Güncel Uçan Taksi Çin’de Hizmet Vermeye Başladı

Ugur

Administrator
Çin’de otonom araç şirketi Ehang, sürücüsüz uçan taksi ile hizmet vermeye başladı.

Çin dünyanın ilk sürücüsüz kentsel hava taşımacılığı ağını vatandaşlarının hizmetine soktu. Çin’in Guangdong eyaletindeki Zhaoqing ilinde misafir ve şehir sakinleri EH216 AAV model numaralı uçan taksiye binerek şehirde gezdi.

Kullanılan otonom aracın teknik özellikleri henüz açıklanmadı ancak aracın 1 saat havada kalabildiği ve saatte 130 km hıza ulaşabildiği aktarıldı. Otonom olarak çalışan uçan taksi, 4G ve 5G ağı üzerinden kontrol ediliyor. İki kişilik olan kokpit toplamda 220 kg ağırlık taşıyabiliyor ve tek seferde 30 km yol kat edebiliyor.

Sürücüsüz uçan taksi projesi, Çinli Ehang ve Greenland Hong Kong şirketlerinin ortak çalışması ile ortaya çıktı. Helikoptere göre daha avantajlı olduğu belirtilen drone’ların daha güvenli ve daha az gürültülü çalışıp atmosfere zararlı madde yaymadıkları belirtildi.

Uçan taksi hizmeti, pilot bölgedeki denemelerin ardından Çin’in diğer eyaletlerinde de kullanıma açılacak. Ehang, önümüzdeki yıllarda uçan taksi pazarının en az 9 milyar dolar gelir sağlayabileceğini ön gördüğünü açıkladı.

Kaynak: shiftdelete.net

Çinliler başladıysa durum sıkıntı. Şimdi önemli olan tarihe geçecek ilk uçak kazasının ne zaman olacağı . Bakalım zaman ne gösterecek.

Biz de El Cezeri'yi yapıyoruz bakalım nasıl olacak....

El cezeri güzelde sanki biraz ufak gibi. Şoför sadece kendini taşıyabilir. Taksi olması için biraz daha büyümesi lazım.

En çok hoşuma giden uçan taksi nokta com alan adının hemen alınıp, direkt satılığa çıkartılması. O değil de ben neden böyle bir alan adını sorgulama gereği duydum ona da anlam veremedim :)

En çok hoşuma giden uçan taksi nokta com alan adının hemen alınıp, direkt satılığa çıkartılması. O değil de ben neden böyle bir alan adını sorgulama gereği duydum ona da anlam veremedim :)
ucantaksi.com alınmış ve satılığa çıkmış bile. Sen mi aldın yoksa? :D

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Uçan Taksi Dünyaya Tanıtıldı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 10    2K
Dornier Do X - Uçan Bot
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    217
Abbas Kasım ibn Firnas - Uçan ilk insan (810-888)
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Biyografiler
  • 0    3K
Uçan Hollandalı – Flying Dutchman
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    2K
Geri