Araba Heykeli 101 Milyon Dolara Satıldı

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
İsviçreli sanatçı Alberto Giacometti'nin başyapıtı ''Chariot'' (Araba) adlı heykeli, açık artırmada 101 milyon dolara alıcı buldu.

Sotheby's müzayede evinin "İzlenimci ve Modern Sanat Sonbahar Müzayedesi" New York'ta yapıldı.

'Chariot (Araba) Heykeli New York'taki müzayede gecesine, 1966 yılında ölen Alberto Giacometti’nin ''Araba'' adlı eseri damgasını vurdu. Ressam ve heykeltıraş Giacometti’nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında, 1950 yılında yaptığı 1,44 metre yüksekliğindeki iki tekerlekli araba üzerinde duran bronz tanrıça heykeli, 101 milyon dolara alıcı buldu.

Giacometti’nin "Walking Man" isimli eseri de 4 yıl önce Londra'da yapılan müzayedede 104 milyon dolara satılmıştı.

Müzayedede, Vincent van Gogh'un 1890 yılında 66x51 santimetre ebatlarında yaptığı "Papatyalı ve Gelincikli Vazo'' adlı eseri ise 61 milyon 800 bin dolara satıldı. Eserin satış kataloğundaki değeri 30 ila 50 milyon dolar olarak belirtilmişti.

Müzayede gecesinin diğer bir yıldızı ise Amedeo Modigliani'nin 1911 ve 1912 yıllarında yaptığı, 70 milyon 700 bin dolara alıcı bulan 73 santimetre yüksekliğindeki ''Tete'' (Baş) adlı eseri oldu. Heykele satış kataloğunda 45 milyon değer biçilmişti.

New York'taki müzayede gecesinde Sotheby's, toplam 422 milyon 100 bin dolarlık satış gerçekleştirerek 270 yıllık tarihindeki en yüksek meblağa ulaştı.

Anadolu Ajansı muhabirinin sorusunu yanıtlayan Sotheby's'in İzlenimci ve Modern Sanat bölümü başkanlarından Simon Shaw, Amerikalı ve Çinli alıcıların müzayedede öne çıktığını söyledi. Shaw, müzayedeye Türk alıcıların katılıp katılmadığıyla ilgili soruya "Türkiye'den klasik ve modern sanat dünyasıyla ilgilenen çok iyi koleksiyoncularımız var ama bu akşam Türkiye'den koleksiyoncunun olduğunu bilmiyorum" yanıtını verdi.

Son yıllarda artan Asyalı alıcıların bu müzayede de önce çıktığını belirten Shaw, 40 ülkeden alıcının katıldığı New York'taki müzayedeye, Çin'den telefonla katılan bir alıcının Van Gogh'un 61 milyon 800 bin dolarlık eserinin sahibi olduğunu bildirdi.

Müzayedede 73 eserin 58'i satılırken, Balthus, Matisse, Marc Chagall ve Giorgio de Chirico'nun eserleri potansiyel değerlerinin altında kalarak satılmayanlar arasında yer aldı.

Kaynak: trthaber
 
O heykelemi o kadar para vermişler:) türk parasıyla 1 tl bile vermem hahaha
 
bu heykel 101 milyon dolarsa dünyada ne gerizekalılar var demektir. Bunu yapan demiştir "ne kerizler var şu dünyada"
Bu heykeli burda çin malı diye " ne alırsan bi milyoooonnnn" cularda bulurduk hahaha hahaha
 
Sen ben vermeyiz de parası olan veriyor işte.
 
parası olan da, ne para varmış ki, böyle bişeye 101 milyon dalırz veriyor. sanki bi bardak çay parası. Bizde yapıp satsak bize 101 değil , 1 milyon dolar versinler yeter :)
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Ahşaptan Araba Yapımı
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Video Galerisi
 • 0    1K
Milli 'Uçan Araba' İçin Ar-Ge Çalışmasına Başlandı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    2K
Kandınlar da Araba Kullanıyor...
 • Ugur
 • Ugur,
 • Komikler
 • 2    2K
Geri