Üst
Chuck Yeager - Ses Duvarını Aşan İlk İnsan

Chuck Yeager - Ses Duvarını Aşan İlk İnsan

Charles Elwood Yeager 13 Şubat 1923'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Virjinya eyaletinde doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri emrinde savaştı.
chuckyeage.webp

Savaş sona erdikten sonra hava kuvvetlerinden ayrılmadı ve test pilotu oldu. 14 Ekim 1947'de roketlerle takviye edilmiş Bell X-1 uçağını test ederken, ses hızını aşan ilk insan unvanını kazandı. Daha sonra askeri kariyerinde general rütbesine kadar yükseldi.

Bell X-1 ses hızını aşan ilk insanlı uçak​

bellx1.webp

Bell X-1, orijinal adıyla XS-1, müşterek National Advisory Committee for Aeronautics (NACA)(en)-USAF süpersonik araştırma projesi ve bu proje dâhilinde ses hızını aşan ilk insanlı uçak. Genellikle gizli tutulan X-serisi uçakların ilkidir. II. Dünya Savaşı'nda Almanların savaş sonunda jet motorlu uçak geliştirmesi o yılların teknolojik rekabeti olan hava hız rekoru için ilham kaynağı oldu. Savaştan sonra bütün ülkeleler artık klasik içten yanmalı motorun uçaklarda kullanılamayacağını anladı. Bu doğrultuda ABD ses üstü hıza çıkılıp çıkılamayacağını araştırmak için X-1 projesini başlattı.

X-1 tam anlamıyla bir uçak değildir. Çünkü yerden havalanamazdı. X-1 USAF'a ait bir uçak tarafından gökyüzüne çıkarıldı ve boşluğa bırakıldı. Bir süre sonra pilot roketi ateşledi ve deney başlamış oldu. Deney başarısız olsaydı pilotu kabinden fırlatma sistemi olmadığından pilot ölecekti. Fakat X-1 ses hızını sorunsuz geçti ve süzülerek iniş yaptı. Aracın pilotu ses hızına yaklaşırken uçağın parçalanacak gibi titrediğini ses hızını geçince ise uçak uzaydaymış gibi kendini boşlukta hissettiğini söylemiştir. Böylece ABD ses hızının geçilebileceğini kanıtladığı gibi bunu başaran ilk ülke olmuştur.

 
2. dünya savaşı zamanında ses hızını aşan insanlar şimdi ufolarla uçuyor. Işık hızıyla uçma peşindeler.
 
Geri