Kirliliğe Karşı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

KİRLİLİK VE CİLT BAKIMI​

Dünyanın en büyük güzellik trendlerinin çoğu kirlilik karşıtı cilt bakımı ürünlerine üzerinedir. Bunun nedeni, Pekin gibi bazı büyük Asya şehirlerinde hava kirliliği miktarının şaşırtıcı düzyde yüksek olmasıdır. Uzmanlara göre bu neden, güzel ürünleri üreticilerinin kirlilik karşıtı cilt bakım odaklanmalarına neden oluyor. Ve maalesef nerede yaşanırsa yaşansın iklim değişikliği herkesin ortak sorunudur.

Kirlilik Cilde Nasıl Zarar Verir?​

Kirliliğe Karşı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?Çok sayıda çalışma, kirliliğin kurdeşen, akne, erken cilt yaşlanması ve egzama gibi iltihaplı cilt rahatsızlıkları gibi cilt hastalıklarıyla ilişkilendirmiştir. Uzmanlara göre kirlilik cilt hücresi zarlarından geçip vücuda yayılmaktadır ve bu durum kirletici maddelerin deri tarafından alımının, inhalasyondan sonra alımına benzer bir şekildedir. Bu, benzer seviyelerde kirletici maddelerin, bu zararlı kimyasalları solumak yoluyla olduğu gibi deri yoluyla vücuda girdiği anlamına gelmektedir.

Kirleticiler cilde girdikten sonra doğal olarak oluşan antioksidan seviyelerini düşürerek oksidatif stresi indüklemektedir. Ve dolayısıyla normal metabolik süreçler ve iltihaplanma, vücudun serbest radikaller üretmesine neden olur. Bu serbest radikalleri zarar vermeden önce etkisiz hale getirmek için doğal olarak antioksidanlar üretilmektedir.

Vücut tipik olarak antioksidanlar ve serbest radikaller arasında bir denge sağlayabilir. Ancak, kirlilik veya ultraviyole (UV) radyasyonu gibi dış faktörler bir dengesizliğe neden olabilir, 2015 ve 2019 yapılan bir çalışmaya göre atmosferdeki kirleticilere kronik olarak maruz kalmanın, cildi antioksidan C ve E vitaminlerini tüketirken serbest radikaller oluşturduğunu göstermişlerdir. Bu iltihaplanmaya neden olur ve cilt bariyerini bozar. Çevre kirliliği güneş lekeleri ve kırışıklıklar dahil yaşlanmaya neden olan cilt hasarının yanı sıra nem kaybına katkıda bulunur.

Bir 2011 Çin çalışmasına göre yaklaşık 70.000 kişiden % ‘i, artan ozon kirliliği seviyelerini kovanlar, egzama ve kontakt dermatit için artan acil servis ziyaretleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu konuda daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir ancak genel olarak, akne ve atopik dermatit (egzama) gibi kronik iltihaplı deri hastalıklarının semptomları, insanlar yüksek kirlilik seviyelerine maruz kaldıklarında daha da kötüleşmektedir.
Çevre Koruma Ajansı (EPA) ana açık kirleticiler şu şekilde listelenmektedir:

• Nitrojen dioksit
• Kükürt dioksit
• Karbonmonoksit
• Partikül madde (PM)
• Ağır metaller

Nitrojen oksit bileşikleri, UV’ye maruz kaldığında uçucu organik bileşiklerle etkileşime girer ve yer seviyesinde ozon oluşturmak için aktive olur. Partikül madde oksidatif strese ve iltihaplanmaya neden olarak cilt yaşlanmasını sebep olur. Poliaromatik hidrokarbonlar (PAH’lar), esas olarak sigara dumanında bulunan başka bir kirleticidir ve erken cilt yaşlanmasına neden olur. Ayrıca büyük ve yoğun nüfuslu şehirlerde kirleticilerin oranı çok yüksektir. Çünkü araba emisyonlarının nitrojen dioksit, karbon monoksit ve sülfür dioksit kirliliğine önemli ölçüde katkıda bulunduğu aşikardır.

Kirlilik Karşıtı Cilt Bakımı Cildi Nasıl Korur?​

Kirlilik önleyici cilt bakım ürünlerini destekleyen çok fazla araştırma yoktur ve olan çalışmaların çoğu da cilt bakım şirketleri tarafından yapılmıştır. Bu yüzden bir miktar taraflı sonuçlar elde edilmiş olabilir. Fakat bunun yanında kirlilik karşıtı terimi düzenlenmediğinden birçok cilt bakım ürününün kirlilik önleme yani kirlilik karşıtı etiketi olmadan kirlilik önleyici etkilere sahip olabilir. Kirlilik önleyici faydaları olan cilt bakım ürünleri, cildi çevresel kirleticiler de dahil olmak üzere tüm hasar kaynaklarından koruyan bileşenler içerdiği kabul edilmektedir. Bu etkiyi şu bileşenlerle sağlamaktadırlar:

Antioksidanlar​

Antioksidanlar, cilt hücrelerine zarar vermeden önce serbest radikallere bağlanırlar. Sınırlı ancak ümit verici araştırmalar, kirlilikle bağlantılı cilt hasarıyla savaşabileceklerini ileri sürmektedir. Güney Koreli araştırmacılar tarafından yapılan küçük bir 2020 çalışması, lazer tedavisinden sonra 2 hafta boyunca günde iki kez C, E vitaminleri ve ferulik asit içeren bir antioksidan serum kullanan kişilerin ciltte kirliliğe bağlı koyu lekelerde daha büyük bir azalma olduğunu tespit etmiştir.
Bir 2020 çalışma laboratuarda insan deri hücrelerine bakarak bir Amerikan cilt bakım şirketi tarafından desteklenen ile düzenli olarak tatbik bir çözelti bulunan C vitamini (L-askorbik asit), vitamin E ve ferulik asit kirlilik kaynaklı hasarı önleyebilir. 2019 yılında yapılan bir diğer İtalyan cilt bakım şirketi çalışmasında araştırmacılar tarafından yüksek kirliliğe sahip bir kentsel alanda yaşayan 20 kadın izlenmiştir. Şirketin ferulik asit ve C vitamini içeren serumunun kullanılmasının bir ay sonra koyu lekeleri azalttığını ve cilt bariyer işlevini iyileştirdiğini buldular.

Aşağıdaki antioksidanların, serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarına karşı korumada en etkili oldukları düşünülen bileşenler şunlardır:

• C vitamini
• Retinol (A vitamini)
• E vitamini
• Niasinamid
• Resveratrol
• KoenzimQ10 (CoQ10)
• Polifenoller
• Flavonoidler
• Ferulik asit
• Astaksantin
• Glutatyon

Nemlendiriciler​

Düzenli olarak cildi nemlendirme, hava kirleticilerin cilt hücrelerine nüfuz etme ve oksidatif strese neden olma potansiyelini en aza indirmek için cilt bariyerini güçlendirir. Bariyeri güçlendirmede şu bileşenler etkilidir:

• Seramidler: Cildin bariyer işlevini artırmaya yardımcı olan en etkili bileşenlerden bazılarıdır.
• Hiyalüronik asit: Sodyum hiyalüronat olarak da bilinen hiyalüronat, cildin önemli bir yapı taşıdır. Ciltteki nemin korunmasına kesinlikle yardımcı olmaktadır böylece cilt bariyerini korumaktadır.

Fiziksel UV Engelleyiciler​

UV ışığının cilde giren ve kırışıklıklara, sarkık cilde ve kanser riskini artıran hücresel DNA değişikliklerine neden olacak şekilde patlayan kollajen ve elastik lifleri patlatan, adeta akıllı bir bomba gibidir. Ancak cildi güneşten korumanın başka bir nedeni daha vardır. Bazı kirleticiler, zararlı etkilerini göstermeden önce aslında UV ışığı tarafından etkinleştirilmektedir. SPF 30 veya daha yüksek bir mineral güneş kremi (titanyum dioksit veya çinko oksit), hem UV ışınlarına hem de kirleticilere fiziksel bir bariyer sağlar.

Probiyotikler ve Prebiyotikler​

Kirliliğin cildin mikrobiyomunu, ciltte doğal olarak yaşayan bakteri ve mikroorganizmaları etkilediği ve cilt sağlığına katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Mikrobiyom cilt bakımı, ciltte uygun mikroorganizma dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir.

Daha Az Kanıtlanmış Diğer Bileşenler​

Uzmanlara göre malakit, ciltteki oksidatif stresi azaltmak için ağır metallere bağlanan bir kirlilik mıknatısı olarak lanse edilmektedir. Ancak ağır metallerin cilde gerçekten zarar verip vermediğini kanıtlayan büyük araştırmalar göre yapılmamıştır. Ayrıca yosun, Çin otları, ginkgo biloba ve deniz tuzu gibi kirlilik önleyici cilt bakım bileşenleri olarak lanse edilmektedir. Bunların çoğu kozmetik ürünlere eklenmeden önce incelenen tescilli bileşenlerdir ve bu nedenle tam olarak ne olduklarını ve etki mekanizmalarının ne olduğunu bilmek zordur.

Kirlilik Karşıtı Cilt Bakım Ürünlerinden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır?​

Kirlilik önleyici cilt bakım ürünlerindenden en iyi şekilde yararlanmak için birkaç ipucu:

• Nazik bir temizleyici ile bakıma başlamak: Cilt temizleme ürünleri cilt üzerindeki kirletici maddelerin, özellikle de partikül maddelerin partikül yükünü azaltabilir. Nazik bir temizleyici kullanılmalıdır. Sert sabunlar doğal yağlardan cildi soyarak cilt bariyerini tehlikeye sokar.
• Kirlilik önleyici ürün uygulamak: Cildi yıkadıktan sonra günde bir veya iki kez kirlilik önleyici krem veya serum kullanılmalıdır. Serum ise nemlendiriciden önce uygulanmalıdır.
• Günde iki kez nemlendirici kullanmak: Cildi nemlendirmek güçlü bir cilt bariyerine sahip olmayı sağlar.
• Her gün güneş kremi kullanmak: Mineralli bir güneş kremi (çinko oksit veya titanyum dioksit içeren), günlük sabah cilt bakımı rutininin son adımı olmalıdır, çünkü yansıtıcıdır ve çalışması için cilde nüfuz etmesi gerekmez.
• Cilt yenilenmesini teşvik etmek: Mevcut cilt hasarını onarmak için peeling kullanılabilir. Nihayetinde cildi kalınlaştırıyorlar, böylece çevresel saldırılara karşı daha fazla korur.
• Egzersiz, uyku ve sağlıklı beslenmeye öncelik vermek: Bu alışkanlıklar cildin doğal bariyer işlevini destekleyerek genel cilt sağlığını iyileştirir. Bunların tümü metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Pek çok kirlilik önleyici formülasyon vardır, ancak uzmanlar bir serum veya krem seçmeyi önermektedirler. Çünkü bunlar cilt üzerinde kalırlar ve önlemeye, onarmaya yardımcı olmak için antioksidanlar ve nemlendiriciler sağlamanın harika bir yoludur. Artı olarak seramidler veya hyaluronik asit artı antioksidanlar içeren ürünler kullanılmalıdır. Bu bileşenlere sahip bir ürünü kullanıyorsa, muhtemelen cildin ihtiyacı olan tüm koruma sağlanmış olunur.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Lepistes - Beta Ve Gromi'ye Karşı
 • Serdar Yıldırım
 • Serdar Yıldırım,
 • Öyküler
 • 0    213
Engelli insanlara karşı sorumluluklarımız
 • BULUT
 • BULUT,
 • Sohbet Odası
 • 0    505
Depresyona karşı 10 etkili reçete
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sağlık
 • 0    495
Geri