Yemen Türküsü Burası Huş'tur Türkü Sözü ve Notaları

  • Konbuyu başlatan Celik
  • Başlangıç tarihi
  • 115,869
  • Okuma süresi: 0:36

Celik

Emekli Admin
Yemen Türküsü
Havada bulut yok bu ne dumandır
Mehlede ölüm yok bu ne şivandır
Şu Yemen elleri ne de yamandır

Anom Yemen'dir gülü çemendir
Giden gelmiyor acep nedendir

Şu dağın ardında redif sesi var
Varın bakın çantasında nesi var
Bir çift pabuç ile bir de fesi var

Burası Huş'tur yolu yokuştur
Giden gelmiyor acep ne iştir

Kışlanın önünde çalınır sazlar
Ayağım yalnayak yüreğim sızlar
Yemen'e gidene ağlıyor kızlar

Burası Huş'tur yolu yokuştur
Giden gelmiyor acep ne iştir

 
Son düzenleme:
M

Misafir

Misafir
Arkadaşlar muş değil
Huş olması lazım
Gerçeği Hus yemende çok dar yüksek bir dağda geçit dir
Ama hakkımız bunu bilmediği için muş diyor
 

Celik

Emekli Admin
Uyarın için teşekkür ederim misafir arkadaşım.Her nekadar seninde dedigin gibi halkımız "Muş" olarak biliyorsada dogrusu "Huş"'tur.Bu nedenle sözleri tekrar düzenledim.
 
M

METE

Misafir
Bu parçayı (Yemen Türküsü veya diğer adı ile Muş Türküsü) Mustafa Sarısözen Muş'ta yaşayan Dürriye Keskin'den derlemiştir. isteyen TRT arşivlerinden daha ayrıntılı bilgi edinebilir. Muş Türküsünün kısaca hikayesi ise şöyledir:

Osmanlı Yemen Cephesini kutsal toprakları (Mekke ve Medine) korumak için açmıştır. dönemin zor şartlarında asker bulmak imkansızdır. Bilindiği gibi Halife bütün İslam coğrafyasına seslenerek Mekke ve Medine'yi savunma amaçlı cihad ilen eder ve bütün Müslümanları Bu amaçla Yemen'e çağırır. Osmanlı zaten bütün varlığı ile savaş içindedir. buraya asker göndermeyecektir. Çare redif (Normal şartlarda askerliğini yapmış bitirmiş evli barklı ancak zorunlu ihtiyaçtan tekrar askere çağrılan askerler) askerdir. İşte bu parçanın hikayesi de Yemen' çağrılan bu askerlerle başlar. Bu gün Muş'ta kale tepesi denilen bir tepe vardır. İşte bu tepenin de hemen dibinde şimdilerde jandarma ama o dönemin kışlası vardır. kışlaya gelen redifler hazırlıklarını yaparken bu askerleri eşleri ve çocukları da kale tepesinden onları izliyorlarmış. "Kışlanın önünde redif var. Açın çantasında acep nesi var" işte bu sözler bu gözlemin mahsulüdür. Yine parçadaki " Kışlanın önünde bir sürü kızlar, ayağım yalın ayak yüreğim sızlar. Yemen'e gidende ağlasın kızlar" dizeleri de yoklu içinde geride bırakılan eş ve evlatların durumunu ortaya koyması bakımından manidardır. Türkü Yemen harbi için Anadolu'nun her köşesinden giden askerler ve özellikle de Muş'tan giden askerler işin yazılmıştır. Lütfen gerekli araştırmayı yapmadan bu yaygın yanlışa katkıda bulunmayalım.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst