İç Makedon Devrimci Örgütü ve İlinden İsyanı

Ugur

Administrator

İç Makedon Devrimci Örgütü​

İç Makedon Devrimci Örgütü Bayrağı
İç Makedon Devrimci Örgütü, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyılın başında Osmanlı’nın Avrupa topraklarında etkin olmuş devrimci ulusal bağımsızlık hareketidir.

1893’te kurulan örgütün ilk hedeflerinden biri Osmanlı İmparatorluğu’nun Makedonya ve Edirne bölgelerinde özerklik kazanmak iken, daha sonra Balkan siyasetinde Bulgarların çıkarlarını gözeten bir yapıya dönüştü. 1896 yılında Osmanlılara karşı gerilla taktikleri kullanan örgüt, devlet içinde devlet kurarak vergi toplamayı başardı. Bu çabalar İlinden İsyanı’nı da beraberinde getirdi.

İlinden İsyanı - 1903​

İlinden İsyanı, Ağustos-Kasım 1903 tarihleri arasında Makedonya'da Osmanlı İmparatorluğu'na karşı İç Makedon Devrimci Örgütü tarafından gerçekleştirilen bir isyandır.

2 Ağustos 1903'te Osmanlı Devleti'ne karşı başlatılan ayaklanma sonucu Makedon isyancılar, Manastır yakınlıklarında dağlık bir bölgede bulunan Kruşevo kasabasında "Kruşevo Cumhuriyeti"ni ilan etmişti. Osmanlı askerinin bölgeye gitmesi ile İlinden İsyanı bastırılmış, "Kruşevo Cumhuriyeti"nin ömrü ise sadece 10 gün sürmüştü. Ayaklanmaya adını veren "İlinden" Makedon Ortodoks Azizi İlya'dan geliyor.

Ilinden.jpg
 
Üst