Üst
Aselsan'dan Akıllı Telsiz

Aselsan'dan Akıllı Telsiz

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

Aselsan'dan Akıllı Telsiz Türk Silahlı Kuvvetlerinde "yeni nesil" telsizler kullanılmaya başlandı. Aselsan tarafından üretilen cihazlarla sesin yanı sıra veri transferi de yapılıyor, telefon numaraları aranıyor, kısa mesaj gönderiliyor ve telsizler GPS cihazı gibi kullanılıyor.

"Aselsan 4900 ATLAS Sayısal Haritalı El Telsizi", İstanbul, Ankara ve İzmir'deki birçok birliğe gönderildi. Buradaki birliklerde kullanılmaya başlayan telsizlerin kısa süre içinde diğer birliklere de dağıtılması planlanıyor.

Özellikleriyle dikkat çeken telsizler uygulamalarıyla akıllı telefonları aratmıyor. Sesin yanı sıra veri transferine de olanak sağlayan yeni nesil telsizlerle telefon aranabiliyor, gelen telefon aramalarına cevap verilebiliyor. Her telsizin kendine ait özel kodları bulunuyor. Gelişmiş kriptolama teknikleriyle güvenliğin üst düzeyde tutulduğu telsizler, kritik görevlere yönelik olarak entegre GPS haritası, veri uygulama araçları, çok bantlı ve çok sistemli çalışan yeni nesil bir ürün olma özelliği taşıyor.

ÖDÜL ALDI

Türk Elektronik Sanayileri Derneğince (TESİD) 2012'de Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri kapsamında büyük firma dalında yenilikçi ürün ödülünü de alan Aselsan 4900 Atlas Sayısal Haritalı El Telsizinde, kullanıcı yerini haritada görebiliyor, nerede olduğunu bilgisi de aynı telsiz üzerinden merkeze iletiliyor. Böylece el telsizi olan devriyelerin de merkezden yerlerini, pozisyonlarını izlemek mümkün hale geliyor.

Geniş LCD ekranı bulunan telsizler yüksek kapasiteli bataryalarıyla uzun süre hizmet verebiliyor. Gelişmiş kriptolama teknikleri sayesinde güvenli iletişimi de sağlayan telsizlerde VHF ve UHF olmak üzere iki ayrı frekans bandı bulunuyor, cihaz tek cihazla her iki bantta da haberleşme imkanı sağlıyor.
Gürültü bastırma özelliği sayesinde, gürültülü ortamlarda da kullanıma uygun yeni nesil telsiz Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarında kullanıma alındı.

ABD, Suudi Arabistan, Pakistan ve Sri Lanka'nın da olduğu çok sayıda ülkeye telsiz satan Aselsan'ın yeni ürününün uluslararası pazarda etkin rol oynaması bekleniyor.
 
"Sözde" intihar eden Aselsan mühendisleri

* 5 Ağustos 2006: Kripto uzmanı Hüseyin Başbilen (31), Ankara Pursaklar’da aracının içinde boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Henüz iki aylık evli olan Başbilen’in intihar ettiği açıklandı.

* 16 Ocak 2007: ASELSAN'ın yan kuruluşu Mikes'te F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu projesinde bir dönem çalışan,29 yaşındaki elektrik mühendisi Halim Ünsem Ünal, aracının içinde babasının tabancasıyla kafasından vuruldu. Üç gün sonra evlenecek olan Ünal’ın da intihar ettiği belirtildi.

* 24 Ocak 2007: Elektrik mühendisi Evrim Yançeken (26), Ankara Batıkent’te anne ve babasıyla yaşadığı evinin balkonundan düşerek can verdi.

* 9 Ekim 2007: Yazılım mühendisi Burhanettin Volkan, askerliğini yaparken nöbetçi silahı ile intihar etti.

Ayrıca ;

* ASELSAN mühendisi Hakan Öksüz'ün Ankara'da meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetmesi, ailesi tarafından 'şüpheli ölüm' olarak görülüyor. Zira Öksüz'ün kaza yaptığı yer, ev ya da işyeri güzergahında değildi. İşe gittiği halde Öksüz'ün üzerinde herhangi bir kimlik kartı bulunamadı. Üstelik Öksüz'ün başına, birkaç yıl önce dikkat çeken bir dövülme olayı geldi.

* 6 Nükleer Fizikçi İstanbul-Isparta seferini yaparken iniş sırasında düşen Atlasjet uçağında 6 bilim adamı da hayatını kaybetmişti. Kazada ölen bilim adamları DPT tarafından desteklenen "Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarımı Ve Test Laboratuvarları" projesinde görevliydi.

Uçak kazasında, çalıştaya katılacak bilim adamları arasında bulunan Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan hayatını kaybetmişti.


Bu cinayetler "intiharlar" olmasaydı,eminimki bugün akıllı telsizden çok daha fazlasını üretiyor olacaktık...
 
Demek ki 2006-2007 yillari arasinda ugrastiklari proje bazilarinin isine gelmemis. Her ne hikmetse apar-topar psikolojik tedavi gormeye baslayip kisa sure sonra intihar!!! etmisler... ve o tarihten bu yana hic intihar olmadi.

ve ilginc tesadufler;
intihar eden 4 muhendis yasca buyukten kucuge dogru siralaniyor.
intihar yerleri Ankara merkezine distan ice dogru geliyor.
birbirlerini tanimiyorlar ve irtibatli calismiyorlar.
 
Geri