Çankırı Tuz Mağarası

Ugur

Administrator
Çankırı Tuz Madeni, yaklaşık 5 bin yıldır tuz üretildiği bilinen dünyanın en eski ve en büyük tuz madenlerinden biridir. Çankırı’nın doğusunda merkez ilçeye bağlı Balıbağı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.Tuz Mağarası, İl Özel İdaresi tarafından Çankırı Belediyesi’ne devredildikten sonra içeride ciddi bir temizlik ve kısmen aydınlatma yapılarak vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine geçici olarak ziyarete açılmıştır. Ziyaretçiler mağara içerisindeki galerilerde tuzdan yapılmış heykelleri ile resim ve çeşitli objelerin yer aldığı sergileri gezebilmektedirler.

Çankırı’ya ulaşım Ankara’dan 120, İstanbul’dan 450 km. mesafede olup, şehir merkezinden mağaraya ulaşım 13 km. lik köy grup yolu ve 5 km. lik turizm yolu ilan edilen mağara bağlantı yolu ile sağlanmaktadır.

Çankırı Belediyesince tuz mağarasının hem sağlık turizmine hem de kültür turizmine açılabilmesi için proje hazırlık çalışmaları sürdürülmektedir.
 

VuSLaT

Well-known member
Güzel konu, emegıne saglık.. Allah nasip ederse bende gitmeyi düşünüyorum. Ama birkaç defa gitmek gerekiyormuş. Gidenler memnun kalıyor... Rabbim biryerlerde şifa vermiştir, arayıp bulmak gerek..
 
Üst