Üst
Hıçkırık Nasıl Geçer Bilimsel Yolu...

Hıçkırık Nasıl Geçer Bilimsel Yolu...

hickirik-0.webp


Hıçkırık nasıl geçer sorusunu soran insanlar bu hastalıktan müzdaripken, hıçkırığın oluşumu, oluşma sebepleri, tıbbi olarak rahatsızlık durumu...

Kategori olarak 3'e ayrılırken, en dikkat çeken hangisi? Hıçkırığın diyaframı neden bu kadar etkiliyor? Nasıl geçeceğine dair uzmanlardan önemli tavsiyeler nelerdir?

Tıbbi bakımdan bir hıçkırık, tıkanıklık, senkron diyafragmatik çarpıntı veya singlutus olarak adlandırılabilir.
Hıçkırıklar üç kategoriye ayrılır: normal, uzun süren veya kalıcı ve güçsüz.

Uzun süren hıçkırık 48 saat insanı rahatsız edebilir, ancak bu durum şu ana kadar bir aydan az bir süre ile gerçekleşir. Çekilebilir hıçkırıklar birden fazla ay boyunca devam eder. Eğer hıçkırık 48 saatten az sürerse, bunlar 'normal' kabul edilir.

Hıçkırıklığın işlevine gelince, bir zamanlar bu hareketin diyaframın sadece bir seğirme olduğu (göğsü karın boşluğundan ayıran ve nefes alan ana kas olan kas) olduğu düşünülmüştür.O zamandan beri çok daha karmaşık bir süreç olduğu gösterildi. İlhamda bulunan tüm kasların ani, kuvvetli bir şekilde daralmasıyla başlar. Bu hemen glottis ya da ses telleri tarafından kapatılarak kapanır.

Akorların bu şekilde sıkıştırılması, "hıck" sesine neden olur. Ağızın üst kısmı ve dilin arkası daha sonra yukarı doğru hareket ederek, zaman zaman bağlantılı bir burp oluşturur; diyafram daha sonra zorla daralır.

Kalp aynı zamanda bu süreçte yavaşlama eğilimi gösterecektir. Bunun kalp atış hızını yavaşlatan Vagus sinirinin uyarımından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hıçkırıkların insanlara biyolojik bir yararı olmadığı düşünülmektedir.
Hıçkırık olan kişiyi korkutmaya çalışın. Aynı zamanda bir insan olmayabilir, bu nedenle hayvanları da korkutmaya çalışabilirsin.

Bir bardak su için. Yararlılığı tam olarak olmasa da su yoluyla bu hastalıktan geçici olsa da kurtulabilir. Şu anda, hıçkırıklardan kurtulmanın en bilinen yollarından biri.

Nefes tutma yolu… Sudan sonra hıçkırıktan kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Birçok insan nefesini tutarak kurtulabilmektedir. Not: Astım hastası olanlar bu yolu denememelidir.

Su içmekle ve nefes tutmakla hıçkırıktan kurtulamıyorsa insan, limon suyu içmeli. Sert ekşimsi tadından sonra diyafram bu etkiyi hemen kabulleniyor ve hıçkırık sona erebiliyor.

Geğirmek... Bu, soda içmekle veya sadece kendinizi sersemlettirerek elde edilebilir.
 
Geri