Üst
Yabancı plakalı araçların Turkiye de kalma suresi

Yabancı plakalı araçların Turkiye de kalma suresi

KUZEYLi

topragizbiz.com

Yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma süresi 24 aya çıkarıldı. Ama ‘185 gün yurtdışında kalma şartı’ aranıyor. Bunun hesaplanması ve yapılan yorumlarda kafaların karışmasına neden oluyor.

D213my.webp


Bu konuyu okuyup dikkate aliniz..
Yurt dışında yaşayan vatandaşlar her yıl araçlarıyla Türkiye'ye izine gittiklerinde, eskiden en fazla 180 gün, emekliler ise 360 gün kalabiliyorlardı

Türk hükümeti geçen yıl ekim ayında yeni bir yasayla bu süreyi 24 aya çıkaratarak 'Resmi gazete de yayınlanarak 13 Ekim 2015 tarihinde yürürlüğe girdi.

Yeni yasaya göre Türk vatandaşları, Mavi Kartlılar ve emekliler araçlarıyla Türkiye'de iki yıl (730 gün) kalabiliyorlar. Ancak yasa, yabancı plakalı aracıyla Türkiye'ye giriş yapmak isteyen bir kişinin son bir yıl içinde toplam 185 gün yurtdışında kalmış olmasını şart koşuyor. Aksi takdirde aracınızla Türkiye'ye giriş yapamıyorsunuz ve aracınız içeri bırakılmıyor.

Bu Soruyu biz Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın'a sorduk. 'Müslüm Yalçın ' SilaYolu.com'a önemli açıklamalarda bulundu.
- Müslüm Bey, Yurt dışında son bir yılda toplam 185 gün kalmış olma şartı ne demek?” Son bir yıl içinde yurtdışında toplam 185 günün hesaplanması ve aracın Türkiye'de 24 ay kalması konusu insanlarda kafaların karışmasına neden olmakta ve bir kargaşalık yaşanmakta. Çok sayıda vatandaşların gümrük kapılarında mağdur olduğu ve araçları ile Türkiye'ye giremedikleri bilgisi geliyor, bizlerde bo konuda çok soru alıyoruz.
İşte Müslüm Bey'in önemli açıklamaları ve yaşanan sorunlara yanıtı:
Türkiye ye yabancı araçla giriş yapmak için bir yılda 185 gün şartı devam ediyor. Yani size girişte 24 ay hak verilir. Ancak Türkiye de örneğin 8 ay kalıp dönerseniz son bir yılda 185 gün şartını kaybettiğiniz için araçla girmenize izin verilmez.
Yani 24 ay hakkını kesintisiz kullanmanız gerekir. 185 günden fazla Türkiyede kaldıktan sonra arabayla yurt dışına geri dönerseniz. Doğal olarak 185 gün şartını kaybettiğiniz için Türkiyeye girişte tekrar bir yılda 185 gün yurt dışında kalma şartını sağlamak için gün sayısını doldurmanız gerekir.
Örneğin Türkiyede 2 yıl arabayla kalan biri yurt dışına çıkıp 185 gün kalırsa bir daha araç getirebilir.
2 yıl türkiye de kesintisiz kalan biri aslında Türkiyeli olmuş demektir. Türkiyede oturanlarla aynı şartlara tabi olmalı.
1 yılda 185 gün herkes ona göre hesabını yapsın öyle yola çıksın. Ayrıca, yeni düzenlemeyle eski haklarda bir kayıp yok. Herkes bunu bilsin.Tam aksine 6 ay olan süre 24 aya çıktı.
-Müslüm bey, Peki son bir yılın hesabı nasıl yapılıyor.
Müslüm Bey, Arabayla Türkiye'ye hangi gün geldiyseniz o günden itibaren 365 gün geriye bakılır.
Son 365 gün, yani bir yıl içinde toplam 185 gün yurtdışında kaldıysa, aracıyla Türkiye'ye sorunsuz girebilir. Yani kişi son bir yılda 365 günün çoğunu yurtdışında geçirdiyse, bir mesele yok. Ama toplamda 185 gün yurtdışında kalmadıysa, o zaman aracıyla Türkiye'ye giremez.”dedi.

Müslüm Bey' Son bir soru “Vatandaş aracıyla Türkiye'ye geldi. Bir süre sonra aracını Türkiye'de bırakıp uçakla çıkış yaptı. Bu durumda geri kalan hakkını yine kaybediyor mu?”

Müslüm Yalçın “Uçakla çıkarsanız, gümrüğe haber vermeniz gerekiyor. Aracı ya gümrüğe bırakacaksınız, ya da gümrüğe taahhütname vereceksiniz, başkalarının aracınızı kullanmayacağı konusunda. Gümrüğe haber vermeden çıkarsanız, daha sonra araçla çıkış yaparken bu gümrükte görünüyor. Bu durumda ceza kesiyoruz. Ceza miktarı Türkiye'de kaldığı süre ve arabanın değerine göre değişiyor.” diye bizleri aydınlattı.
-Efendim, Bizlere zaman ayırdığınız ve kafalarda oluşan soruları aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Son olarak ufak bir hatırlatma yapalım, Bu yılda yine vatandaşın tercihi kapıkule olacak. Yapmış olduğumuz Anketler bunu gösteriyor.
Müslüm Bey, Buyursunlar gelsinler, Bizler hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Vatandaşlarımızı bekliyoruz.1 yılda 185 gün herkes ona göre hesabını yapsın öyle yola çıksınlar, Ayrıca mutlaka yaz sezonunda internet’ ten gümrük durumlarını takip etsinler.Gümrüklerdeki duruma göre hangi kapıdan giriş yapacaklarına dair kararlarını versinler.dedi.
 
Geri