'Türkler Bizim Kardeşimizdir' diyen 200 Yunan askerinin sonu

'Türkler Bizim Kardeşimizdir' Dedikleri İçin İdama Mahkum Edilen 200 Yunan Askerinin Unutulmayacak Öyküsü

galeri_gre-jpg_348339489_1451663126.jpg


Herşey İtilaf Devletleri'nin Anadolu'nun topraklarını kendi aralarında paylaşırken Bizans torunlarını kışkırtarmasıyla başlamıştı...

Yunanlılar için tarihten beri süre gelen intikam hırsını almanın tam da vaktiydiydi...

Fakat bahsedeceğimiz bu öykü ile Yunanlıların Türk Dostu olamayacağı , Her şeyleri ile birlikte vahşi, katil ve çıkarcı oldukları ve Türklere yaşattıkları elbette unutulmayacaktır. Sonsuza kadar düşmanlık besleyecek olan bu dinsizleri elbetteki dost edinmeyeceğiz.

1- Yıllar 1919'u gösterdiğinde dönemin Britanya İmparatorluğu ve Fransa yıkılmak üzere olan Osmanlı Devleti'nin topraklarından kendi paylarını seçmişlerdi.

galeri_1-jpg_32708527_1451664318.jpg


Buna alet olması içinde kendilerine Yunanistan'ı seçmişti. Hem bölgesel yakınlığını hem de tarihten bu yana Bizans İmparatorluğu'nun hırsıyla yanıp tutuşan Yunanistan arkasına Britanya ve Fransa'yı alarak Anadolu'yu işgali bir hevesle bekler olmuştu.

2- Yunanistan'ın Başbakanı Eleftherios Venizelos ise hem kendi payını hem de intikamını almak için hazır ve nazır bir şekilde büyük oyunculardan gelecek emirleri bekliyordu.

galeri_kruva-jpg_195073318_1451665324.jpg


Venizelos çok vakit kaybetmemiş ve büyük güçlerden emir gelmesiyle 1919 yılının 14 Mayısı'nda İzmir'i işgal etmek için kruvazörlerini Pire limanından yola çıkarmıştı...

3- Fakat bu sırada İzmir'i işgal etmek için çıkan kruvazörlerin bazılarında Venizelos'un tahmin etmeyeceği tarihi bir olay yaşanıyordu...

ri_greek_army_smyrne_1919-jpg_475167069_1451666473.jpg


Anadolu'nun işgali için gönderilen askerlerden 200 kişilik bir grubu Yunanistan Komünist Partisi oluşturuyordu. 14 Mayıs 1919'da İzmir'e giden askerlerden bir takım farklı görüşler nüksetmeye başlamıştı. Bu görüş Yunanistan Komünist Partisi'nin manifestosuydu...

Manifestoda özeti ise "Anadolu'nun işgali Britanya emperyalizminin bir oyundur.. Britanya mazlumların kanıyla yeni sınırlar çiziyor.. Biz bu oyuna alet olmayacağız.. Anadolu halkı bizim kardeşimiz.. Biz onları öldürmeyeceğiz" oldu. Bu görüş hem yola çıkan kruvazörlerde hem de Atina'da bulunan 200 Yunan askeri tarafından imzalamıştı.

4- Fakat 15 Mayıs 1919'da Yunan askerleri İzmir'in kıyısına gelip işgal ve katliamlarını gerçekleştirmeye başlamıştı.

galeri_olun-jpg_699478489_1451668022.jpg


'Anadolu halkı bizim kardeşimizdir, onlara saldırmayacağız' bildirisini yapan 200 Yunan sosyaliste ise krallık tarafından tutuklanma emri gelmişti. İzmir'de aylarca ceza evinde tutulan, manifestoya attıkları imzaları geri çekmeleri için işkenceye maruz bırakılan kişiler, Anadolu'yu kardeş görme düşüncesinden vazgeçmemiş ve haklarında beklenen son olarak ölüm fermanları verildi...

5- Yunan Sosyalistler, 4 Ocak 1921'de İzmir'in Balçova semtinin İnciraltı sahilindeki Karargahta kurşuna dizilerek, idamları gerçekleştirilmiştir.

İdamları gerçekleşmeden saniyeler öncesinde ise gruptaki kişilerin son sözleri şunlar olmuştur;

Manolis: - Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Stelios: - Kahrolsun Britanya Emperyalizmi!

Hristos:
- Bizler fakiriz, buradayız. Zenginlerin ve güçlülerin asker olmamak gibi yolları var, bizim yok!

Haris: - Artık bize özgürlükten söz etmeyin. Çünkü köleliğimizi dayanılmaz şekilde hissetmekteyiz. Artık bize vatanlardan ve eski düzeni yeniden kurmaktan söz etmeyin!

Ateş emrini veren Yunan komutandan sonra 200 sosyalist, hep bir ağızdan "Zito İ Epanastasis" (Yaşasın isyan) bağırmış ve Ege denizinin sularına karışmıştır.

Eş zamanlı olarak Anadolu'nun işgaline Yunanistan'da karşı çıkan 117 Yunanlı da Atina'da kurşuna dizilmeden son nefeslerinde de "Zito İ Epanastasis" (Yaşasın isyan) demiştir.

200 sosyalist bu gençin manifestosu ise adeta Yunaistan'da sivil savaşa dönüşmüş, Yunanlılar sokaklara dökülmüş ve Yunan ordusundan firar edenlerin sayısı 90 bine kadar ulaşmıştır...
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri