Üst
Üretilen İlk HardDisk

Üretilen İlk HardDisk

BULUT

Super Moderator

Günümüzde HDD lerin kapasiteleri inanılmaz arttığı gibi ebatlarıda küçülmektedir.

ilk-hard-disk.webp
ilk-hard-disk.webp
Günümüzde 1000 gb’lık diskleri bilgisayarlarımızda kullanmak artık standart geliyor bizlere değil mi ? Peki ilk çıkan diskler nasıldı? Kapasitesi ne kadardı ?

İlk diskler, benim hatırladığım en küçük boyut 1 gb’lık şu anla karşılaştırdığımızda devasa diskler idi. Tabiiki o zamanlar da (yaklaşık 10 yıl) 20 gb’lık diskler standart kullanıcılar için ulaşılması zor diskler idi. Peki bizden öncesi nasıldı ?

İlk zamanlar veri kaydetme özelliğine sahip bilgisayarlar yoktu. Yani anlık işlemler yapabiliyordunuz bilgisayarlarla. Bu durum ise Eylül 1956′da IBM’in ilk hard diskli bilgisayarı olan 305 RAMAC ile bir devrim niteliğinde değişti. 1 ton’a yakın olan bu dev bilgisayar ilk kez 24 inçlik manyetik diskler üzerine veri kaydedebilme özelliği taşıyordu. Evet bilgisayar 1 ton olunca disklerin de 24 inc olması şaşırtmıyor. ( monitörünüzün boyutuyla karşılaştırmaya çalışın )

Üretilen ilk harddisk uçaktan indiriliyor. Ibm’in üretimiyle devrim niteliği taşıyan 1 tona yakın disk sadece 1024 kb = 1 mb idi
 
Geri