Üst
Yılbaşı hediyesinde en bonkör Türkler

Yılbaşı hediyesinde en bonkör Türkler

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede hediye alışverişi tercihleri yayınlandı. Rapora göre, Rusya, İtalya, İngiltere, Fransa ve Almanya ile karşılaştırıldığında hediyelere ortalama en yüksek bütçeyi Türkler ayırıyor.

453883.webp


Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede hediye alışverişi tercihlerini içeren Mastercard Hediye Raporu yayınladı. Buna göre, Türkiye’de Mastercard’la alışveriş yapan her 6 kişiden 1’i sevdikleri için hediye almaya 3 ay önceden başlıyor, 10 kişiden 4’ü ise alışverişi son ana bırakıyor. En çok eşine hediye alırken zorlanan Türk tüketiciler seyahat, konser bileti gibi deneyim sunan hediyeleri daha çok tercih ediyor. Rusya, İtalya, İngiltere, Fransa ve Almanya ile karşılaştırıldığında hediyelere ortalama en yüksek bütçeyi Türkiye ayırıyor.

Eylülde başlıyor aralıkta zirve yapıyor
18 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre Türkler sevdiklerine hediyelerini almakta erkenci davranıyor. Araştırmada, her 6 kişiden 1’inin yılbaşı hediyelerini eylül ayından itibaren almaya başlamasının temel nedeni olarak masrafları farklı aylara dağıtarak bütçelerini dengelemek olduğu tespit edildi. Bunun dışında hediyeler tükenmeden alma ve var olan bir indirimi kaçırmak istememe de var.

Son yıllarda ülkemizde de büyük rağbet gören ve bu yıl 29 Kasım’da gerçekleşecek olan yılın en avantajlı günü Black Friday’de (Kara Cuma) alışverişlerin en yüksek noktaya çıkması bekleniyor. Bununla birlikte, ülkemizde yakın zamanda bilinirliği artmaya başlayan ve indirimli teknoloji ürünleri alışverişi yapılabilen 2 Aralık’taki Siber Pazartesi’nin de hareketli geçeceği öngörülüyor.

İngilizler erkenci Ruslar son dakikacı
Türkiye’den katılımcıların yüzde 7’si alışverişlerini ekim ayında yapmaya başlarken, yüzde 30’u alışverişlerin kasımda, yüzde 42’si ise aralık ayında yapıyor. Diğer ülkelerdeki alışkanlıklara bakıldığında, İngilizlerin yaklaşık %40’ının ekim ayına kadar hediyelerini hazır ettikleri, sadece %25’inin aralık ayına bıraktığı görülüyor. Rusların ise yarısından fazlası aralık ayında hediyelerini tamamlıyor. Benzer şekilde İtalyanların da alımları kasım ve aralık aylarında yoğunlaşıyor.

En bonkörü biziz en hesaplısı Ruslar
Türkiye’den araştırmaya katılanların 5’te biri hediye için 600 TL civarında, diğer 5’te birlik bölümü ise bin - bin 200 TL’ye yakın harcıyor. Hatta 3 bin TL’ye kadar çıkan %22’lik bir tüketici grubu da bulunuyor. Türkiye’den ortalama 1 kişi sevdiklerine aldığı yılbaşı hediyeleri için 4 bin 300 TL harcarken bu rakam Almanya’da ve Fransa’da 3 bin 500 TL, Rusya’da 2 bin 500 TL, İtalya’da 3 bin 700 TL ve İngiltere’de 3 bin 350 TL. Bunun sebebi ise Türkiye’de seyahatin en popüler hediyelerden biri olması.

En zor hediye eş için seçiliyor
Türkler dahil tüm ülkeler en iyisini seçme kaygısını eşlerine hediye alırken yaşadıklarını belirtiyorlar. Aynı şekilde çocuklar ya da anne ve babalara hediye almak da pek kolay bulunmuyor. Türkiye’den her 10 kişiden 1’i ise kayınvalidesine hediye seçmekte zorlanırken, kayınvalideye hediye almakta en çok zorlanan ülke Rusya (%12), en az zorlanan ülke ise İtalya (%5).

Seyahat hediye etme modası yaygınlaşıyor
Son yıllarda, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bir obje yerine, bir deneyim hediye etmek daha revaçta. Deneyim hediyeleri, katılımcıların sevdikleriyle birlikte geçirecekleri bir tatil, şarkılara eşlik edecekleri bir konser ya da macera dolu bir aktivite aile bağlarını kuvvetlendireceği, birlikte sosyal medyada paylaşabilecekleri bir anı olduğu için tercih ediliyor. Katılımcıların yarısı yeni yıl listelerinde seyahatin bulunduğunu belirtirken, yine yaklaşık yarısı erkenden konser biletleri alıyor.

Diğer deneyim hediyeleri arasında gözde olanlar ise sinema-tiyatro bileti, futbol maçı, gemi seyahati, SPA, şarap tadımı ve balon gezisi olarak sıralanıyor. İngiltere ve Almanya dışındaki diğer ülkelerde de seyahat, deneyim sunan hediyeler listesinde ilk sırada yer alıyor. Seyahat hediyesi İngiltere’de tiyatro, sinema ve konserin ardından dördüncü sırada gelirken, Almanya’da konser ve sinemadan sonra geliyor. Keyfine düşkün İtalya’da ve Fransa’da ise SPA hediyesi en popüler ilk 3 hediye arasında yer alıyor.
 
Geri