Üst
Uçan Hollandalı – Flying Dutchman

Uçan Hollandalı – Flying Dutchman

Uçan Hollandalı (Denizci Efsanesi)​

Doğunun zenginliğini sömüren Hollanda gemilerinden bir geminin efsanesidir. Van Der Decken'ın (Davy Jones) kaptanlığını yaptığı ‘Uçan Hollandalı’ mola vermek için Ümit Burnu’na yönelir fakat gelen fırtına bulutlarını fark etmezler ve limana doğru ilerlerler . Bölge kayalıktır. Fırtına çıkınca gemi kayalara çarpıp alabora olurken Van Der Decken ”Ne pahasına olursa olsun Ümit Burnu’nu geçeceğim” der, ancak gemi batar ve tabii ki bu sözü gerçekleşmez.

ucan-hollandali.webp
ucan-hollandali.webp


Fakat bölgedeki insanların bazıları birkaç fırtınada bu gemiyi gördüklerini söylemişlerdir ve bu efsane dilden dile yayılmıştır. Ardından Uçan Hollandalı bir efsane olarak tarihteki yerini almıştır.

Edebiyatta pek çok yazar bu hikâyeye yer vermiştir.Washington Irving The Flying Dutchman on Tappan Sea (1855) ve Bracebridge Hall (1822) eserlerinde efsaneyi anlatmıştır.Samuel Taylor Colleridge efsaneden esinlenerek İhtiyar Denizci isimli şiirini yazmıştır. Geminin kaptanı Van Der Decken (Davy Jones) ise denizci argosunda denizin ruhunu temsil eder. Denizin dibine gitmek yerine Davy Jones’un yanına gitmek kullanılır. Define Adası ve Peter Pan gibi çoğu korsan öyküsünde denizciler konuşurken Davy Jones ve Uçan Hollandalı’ya gönderme yaparlar.

Davy Jones ise edebiyatta ilk kez 1726’da Daniel Defoe’nun Four Years Voyages of Capt. George Roberts eserinde , ilk karakter tanımıysa 1751’de yayımlanan Tobias Smollett’in The Adventures of Peregrine Pickle eserinde yer almıştır.(Bu tanımda Davy Jones,alev nefesli ,boynuzlu, kurbağa başlı bir canavar olarak tanımlanmıştır.)Washington Irving Adventures of the Black Fisherman,Herman Melville Moby Dick ve Charles Dickens Bleak House isimli eserlerinde Davy Jones’a göndermeler yapmışlardır.Hikayeye inanan onlarca denizci umit burnunu ziyaret edip fırtınalı günlerde gemiyi gördüklerini iddia ederler. Denizcilerin sözlerine göre uçan bir gemidir. Fakat günümüzde bu geminin sadece bir tür serap olduğu bilimsel kanıtlarla ispatlanmıştır.

Ayrıca Karayip Korsanları film serisine de konu olmuştur.

Flying Dutchman (yelkenli)​


ucan-hollandali-yelkenli.webp
ucan-hollandali-yelkenli.webpFlying Dutchman, yelken sporunda kullanılan teknelerden biridir. 2 kişilik mürettabat gerektiren tekne, 145 kilogram ağırlığındadır.

Roma’da düzenlenen 1960 Yaz Olimpiyatları’nda ilk kez olimpik sınıf olarak kabul edilen tekne ve branş Barselona’daki 1992 Yaz Olimpiyatları’na dek bu statüsünü korumuştur.

1950’lerde Türkiye’nin de tanıştığı bu branşta 1982’ye dek Türkiye şampiyonaları düzenlenmiş, bu tarihten itibaren yarış programından kaldırılmıştır. Halihazırda Türkiye’de tatbik edilmemektedir.
 
Geri