Hayvanlar Alemi Gerenuk -Waller Ceylanı

Erkek gerenukGerenuk veya Waller ceylanı (Litocranius walleri), Boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Doğu Afrika'ya özgü bir antilop türüdür.

Yapraklara erişebilmek için için sık sık arka ayakları üzerinde durur. İnce, uzun boynu ile uzun bacakları, bu şekilde beslenmesine son derece elverişlidir.

Gerenkuların renkleri genel olarak kızılımsı kahverengidir. Erkeklerinin uçlarına doğru öne kıvrılan, yaklaşık 25-44 cm uzunluğunda boynuzları vardır.

Dişi gerenukGerenuk, ceylanlara benzeyen oldukça uzun, ince bir antiloptur. Uzun, ince boynu ve uzuvları, düz, kama benzeri kafası ve büyük yuvarlak gözleriyle karakterize edilir. Erkekler yaklaşık 89–105 cm boyundadır ve daha kısa dişiler 80–100 cm uzunluğundadır; baş ve vücut uzunluğu tipik olarak 140 ila 160 cm arasındadır. Erkeklerin ağırlığı 31 ila 52 kg arasındadır; dişiler daha hafiftir ve 28-45 kg ağırlığındadır. Tür cinsel açıdan dimorfiktir. Siyah bir tutamla biten kuyruk 25–35 cm boyutlarındadır.

Gerenukların avcıları arasında aslanlar, çitalar, çakallar ve leoparlar bulunur. Şu anda soyu ciddi bir tehdit altında değildir; ancak giderek tehdit düzeyi artmaktadır.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Dağ Ceylanı - Gazella Gazella
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    6K
Geri