İlginç Bir Pasaporta Sahip İlk ve Tek Firavun Olan Büyük Ramses'in Fransa Yolculuğu

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
1974 yılında, Firavun’un II. Ramses’in (MÖ 1302 – MÖ 1212) mumyası için geçerli bir Mısır pasaportu (ölümünden yaklaşık üç bin yıl sonra) çıkarıldı ve böylece Paris’e uçabildi.

ramses-1.jpg


Mısırlılar ruhlarının öteki dünyada dirilip yeniden bedenlerine döneceklerine inanırlardı. Bu sebeple de mumyalanırlardı. Tabii Antik Mısır'ın en büyük imparatorlarından, Filistin'den başlayıp Sudan'a dek hüküm süren 2. Ramses, namıdiğer Büyük Ramses de şanına yakışır bir şekilde mumyalanmıştı.

Üç bin yılın ardından Büyük Ramses'in mumyası bozulmaya başlamıştı. Uzmanlar mumyayı kaplayan bakterilerin kritik seviyede zarar vermesini önlemek için bir çözüm aramaya başladılar.

ramses-2.jpg


1974 yılında mumyayı kurtarabilecek bir uzman grubu bulundu fakat bu grup Fransa'daydı. Bu da Ramses'in taşınması anlamına geliyordu. Başlı başına zorlu bir görev olan bu taşıma işlemi başlamadan önce ilginç bir engelle karşılaşıldı, Fransa topraklarına ayak basan herkesin ölü ya da diri fark etmeksizin bir pasaporta sahip olmasını şart koşuyordu ve bu bir şaka değildi.

Fransız yetkililer pasaportu olmadan Ramses'in mumyasını ülkeye almayacaklarını bildirdiler. Bir orta yol bulunamayınca Mısır hükümeti alınan özel kararla Ramses için bir pasaport hazırladı.

ramses-4.jpg


Üç bin yaşında biri için hazırlanan ilk pasaportta haliyle mumyanın fotoğrafı kullanıldı, tüm bilgiler bu pasaporta iliştirildikten sonra meslek kutucuğu şöyle dolduruldu: Kral (Merhum)

Ramses, Fransız damgalı pasaporta sahip ilk ve tek mumya olduktan sonra Fransa'ya yolculuğu başladı.

Fakat ilginçlikler pasaportla son bulmayacak, pasaporta iliştirilen 'kral' ibaresi protokol kurallarının uygulanmasına yol açacaktı. Fransız yasalarına göre ülkeyi ziyaret eden krallar için özel bir karşılama yapılmalıydı.

Ramses’in mumyası da Paris'e giriş yaparken bu yasa gereği havaalanında askeri bando ve saygı duruşu eşliğinde karşılandı.

ramses-3.jpg


İncelemeler sırasında Mısırbilimciler, mumyanın farkedilir derecede ince boynuyla ilgilendi. Yapılan X-ışını taramaları, başını yerinde tutmak için, boyundan üst göğsün içine doğru yerleştirilmiş bir parça odun olduğunu ortaya çıkardı. Mumyalama sürecinde, mumyalanmayı gerçekleştiren kişiler tarafından başın yanlışlıkla düşürülmüş olduğuna inanılıyor.

Mısır kültüründe, vücudun herhangi bir parçası çıkacak olursa, bedenin ruhu, sonraki yaşamda var olmaya devam etmeyecekti. Bu yüzden mumyalama işlemini gerçekleştirenler, firavun II. Ramses’in başını dikkatlice yerleştirdiler ve başını yerinde tutmak için boynuna tahta bir çubuk yerleştirdiler.

ramses-5.jpg


Fransız uzmanlar tarafından bakımı yapılan mumyaya dair bilgiler de ortaya çıkacaktı. Yaşayan en uzun firavun olarak anılan Ramses 1 metre 70 santimetre boylarında, kızıl saçlı olarak kayıtlara geçti. Ayrıca onlarca savaşın fatihi, uçsuz bucaksız bir coğrafyanın hakimi olarak böyle tuhaf prosedürlerle karşılaşan ilk hükümdar olarak da anılacaktı.

Kaynak: onedio.com, arkeofili.com
 
<strong>... [Trackback]</strong>

[...] Informations on that Topic: topragizbiz.com/blog/bir-pasaporta-sahip-ilk-ve-tek-firavun-olan-buyuk-ramsesin-fransa-yolculugu-1089 [...]
 
Kral olduğu için ülkeye girerken askeri tören ve bandoyla karşılanması gerekiyor.

Uçaktan indiği zaman halkı selamlayıp , fransız devlet büyükleriyle tokalaşıp öyle geçmiştir kesin. Vip karşılama ile havaalanında bi de kahve ısmarlamışlardır. Polis eskortluğunda ziyaretlerini yapıp en son da fransız meclisinde bir de fransız vekillere hitap etmiştir. Tabii protokol gereği.

Bu fransızlarda ne kadar medeniiiii hahaha hahaha
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
32 Erkekle Terk Edilmiş Bir Adada 7 Yıl Mahsur Kalan Kadın
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 1    48
Ceylan - Bir Sivaslı Uğruna
 • Ugur
 • Ugur,
 • Müzik
 • 0    65
26 Nisan 2024 Cuma Hutbesi - Her İşin Bir Ahlakı Vardır
 • BULUT
 • BULUT,
 • Dini Konular
 • 0    62
KURTALAN EKSPRES Ft. Hayko Cepkin - Yeni Bir Gün
 • Tevfik
 • Tevfik,
 • Video Galerisi
 • 0    116
Geri