Galata Kulesi ve Taksim Meydanı'nı satmayı başardı! Türkiye onun gibi dolandırıcı görmedi

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
1950'li ve 60'lı yıllarda Dolmabahçe'deki saati, Galata Kulesi'ni, Beyoğlu tramvayını, şehir hatları vapurlarını ve hatta Taksim Meydanı'nı satmayı başaran Sülün Osman en ünlü dolandırıcı olarak tarihe geçti. Çevirdiği işler ve yaptığı savunmalarla fıkra gibi bir hayat yaşayan Sülün birçok filme ve kitaba da konu oldu.

sulun-osman-1.jpg


İlk olarak ev sahibini dolandıran Sülün Osman'ın hayat hikayesinden 10 filmlik konu çıkar desek yeridir. Kıvrak zekası sayesinde kolay kolay akla gelmeyecek bir olay yaratabilme, olayı inandırıcı kılacak faktörleri sahneye ekleyebilme ve iletişimdeki manipülasyon becerisi, 'Sülün Osman' olarak bilinen Osman Ziya Sülün'ün en ünlü dolandırıcılardan birisi olmasının sebebidir.

sulun-osman-2.jpg


Tarihin en büyük dolandırıcısı olma gibi bir tuhaf üne kavuşan Sülün Osman, bir gün Dolmabahçe Meydanı'nda arkadaşları ile toplandı. Onların geri kalan saatlerini ayarladı ve anlaştıkları gibi paralarını aldı.

sulun-osman-3.jpg


Ardından, olaydan habersiz saf vatandaşların saatlerini de ayarladı ve onların da paralarını aldı. Bu işten ne kadar kazandığını merak eden bir vatandaşa da saat kulesini satarak oradan uzaklaştı. Üstelik bunu yıl içerisinde birçok kez yapmayı başardı.?

sulun-osman-4.jpg


Mesleğin inceliklerini Kumkapılı Aleko'dan öğrendiği söyleyen Sülün Osman, bir gün yine Galata Köprüsü'nü satmaya çalışırken tesadüfen yakalandı.

sulun-osman-5.jpg


Yaptığı açıklamalarda hiç bir zaman gariban birisini dolandırmadığını, yalnızca kısa yoldan çok para kazanmaya hevesli sözde uyanıkları dolandırdığını söyledi.

sulun-osman-6.jpg


Sülün, bir barda kadınlarla tüm gece yiyip içip eğlendikten sonra, hesabın o kadınlara ait olduğunu söyleyerek bardan çıkmış. Kendisinin Sülün Osman olduğunu anlayan kadınlar, bizi de satar diyerek korkudan olayın çok üzerinde durmamışlar. Cezaevindeyken 'Alınteri ile Yaşamak' konulu bir konferans verdiği biliniyor. 'İşleri' kitaplara ve filmlere konu oldu. 1984 yılında 61 yaşındayken Beyoğlu'nda kaldığı otelde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.?


Kaynak
 

Benzer konular

Üst