• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Bu 5 belirti varsa, sosyal medya bağımlısısınız!

Kaptan43

topragizbiz.com
#1
Herhangi bir şey yaparken sosyal medyada nasıl durur diye düşündüğünüz oluyor mu ya da telefonunuz olmadığında endişelendiğiniz?

Teknoloji Uzmanı ve The Distraction Addiction (Dikkat Dağılmasına Bağımlılık) kitabının yazarı Alex Soojung-Kim Pang, sosyal medyaya aşırı bağımlılık belirtileriyle ilgili ipuçları verdi.

Health.com’da yayınlanan makalede Samantha Gregor, Kim Pang’ın paylaştığı bilgilerle sosyal medyaya ara verilmesini gerektiren beş işareti kaleme aldı.1-Tatlı veya projelerinizi sadece Instagram’a koyabilmek için yapıyorsanız…Salatanızın Instagram ya da Pinterest’e güzel gözükmesi için fazladan zaman harcıyorsanız belki de sosyal medyaya ara verme vakti gelmiştir. Pang bu durumu, “Hayatınızı Twitter ve Instagram bazlı yaşamaya başladığınızda bir adım geri atmak gerekir. Nereye gideceğinize ya da ne yapacağınıza sosyal medyada nasıl görüneceği şeklinde bir gözle karar verme, sizin yeteneklerinizi kısıtlar” diyerek açıklıyor.

2- Tırnaklarınıza oje sürme işini bunun hakkında tweet atmadan yapamıyorsanız…Hepimizin sosyal medyada hayatının her detayını paylaşan bir arkadaşı vardır. Ne yazık ki o kişi siz de olabilirsiniz. Pang bu konu hakkında, “Tweet’lerinizi ne yaptığınız ya da ne hissettiğiniz hakkında rapor verme işine çevirdiyseniz, sosyal medya hayatınızı devralıyor demektir. Günde sadece 24 saat var ve bu süreyi arkadaşlarınızla ne yaptığınızı paylaşmaktansa gerçekten size zevk veren aktiviteleri keşfederek geçirmeniz daha mantıklı” ifadelerini kullanıyor.

3- Çok şey bilmek istiyorsanız…“En önemli uyarılardan biri kendinizi arkadaşlarınızın ne yaptığı hakkında bilgi sahibi olmaya zorlamak” diyen Pang, sosyal medyanın arkadaşlarla iletişimi kolaylaştırdığını kabul etse de gereğinden fazla bilgi akışının da zararına işaret ediyor. Bu durumda kişiler başkalarının hayatını takip etmekten kendi hayatlarına yeterli zamanı ayıramıyor.

4- Başarılı ve mutlu arkadaşlarınızla boy ölçüşemeyeceğinizi düşünüyorsanız…Arkadaşları takip etmek genelde kıskançlıkla sonuçlanabilir, hele bir de başarılı ve mutlularsa. Sosyal medyada her gün bu başarı hikayelerini takip etmek de yorucu ve kötümser olmanıza neden olabilir. Pang bu konu hakkında da “Başarılı arkadaşlarınızın hayatlarını takip etmek sizi kendi hayatınızı yaşamaktan alıkoyabilir bu da bir araya ihtiyacınız olduğunu gösterir” diyor.

5- Telefonunuz olmadığında endişeleniyorsanız…Trafik ışıklarında Facebook hesabınızı mı kontrol ediyorsunuz, uyandığınızda ya da yatağa girdiğinizde hemen Twitter’a mı bakıyorsunuz? “Sanal dünya bağımlılığınız yaşamdaki etkinlikleri kaçırmanıza neden olur. Sosyal medyada daha fazla zaman geçirmek hayatta konuşulacak daha az ilginç konu demektir” diyen Pang, hayatını başkalarının fotoğraflarını ‘beğenerek‘ geçirenlerin, elinde daha az beğenilecek maddesi olacağını belirtiyor.

Evliliklerde sosyal medya diyeti!

Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar ise, evlilikleri zora sokan virüslerden birinin teknoloji ve sosyal medyaya bağımlılık olduğunu belirterek, “Evliliğiniz kötü gidiyorsa sosyal medyadan uzak durmalısınız, ilişkinize virüs bulaştırırsınız” uyarısında bulundu. Özel Aile Danışma Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten Bıçakçılar, son yıllarda hem çift hem de aile terapisi için daha çok insanın başvuruda bulunduğunu söyledi. Duyguları önemsemek, dinlemek, fikirlere saygılı olmak, beraberliğe inanmak ve çözümü hedeflemenin iyi evlilik için temel kurallar olduğuna dikkati çeken Bıçakçılar, genelleme yapmak, akıl okumaya çalışmak, rekabet, tehdit, geçiştirmek, alaya almak ve sorunları geçiştirmeyi ise evliliğe zarar veren virüsler olarak nitelendirdi. Son yıllarda evliliğe zarar veren bir diğer virüsün ise teknoloji, sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılığı olduğunu kaydeden Bıçakçılar, “Evliliğiniz kötü gidiyorsa sosyal medyadan uzak durmalısınız, ilişkinize virüs bulaştırırsınız” dedi.


İlişkisi kötü giden çiftlerin kendini çökmüş hissettiğini anlatan Ferhan Bıçakçılar, şöyle konuştu: “Sosyal medya bağımlıları kendi kırgınlığını, kederini yaşamak yerine önce eski sevgililer sosyal medyada arıyor ya da yeni alternatiflere bakmayı tercih ediyor. Biz aslında sosyal medya konusunda yasaklayıcı bir zihniyete sahip değiliz ama sizin bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa nasıl dinlenmek zorundaysanız ilişkiniz kötü gittiğinde de sosyal medya konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer iki problemli kadın sosyal medyada duygularını paylaşırsa erkeklere karşı daha kötü tutum geliştirebiliyor ya da erkek veya kadın duygularını paylaşırsa bu daha farklı sonuçlara yol açabiliyor.”

Akıllı telefonla kolay

Evliliğinde problem yaşayanların sosyal medyada daha çok vakit harcamaya başladığını, akıllı telefonların sosyal medyaya erişebilirliği daha kolay hale getirdiğini anlatan Bıçakçılar, eşlerin bütün akşamı ellerinde tablet veya telefonlarla geçirdiğini bildirdi. Sosyal medyanın özel hayatın paylaşıldığı bir alan olmaması gerektiğine de işaret eden Bıçakçılar, sanal ortamın kişileri daha savunmasız hale getirdiğini kaydetti.

AA
 

VuSLaT

topragizbiz.com
#2
5 belirti yok bende çok şükür,olanlar düşünsün hahaha netim varsa sitelerime bakarım yoksa sosyal hayatıma devam teknoloji esiri olmam :kahve:
 

Reklam

 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • 2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi
  Ugur Ugur
  2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi Üç Aylar başlangıcı 19 Mart 2018 Pazartesi Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe Miraç Kandili 13 Nisan 2018 Cuma Berat Kandili 30 Nisan...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Kapıkule ve Diğer Gümrük Kapılarını Canlı İzleyin - 2018
  Kaptan43 Kaptan43
  Buyurun Arkadaşlar, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük Kapılarımızı sizler de canlı izleyebilirsiniz. Görüntüler yaklaşık 30 saniyede bir yenilenmektedir. Kapıkule...

Facebook