Deliliğin Tedavisi - Taş Ameliyatı

Deliliğin Tedavisi​

Deliliğin Tedavisi Deliliğin Tedavisi ya da Taş Ameliyatı, Hieronymus Bosch tarafından 1475 ile 1480 yılları arasında ahşap üzerine yağlı boyayla çizilen tablodur. Tablo, Bosch'un halk kültürünü temel alarak çizdiği ilk resimdir.

Tabloda başına huni geçirmiş bir adam, trepanasyon yöntemini kullanarak bir hastanın kafasındaki "delilik taşını" çıkarmaktadır. 15. yüzyılda "kafasında taş olmak" deyimi deliliği anlatmak için kullanılırdı. Deliliğe sebep olan taşın trepanasyon yoluyla kesilerek çıkarılmasını içeren "taş ameliyatının" o dönemde uygulandığını düşünülmektedir. Tabloda ise Bosch, beyinden çıkarılan nesne olarak taşın yerine bir çiçek koymuştur. Ayrıca başka bir çiçek de masanın üzerinde durmaktadır.

Resmin üzerinde ve altında Gotik harflerle şunlar yazılıdır:

« Meester snijt die keye ras
Mijne name Is lubbert das


("Efendim, taşı kesip çıkarın
Benim adım Lubbert Das"). »
,,


[FA]sticky-note[/FA] Lubbert Das Hollanda edebiyatında akılsız ve komik bir karakterdir.

Lale kafalı deyimi​

Hastanın kafasından çıkarılmakta olan çiçek, Hollanda'da deliler için kullanılan "lale kafalı" deyimine gönderme olabilir. Çiçek aynı zamanda, kafasındaki huni biçimli şapkadan da anlaşıldığı üzere, doktorun aslında bir sahtekâr olduğunu ima ediyor da olabilir. Başının üzerinde kitap taşıyan kadın ise, o dönemde Hollanda'da yaygın bir gelenek olan, nazar boncuğu ya da muska olarak kitap ya da yazılı sayfaların giysiye tutturulmasının bir eleştirisidir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri