İlginç Arşivlerden Çıkan İlginç Tarihi Video Kayıtları

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013

Franz Reichelt'ın Ölüm Atlayışı​

Meşhur mucit Franz Reichelt'in kendisinden daha meşhur ölüm atlayışı. Franz Reichelt Eyfel Kulesi üzerinden kendi diktiği paraşütle atladığında takvimler 1912 yılını gösteriyordu.
Atlayışından saniyeler sonraysa yerdeydi. Ölü olarak…

Robert Wadlow - En Uzun Adam​

Robert Pershing Wadlow tıp tarihinde tanınmış en uzun boylu insanıdır. Öldüğünde henüz 22 yaşındaydı ve boyu 2,72 m ağırlığı ise 220 kilogramdı. Uzun boyu ve ölene kadar durmayan büyümesi, hipofiz bezinin aşırı büyümesine ve aşırı büyüme hormonu yapımına bağlıydı.

19 Temmuz 1940'daki cenaze törenine yaklaşık 40.000 kişi katıldı. Tabutu yarım ton ağırlığındaydı ve 12 kişi tarafından taşındı. Robert'in ailesi onun cenazesinin kutsallığına inandığı, ayrıca cenazenin çalınmasını veya rahatsız edilmesini önlemek için cesedinin üstünün betonla örtülmesini istedi.

Dünyanın En İyi Atlayan Köpeği​

Dünyanın en iyi atlayan köpeği olduğu iddia edilen Alman çoban köpeği Micky'nin 1930 yılında yaptığı gösteri...

Mirin Dajo - Kılıçları Vücudundan Geçiren Adam​

Mirin Dajo 1912 ve 1948 yılları arasında yaşamış, 40'lı yıllarda ise özel yeteneği sayesinde oldukça meşhur olmuş bir isim. Mirin Dajo'nun özel yeteneği vücudunun her yerinden kılıçlar geçirmesi ve kendisine bu eylemden dolayı hiçbir zarar gelmemesi.

Akla pek yatkın gelmese de dönemin en popüler isimlerinden birisi olmasını sağlamış bu yeteneği…

Hindenburg Felaketi​

Zeplin tarihinin en büyük faciası...
Hindenburg felaketi 6 Mayıs 1937 tarihinde, New Jersey'deki Lakehurst donanma hava üssünde gerçekleşti. Yapılmış olan en büyük zeplin olma özelliğini taşıyan LZ 129 Hindenburg, bilinen adıyla Hindenburg Zeplini iniş yapacağı sırada içinde bulunan hidrojen tanklarının da etkisiyle bir anda alev almış ve zeplinin içinde bulunan yolculardan 36'sı hayatını kaybetmiştir. Bu facia daha sonra, modern havacılık tarihinin başlamasına sebep olmuştur.

Tacoma Köprüsü'nün Çöküsü​

1940 yılında ABD’nin Tacoma şehrinde inşa edilen ve açıldıktan dört ay sonra aynı yıl içinde rüzgâr nedeniyle girdiği rezonans sonucu çöken Tacoma Köprüsü'nün, trafiğe kapandıktan sonra çekilen çökme anı görüntüleri.
Mühendisliğindeki hatadan kaynaklı olarak açıldığı günden itibaren hafif rüzgârlarda bile sallanan Tacoma Köprüsü'nün ağır bir rüzgâra dayanamayacağı öngörülüyormuş. Nitekim yıkılmasına sebep olan da 42 mil hızla esen bir rüzgâr olmuş.

Pire Sirki​

Sirklerin çok tartışıldığı bugünlerden, pirelerin bile sirklerinin yapıldığı eski tarihlere... Tuhaflıkta sınıf zorlayan bu pire sirki, bir dönemin önemli eğlence kaynaklarından biri olmuş.

Bu videoda gündelik kullanımdaki araçların minyatürü halindeki oyuncakları çeken pirelerin yarattığı şaşırtıcı görüntüleri görüyoruz. Ve tabii oldukça heyecanla bu sirki takip eden insanları...


Le Mans Faciası​

Le Mans faciası 1955 yılında yapılan Le Mans 24 Saat yarışında meydana gelen trajik kaza. Kazada 83 seyirci öldü, 120'den fazla kişi de yaralandı ve ve kaza tarihin en trajik motor sporları kazası oldu.

Yarışmada Mercedes pilotu Pierre Levegh, finişe 1 saat kala önündeki yavaşlamış olan araca çarptı. Lance Macklin'in kullandığı Austin-Healey 100'ün arka tarafı alçak, ön tarafı yüksek bir tasarımı vardı. Levegh'in 240 km hızla giden aracı adeta rampa işlevi gören Austin-Healey'in üstünden fırlayarak seyircilerin arasına uçtu. Aracın yakıt tankı alev aldı ve seyircilerin arasında patladı. Kazada Levegh ile birlikte 83 seyirci hayatını kaybetti.
 
çok ilginç olaylar izledim harikaydı...Teşekkürler uğur...
 
İlginç. Hemen hemen hepsi ya ölümle ya felaketle bitmiş.
 
Geri