Anuşe Ansari - İlk Müslüman Kadın Astronot - İlk Kadın Uzay Turisti

Anuşe Ansari Anuşe Ansari , İranlı-ABD'li iş kadını. Uzaya giden dördüncü turist. İlk uzay blogcusu, ilk kadın uzay turisti, ilk Müslüman kadın astronot. 10 milyon dolarlık Ansari X Ödülü isim sponsoru ve X-Prize vakfı mütevelli heyeti üyelerinden biridir.

12 Eylül 1966'da İran'ın Meşhed şehrinde doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra anne ve babası Tahran'a taşındı.1979'da İran Devrimi'ne şahit oldu. 1984'te Amerika'ya göçmen olarak göç etti. Farsça dışında, İngilizce ve Fransızca bilmektedir ve uzay yolculuğu deneyimi için Rusça hakkında da bilgi sahibi olmuştur.

Fairfax, Virginia'daki George Mason Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve Washington DC'deki George Washington Üniversitesi'nde yüksek lisans derecesi sahibi oldu. Mezun olduktan sonra, kocası Hamid Ansari ile tanıştığı MCI'da çalışmaya başladı. 1991 yılında evlendiler.

1993 yılında, kocası ve kayınbiraderi Amir Ansari'yi, ABD telekomünikasyon endüstrisinde deregülasyon olarak, tasarruflarını ve şirket emeklilik hesaplarını kullanarak Telecom Technologies Inc.'i ortak bulmaya ikna etti. Telekomünikasyon hizmet sağlayıcılarının "sistem performansını artırmaya, işletme maliyetlerini düşürmeye ve yeni gelir fırsatları sunmaya" olanak veren softswitch teknolojisinin tedarikçisi. Merkezi Richardson, Teksas'ta bulunan şirket, mevcut telekom ağları ile uygulama merkezli, yeni nesil ağlar ile yazılım geçişi teknolojisi arasında entegrasyona olanak tanıyan ürünler sundu. Telecom Technologies, 2001 yılında Sonus Networks, Inc. tarafından, 10.8 milyon Sonus hissesi stoku için hisse senedi stokuyla satın alındı. Anousheh Ansari, "Sonus'un başkan yardımcısı ve Sonus'un yeni INtelligentIP bölümünün genel müdürü" oldu.

2006 yılında Prodea Systems'i kurdu ve halen başkan ve CEO'sudur. Prodea bir teknoloji ve hizmet yönetimi şirketidir. Prodea, Richardson, Teksas ve Silikon Vadisi'nde bulunan geliştirme merkezleri ile Ansari ailesinin oluşturduğu özel bir şirkettir.

anuse-ansari-2.jpg

Ansari, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Zvezda Hizmet Modülünde yetiştirilen bir bitkiyi elinde tutuyor.


Ansari, X PRIZE Vakfı'nın Vizyon Çemberinin yanı sıra Mütevelli Heyeti üyesidir. Kayınbiraderi Amir Ansari ile birlikte Alan Shepard'ın alt yörüngesel uzayının 43. yıldönümü olan 5 Mayıs 2004'te X PRIZE vakfına milyonlarca dolarlık bağış yaptı. X PRIZE, bağışlarından dolayı resmi olarak Ansari X PRIZE adını almıştır. X PRIZE'ye olan bağlılığı ve Uzay Tutkunları konferanslarında yapılan sunumlarla kanıtlandığı üzere, Ansari “Uzayın özelleştirmesi” sözcüsüdür.

Aynı zamanda Prodea adını alan Ansari ailesi yatırım şirketi, Space Adventures, Ltd. ve Rusya Federasyonu Federal Uzay Ajansı (FSA) ile küresel ticari kullanım için bir uzay aracı (Uzay Maceraları Gezgini - Space Adventures Explorer) filosu oluşturmak üzere bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Ansari, Space Adventures Ltd. aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna bir Soyuz uçuşu için Daisuke Enomoto'nun bir yedeği olarak eğitildi. 21 Ağustos 2006'da Enomoto, bir sonraki ay başlayacak olan Soyuz TMA-9 misyonunu uçurmaktan tıbbi olarak diskalifiye edildi. Ertesi gün Ansari baş mürettebata yükseltildi.

anuse-ansari-3.jpg

Soyuz TMA-9 Ekibi: Astronot Michael E. Lopez-Alegria (solda), Anousheh Ansari (ortada) ve Kozmonot Mikhail Tyurin, 5 Eylül 2006'da, Kazakistan'ın Baikonur kentindeki Kozmonot Oteli'nde.


Uçuştan bir gün önce, astronomi gösterisi Night's Sky için İran ulusal televizyonuna yaptığı röportajda;
"Tüm dünyaya, özellikle de genç kadınlara ve kızlara, aynı zamanda kadınlara erkeklerle aynı fırsatların sunulmadığı Ortadoğu ülkelerine ilham vermeyi umuyorum." dedi.

Ansari’yi taşıyan Rus Soyuz uzay aracı 18 Eylül 2006'da Kazakistan’dan fırlatıldı. Ansari bu gezi için 4 yıl beklemek zorunda kalmış ve 6 ay boyunca yoğun eğitime tabii tutulmuştu. Uzay aracında bir Amerikalı astronot ve bir Rus Kozmonot bulunuyordu. Amerika’da kitle iletişim sektöründeki yatırımlarıyla zengin olan Ansari, 26 Eylül 2006 günü dünyaya döndü.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Alper Gezeravcı - İlk Türk Uzay Yolcusu
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    219
Türkiye'de İlk Kez "Albino Çakal" Görüntülendi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Hayvanlar Alemi
 • 0    235
Tesla Türkiye’de İlk Showroom Mağazasını Açtı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Motorlu Araçlar
 • 0    338
13 Yaşındaki Genç Tetris'i Yenen İlk Kişi Oldu
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 0    265
Geri