi duyuları kullanabilmişti. Ancak hareket yeteneği yok denecek kadar kısıtlıydı.

İlk başarılı akciğer nakli - 1983​


Toronto hastanesinde ilk akciğer nakli gerçekleştirildi. Nakil sırasında hayatını yeni kaybeden bir hastanın akciğerinin bir parçası kullanıldı.

İlk kalp nakli - 1984​


Dr. Magdi Yacoub, yeni doğmuş bir bebeğe kalp nakli yaparak tarihe geçti. Yacoub ana damarları birleştirme konusunda daha önce hiç denenmemiş bir teknik geliştirmiş ve başarılı olmuştu.

İlk başarılı karaciğer nakli - 1989​


Alman Cerrah Dr. Christoph Broelsch, Chicago Tıp Merkezinde, ilk başarılı karaciğer naklini gerçekleştirdi. Yaşayan bir donörden alınan karaciğer parçası, karaciğer yetmezliği çeken bir hastaya nakledilmişti.

Hayvandan insana ilk başarılı karaciğer nakli - 1992​


Bir babundan alınan karaciğer, Pittsburg Tıp Merkezinde başarılı bir şekilde bir hastaya nakledildi ve hasta organı kabul ederek hayatta kaldı.

İlk başarılı el nakli - 1998​

elnakli_zpsu4bkfaz8.jpg

Avustralyalı Dr. Earl Owen, 13 saat süren bir operasyonla ilk başarılı uzuv naklini gerçekleştirdi. Fransız hasta Dr. Jean Michel Dubernard 2001 yılında kendi isteğiyle Londra'da nakledilen kolu kestirdi. Dubernard, nakledilen kola alışamamış, bunun ölü birinden bir parça taşımak gibi olduğunu söylemişti.

İlk başarılı tam yüz nakli - 2010​

yuznakli_zpsqgqpfuk0.jpg

İlk başarılı tam yüz nakli İspanya'da gerçekleştirildi. Silahlı çatışmada ağır yaralanan 31 yaşındaki Oscar, Barcelona'nın Vall d'Hebron hastanesinde başarılı bir operasyonla yeni yüzüne kavuştu.

İlk kafa nakli...............2017​

kafanakli_zpsumlncxgk.jpg

Werdnig-Hoffman hastalığından muzdarip olan 30 yaşındaki Valery Spiridonov, tarihte gerçekleştirilecek olan en riskli ve en garip organ nakli operasyonu için gönüllü oldu. Spiridonov'un kafası, beyin ölümü gerçekleşmiş olan, ancak beden fonksiyonları hâlâ çalışan bir vücuda nakledilecek.

Operasyonu gerçekleştirecek olan Dr. Sergio Canavero kendinden oldukça emin, ancak uzmanlar nakil sonucunda Spiridonov'un yeni vücudu kabul etmeme olasılığının yüksek olduğunu ve sonunda acı dolu bir ölümle yüzleşebileceğini söyleyerek tıp dünyasını uyarıyor.

Kaynak: https://line.do/
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Tarihteki İlk Diktatör: Julius Sezar
 • BULUT
 • BULUT,
 • Biyografiler
 • 0    2K
Tarihteki En Ünlü Korsan Gemileri
 • BULUT
 • BULUT,
 • Foto Galeri
 • 0    4K
Tarihteki En Büyük Hayatta Kalma Mücadeleleri
 • BULUT
 • BULUT,
 • Ansiklopedi
 • 0    772
Tarihteki en büyük 10 İmparatorluk
 • BULUT
 • BULUT,
 • Ansiklopedi
 • 0    2K
Saatin tarihteki çeşitleri
 • BULUT
 • BULUT,
 • Foto Galeri
 • 0    2K
Geri