Dünyanın En Pahalı Maddeleri

  • Konbuyu başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi
  • 6,279
  • Okuma süresi: 2:50

Ugur

Administrator

Safran - 1 gramı: 11 dolarSafran çeşitli ağrılardan depresyon tedavisine kadar çeşitli kullanım alanları olan çiçekli bir bitki. Ancak yalnızca bir gramı bile 11 dolar eden bu değerli çiçek dünya çapında oldukça değerli sayılıyor.Altın - 1 gramı: 56,73 dolarAltın tüm dünyada yaygın olarak bilinen en değerli metallerden biri. Takı olarak kullanımının dışında elektrik iletkenliği ve korozyon direnci için de kullanılıyor.Rodyum - 1 gramı: 58 dolarRodyum çoğunlukla bir otomobilin karbon emisyonlarını azaltmak için üç yollu katalitik konvertörlerle kullanılır.

Platinyum - 1 gramı: 58 dolarPlatin bilimsel deneylerde katalizör olarak kullanılırken aynı zamanda takı malzemesi de olabilir. Bunun dışında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda da bu maddeye rastlayabiliriz.


Metamfetamin - 1 gramı: 100 dolarBu madde ilaçlarda kullanılır, yüksek dozda uyuşturucu etkiye sahiptir ve bağımlılık yapar.


Gergadan boynuzu - 1 gramı: 110 dolarVietnamda gergedanın değerli dişinin kanser tedavisine iyi geldiği söylentisi uzun zamandır var. Gergedan boynuzu tıbbi kullanımında ateş ve ağrı tedavisinde önemli bir rol oynuyor.


Plütonyum - 1 gramı: 4000 dolarAskeri amaçlar ve nükleer reaktörler için kullanılan Plutonyum, üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcı bir maddedir.


Painite - 1 gramı: 9000 dolarNadir bulunan bir borot minerali olan, içindeki demir oranına göre farklı renklerde bulunan Painite, şifa niyetine kullanılan bir kristaldir.


Taaffeite - 1 gramı: 2500- 20.000 dolarLeylak renkli bu mücevher elmasdan çok daha kıt bulunan bir madendir.


Tritium - 1 gramı: 30.000 dolarTritium, tiyatro, okul ve ofis binalarında bulunan ÇIKIŞ işaretlerinde kullanılan bir maddedir. Sadece ABD`de 2 milyondan fazla trityum EXIT işaretleri bulunmaktadır.


Pırlanta - 1 gramı: 55.000 dolarEn sert maddelerden biri ve değerli bir taş olan pırlanta, saf karbondur. Taç, kemer ve külah olmak üzere 3 bölümden oluşur.


Kaliforniyum 252 - 1 gramı: 27 milyon dolarGerçekte herhangi bir pratik kullanım alanı olmayan kaliforniyum 252, 1950 yılında keşfedilmiş bir maddedir.


Antimatter (Antimadde) - 1 gramı: 62 trilyon dolarDünyanın en pahalı maddesi ünvanına sahip; Antimatter, muhtemelen uzay yakıtı olarak kullanılabilir ancak bunun için pahalı ve ileri bir teknolojiye ihtiyaç var.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst