Dağlık Frigya Zahran Vadisi - Eskişehir

Ugur

Administrator
8 Nis 2013
5,718
654
113
#1
Eskişehir Seyitgazi İlçesi Göcenoluk Mahallesinde bulunmaktadır. Kırmızı toprak boyalı Frig Kaya Mezarı ve Roma ve Bizans Kaya yerleşimi yanında vadi boyunca kaya mezarları bulunmaktadır. Sandıközü Mahallesine ulaşan egzotik görünümlü bir vadidir. Yeşilin her tonu ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Dağlık Frigya Zahran Vadisi'ne Eskişehir'den 70 km, Çifteler'den 90 km, Seyitgazi'den 45 km, Kırka'dan 20 km asfalt yol ile ulaşılır.
tb

Zahran Vadisi, düzgün bir yolunun bulunmaması nedeniyle turistler tarafından ziyaret edilemiyor. Vadiye gelen turistlerin ihtiyaçları çevrede yaşayan vatandaşlar tarafından giderilirken, Göcenoluk Mahalle Muhtarı Nasıf Şükrü Özyavuz yetkililere çağrıda bulundu.
tb

Vadideki tarihin yeniden canlandırılmasının mümkün olduğunu ifade eden Özyavuz, "Buradaki mağaralarda çeşit çeşit odalar var, yaşantı yerleri var. Biz buraları kendi imkanlarımız ile koruduk. Etrafında, yakınında ateş yaktırmadık. Doğasını bozdurmadık. Yolumuz olmadığından dolayı faaliyet olmuyor. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz.
tb
Kaynak:
https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/eskisehir/gezilecekyer/daglik-frigya-zahran-vadisi
http://www.sakaryagazetesi.com.tr/sakli-kalmis-turizm-cenneti-n167992/
 
  Benzer Konular Forum Cevaplar Tarih
Ugur Ansiklopedi 0

Benzer Konular