Üç Ülke Köprüsü

Ugur

Administrator
Üç Ülke Köprüsü, (Almanca: Dreiländerbrücke, Fransızca: La passerelle des Trois Pays) Ren Nehri'nin üzerinde Almanya'nın Weil am Rhein şehri ile Fransa'nın Huningue komünü arasında bulunan kemer köprüdür. Köprü, yaya ve bisikletlilere özel olarak yapılmış olan, türündeki dünyanının en uzun açıklığına sahip köprüsüdür. Köprünün toplam uzunluğu 248 metre olup, ana açıklığı 229,4 metredir.

Köprü adını Almanya ve Fransa ile İsviçre arasında bir köprü olmasından almıştır. Köprü Fransız-Avusturyalı mimar Dietmar Feichtinger tarafından tasarlanmıştır.

Üç Ülkeler Köprüsü 20 Ekim 1944 tarihinde Müttefik Devletler'in yangın silahları ile bombalanmış olan duba köprünün bulunduğu noktadadır. Bu alandaki ilk geçiş ilk başta Huningue Kalesi için yapılmış ancak 1797 yılında Fransız askerleri tarafından yıkılmıştır. Karayolu taşıtları için Palmrainbrücke geçişi yapılıncaya kadar, bu noktadan araba vapuru ile günde ortalama 532 olan geçiş sayısı düşmüş ve ardından kaldırılmıştır.
Köprünün bir tarafı yayalar, diğer tarafı bisikletliler içindir.

Köprü merkezi şeritli bir kemer köprüsü olup, en geniş açıklığı 229,4 metredir. Enine fotoğrafında görüldüğü gibi, destek yapısı asimetriktir. Köprünün inşasında 1.012 ton çelik ve 1.798 metreküp beton ile çapları 30-60 mm arasında değişen toplam 805 metre uzunluğunda çelik kablo kullanılmıştır. Yapımı Avrupa Birliği tarafından desteklenmiş, Baden-Württemberg Eyaleti ve Haut-Rhin département yerleşim yerlerinde bulunan halk tarafından finanse edilmiştir. Maliyeti yaklaşık 9 milyon Euro'dur. 30 Haziran'ı 1 Temmuz 2007'ye bağlayan gece resmi olarak açılışı yapılmıştır.

 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst