Üst
Zihninizi Güçlendirip Unutkanlığı Azaltmak İçin  8 Önemli Egzersiz

Zihninizi Güçlendirip Unutkanlığı Azaltmak İçin 8 Önemli Egzersiz

İçindekiler

Unutkanlık herkesin en büyük düşmanlarından biri. Son zamanlarda unutkanlık mı başladı? Çoğu önemli işinizi unutuyor. musunuz?

Zihnimizi güçlendirip unutkanlığı azaltmak için uzmanlar 8 önemli noktaya dikkat etmemiz gerektiği konusunda uyarıyorlar. İşte güçlü bir hafıza için dikkat etmemiz gereken önemli noktalar…
beyinglend.webp
beyinglend.webp

1.​

Hiçbir zaman eskisi gibi olmayın, rutine bağlı kalmayın. Saçınızı tararken, dişlerinizi fırçalarken, kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken sürekli kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın.

2.​

Sadece gözlerinizi değil bütün duyularınızı çalıştırın. Hafızanızın ne kadar geliştiğini fark edeceksiniz. Örneğin gözlerinizi kapatın ve odada yolunuzu duygularınızla bulmaya çalışın. Bilinçli olarak sesleri dinlemeye ve kokuları almaya çalışın. Bazen yerden bir şey almanız gerektiğinde, ayaklarınızı kullanın mesela kapıyı ayağınızla kapatmak gibi… Kitap okumayı seviyorsanız bir sayfayı baş aşağı okuyun.

3.​

Pozitif olun. Birisini eleştirmek yerine övgü dolu sözler bulun ve söyleyin. Yargılayıcılığınızı askıya aldığınızda, o kişi sandığınızdan daha iyi insan olmaya başlayacak.

4.​

Görme duyunuzu zorlayın. Buzdolabınızın içine dikkatlice bakın. Daha sonra kapağını kapatın. İçindekileri teker teker sıralamaya çalışın. Eviniz için de aynı şeyi yapabilirsiniz, pencerenin önündekileri ya da duvardaki resmin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

5.​

Empati kurmayı öğrenin. Her gün 5 dakika, kendinizi bir başka insanın yerine koyun ve olaylarını onun bakış açısından anlamaya ve hissetmeye çalışın. Bir aktörmüş gibi yapın, rol gereği yani ve kişi gibi davranın. Ne hissederse hissedin.

6.​

Doğru ve pozitif hayaller kurun. Her zaman üzüntü ya da şüpheye yakalanıyorsanız ve kendinizi başkalarından daha aşağı görüyorsanız, bunun yerine en çok istediğiniz şeyi ayrıntılı olarak tasarlayın ve elde ettiğinizdeki yaşamınızı düşünün. Negatif düşünceleriniz olduğunda pozitife çevirmek için gün boyunca bunu uygulayın.

7.​

Yatmadan önce geçirdiğiniz günü iyice tahlil edin. Her günün sonunda o ana kadar ne yaptığınızı 60 dakikada gözden geçirin. Bu gününüzü daha önemli hale getirmek için iyi yardımcı yoldur. O ana kadar olan tüm aktivitelerini zihinsel olarak gözden geçirin. Hafızanız gününüz hakkındaki boşlukları, anları kasıtsız olarak açığa vuracaktır. Siz de bunları daha iyi değerlendireceksiniz.

8.​

Her zaman yaptığınız şeylere saplanıp kalmayın. Esnek olmak ve kolayca uyum sağlamak için hayatınızı değiştirin, her gün farklı bir şeyler yapın. Farklı bir mağazadan alışveriş yapın ya da rutin ev-iş yaşamından çıkın.
 
Geri