Hughes H-4 Hercules - Sadece Bir Tane Üretilen Dünyanın En Büyük Deniz Uçağı

Hughes H-4 Hercules, Amerikan Hughes Aircraft şirketi tarafından imal edilmiş bir ağır nakliye uçağının prototipiydi. Uçak 2 Kasım 1947'de tek bir kere uçmuştur. Savaş zamanı alüminyum kullanımına konan sınırlamalar yüzünden tahtadan yapılmıştı.

hercules-1.jpg


Hughes H-4 Hercules yapılmış en büyük uçaklardan biridir. Uzunluğu 67 metre, yüksekliği 24 metre, kanat açıklığı 97,54 metredir. Gövdesinin en yüksek kısmı 9.1 metredir. Uçak, 8 tane Pratt & Whitney R-4360 "Wasp Major", 28 silindirli, dört sıralı içten yanmalı motora sahiptir. 750 tam donanımlı asker ve 2 tane M4 Sherman tankı taşıma kapasitesine sahiptir.

Tahta ve laminat yapım tekniği nedeniyle eleştiricileri tarafından "Spruce Goose" olarak adlandırılmıştı (İngilizce spruce, "ladin" ve goose "kaz"). Bu yapım tekniği Britanya De Havilland şirketinin Mosquito uçağında da kullanılmıştı ve eklem yerlerinde ladin kullanıldığı biliniyordu. Hercules yapılmış en büyük deniz uçağıdır, tarihin en geniş kanatlı ve en yüksey boylu uçağıdır.

hercules-2.jpg


Hughes H-4 Hercules inşa edilirken


ABD'nin McMinnville, Oregon şehrindeki Evergreen Havacılık Müzesinde iyi durumda muhafaza edilmektedir. Onun takma adına rağmen, H-4 ladin'den daha çok hemen hemen tamamiyle Huş ağacından yapıldı. II. Dünya Savaşı'nda kullanılmak için yapılan uçak zamanında bitirilmedi ve tek prototipinin üretimi dışında asla önerilmedi.

Bu tür bir uçak filosu fikri 1942'de Liberty gemilerinin Alman denizaltılarının hedefi haline gelmesinden dolayı gemi yapımcısı Henry J. Kaiser tarafından başlatılmıştı. Projeye ilgi duyan ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, Donald Douglas'dan askeri taşımacılık için bu uçan tekneleri inşa etmesini istedi: Douglas bu projeyi "gerçekleştirilemez" buldu. Kaiser, ortağı olmak için milyarder bir havacı ve havacılık meraklısı olan Howard Hughes'a ısrar ederek ikna etti. Çok hızlı bir şekilde gemiler yapabilen Kaiser, böyle bir uçağın on ayda inşa edilebileceğini düşünüyordu (geleneksel bir uçak için normalden çok daha hızlı). Bir yıl sonra, Kaiser projeden çekildi ve Hughes yalnız başına devam etti.


hercules-3.jpg


Evergreen Havacılık ve Uzay Müzesinde iyi durumda muhafaza edilmektedir


1947'de tamamlanan H-4 Hercules, 2 Kasım'da Long Beach, California'da yalnızca bir kez uçtu. 21 metreye yükseldi ve maksimum 129 km/sa hızla yaklaşık bir mil (1,600 metre) yolculuk ederek yaklaşık bir dakika havada kaldı. Bazı görüşlere göre, onun sadece düşük irtifa uçuşu, zemin etkisi sayesinde mümkün olmuştu ve uçak daha yükseğe tırmanmak için güçsüztü.

1947 yazında, ABD Senatosu tarafından kurulan özel bir komite, H-4 Hercules projesi de dahil olmak üzere Hughes Aircraft'a tahsis edilen kamu fonlarının kullanımı hakkında bir soruşturma başlattı. Savaş sona erince böyle bir asker taşıyıcıya olan ihtiyaç ortadan kalktı ve proje iptal edildi. Projeye ABD hükümeti 22 milyon dolar, Hughes ise 18 milyon dolar harcadı.

dev_ucaklar.png


H-4 Hercules diğer büyük uçaklara kıyaslaması


Hughes H-4 Hercules ve Dünyanın en büyük uçağı olan Antonov An-225, tek bir numune olarak inşa edilmiş uçaklardır.
 
Son düzenleme:
Geri