Baca Kaynaklı Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Çözümler

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, daha çok ekim, nisan ayları arasında yaşanan baca kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat çekmek için "Öldüren Bacalar ve Çözümleri" adlı kitapçık yayınlandı.

baca-temizligi.jpg


Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından hazırlanan, Türkiye Çevre Koruma Vakfınca basım ve dağıtımı gerçekleştirilen 32 sayfalık kitapçıkta, baca kirliliğine karşı alınması gereken tedbirler sıralanarak ve baca temizliğinde en uygun zaman haziran ve eylül ayları olduğu belirtilerek, vatandaşlara;

  • "Evinizi ve ailenizi güvenli tutmak için bacanızı düzenli olarak temizletin",
  • "Standartlara uygun, üstten yakmalı soba kullanımına özen gösterin",
  • "Sobanızı tekniğine uygun kurun",
  • "Standartlara uygun kömür temin edin"
uyarıları yapıldı. Bina yangınlarının birçoğunun da temizlenmeyen bacalar nedeniyle çıktığına işaret edilen kitapçıkta, "Yılda en az bir defa bacaların temizlenmesi gereklidir. Temizlenmeyen bacalar sessiz ölüme neden olur" ifadelerine yer verildi.

Soba, şofben ve kombi gibi yakıcılar, tekniğine uygun kurulmadığı zaman kömür, odun, doğal gaz, LPG, karosen ve gaz yağı gibi yakıtların eksik ve verimsiz yandığı belirtilen kitapçıkta, eksik yanma sonucu oluşan gazlar ve partikül maddelerin bacaya yapışarak tıkanmalara neden olduğu, böylece her yıl onlarca kişinin zehirlendiği ve yaşamını yitirdiği kaydedildi.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri