Cidde Kulesi - Dünyanın En Yüksek Gökdeleni 1 Kilometre Uzunluğunda Olacak

Ugur

Administrator
Cidde Kulesi
Dünyanın en uzun gökdeleni olma ünvanını elde edecek 1 kilometre uzunluğundaki binanın bittiğinde nasıl görüneceğini gözler önüne seren çizimler yayınlandı.

Suudi Arabistan’da inşa edilen 1 kilometre uzunluğundaki "dünyanın en yüksek gökdeleni, bittiğinde nasıl görünecek?" sorusuna yanıt sonunda geldi. Cidde Kulesi’nin animasyon görüntüleri ortaya çıktı.

Suudi Arabistan, dünyanın en uzun binasını inşa etmek için kolları sıvadı. Cidde'de yükselecek olan bina için 1.2 milyar dolarlık bir fon ayrılırken, projenin toplamının 2.2 milyar dolara mal olması bekleniyor.

1 kilometre uzunluğunda olacak binanın 2020'de tamamlanması planlanıyor. Anteniyle birlikte 324 metre yüksekliği bulunan ünlü Eyfel Kulesi'ni 3'e katlayacak olan bina 80 ton çelikten oluşacak.

56 asansörü bulunacak ve dünyanın en uzun binasından 170 metre daha uzun olacak olan bina, bu alandaki rekorun da sahibi olacak.


Suudi Arabistan'ın 1 kilometrelik projesinin tamamlanması ile tahtından olacak Burj Khalifa (Dubai) ise 829.8 metre uzunluğunda.

Cidde Kulesi
Cidde Kulesi
Cidde Kulesi
Cidde Kulesi
 

MURATS44

topragizbiz.com
Yıllardır konuşuluyor. Arapların neler yapabileceğini ıspatlamak için yapılacak olan proje. Yapılıp yapılmayacağı belli değil ama paranın gücüyle başkalarına yaptırılan işlerle güç gösterisi yapılmaz. Bu kadar yüksek ve büyük bir bina 2020 de bitirilemez.
 
Üst