Üst
1 Milyon Dolar Ödüllü 160 Yıllık Matematik Problemi Çözüldü - Riemann hipotezi

1 Milyon Dolar Ödüllü 160 Yıllık Matematik Problemi Çözüldü - Riemann hipotezi

Ugur

Administrator

1 milyon dolar ödüllü 160 yıllık matematik probleminin çözüldüğü iddia edildi. İddianın sahibi ise ünlü İngiliz Profesör Michael Atiyah.

rieman-hipotezi.webp
rieman-hipotezi.webp


Bilim dünyası İngiliz Profesör Michael Atiyah’ın açıklamasını konuşuyor. Zira Atiyah 160 yıldır çözülemeyen ve çözene 1 milyon dolar kazandıracak problemi çözdüğünü iddia etti. "Matematiğin Nobel"i olarak da anılan Abel Ödülü ve Fields Madalyası sahibi Atiyah, denkleme bulduğu çözümü pazartesi Heidelberg Laureate Forum'da bilim dünyasına sundu.

1 milyon dolar ödüllü matematik problemi adını, 1859'da hipotezi sunan Alman matematikçi Bernard Riemann'dan alıyor. Riemann hipotezi asal sayıların dağılımını açıklaması açısından oldukça büyük bir önem taşıyor. Asal sayılar, yalnızca kendilerine ve bir sayısına bölünmeleri nedeniyle kriptoloji alanında çok önem arz ediyor.

Şu ana kadar bulunmuş en büyük asal sayı 23,249,425 haneli. Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) isimli organizasyon internet üzerinden gönüllülerin bilgisayarlarını kullanarak asal sayı arıyor. En büyük asal sayı 26 Aralık 2017'de Jonathan Pace adlı gönüllünün bilgisayarı ile bulundu.

Riemann hipotezi kanıtlanırsa asal sayılara ulaşmak daha kolay olacak ve bu sayıları temel alan kriptoji alanı yeni çözümler bulmak zorunda kalabilir.

Kaynak: NTV
 
<strong>... [Trackback]</strong>

[...] Read More Infos here: topragizbiz.com/blog/1-milyon-dolar-odullu-160-yillik-matematik-problemi-cozuldu-riemann-hipotezi-968 [...]
 
Geri