İftar Çadırları Amacı Nedir?

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazanın şatafat ve gösteriyedönüştürülmemesini istedi. Görmez, "Asıl maksattan uzaklaşarak yapılan iftarlarRamazan'ın ruhuna uygun değildir. İftar çadırlarının gayesi dışına çıkmasına izinverilmemelidir" dedi. Bağcılar Belediyesi ise lunaparklı, internetli, klimalı, sanatçılı,konserli bir Ramazan çadırı kurduklarını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayının teması "Helal Kazanç, Helal Lokma"nın tanıtım toplantısında konuştu.

Mehmet Görmez, iftar çadırları, gösterişli iftarlar ve gıda yardımlarının dağıtımı konusunda önemli uyarılar yaptı.

Prof. Görmez’in görüşleri ana başlıklarıyla şöyle:

“Ramazan şatafat ve gösteriye dönüşmemeli. Ramazan’la değişebilmek için iftar sofralarını israf sofralarına dönüştürmeyin. İftar, kendi mütevazı halinde ziyafeti barındırır zaten.

Gerek otel ve gerekse birçok mekandaki iftar kendi içinde israfı barındırır. Ramazan iftarında aile ve dostlarımızla beraber olalım, zenginlik müminler arasında statü değildir.

Asgari ücretle geçinmeye mahkum edilmiş kardeşlerimizle, darda olanlarla zenginlerin statüsü aynıdır. Asıl maksattan uzaklaşarak yapılan iftarlar Ramazan’ın ruhuna uygun değildir.

İftar çadırlarının gayesi dışına çıkmasına izin verilmemelidir. Başında, yoldan geçenlerin ve yolda kalanların iftarı için kurulan çadırların amacı dışına çıkmamasına özellikle kamu hizmeti yapanların dikkat etmesi gerekir.

Hikmeti kaybolan bir hükmün tatbiki erdemli toplum oluşturmaz. Yoksulluğun gıda paketi ile giderileceğini düşünmek İslam ruhuna uygun değildir.”

BAĞCILAR BELEDİYESİ'NDEN İNTERNETLİ, KLİMALI VE GÜVENLİK KAMERALI İFTAR ÇADIRI

Bağcılar Belediyesi ise basına gönderdiği bülteninde kurdukları Ramazan çadırını şöyle anlattı:

Bağcılar sakinleri bu sene, 16 klimanın serinlettiği, 47 güvenlik kamerasının bulunduğu, Ramazan Çadırı’nda kablosuz ve ücretsiz internete girme imkanına da sahip olacaklar.

Toplam 24 bin metrekareden oluşan ve 1250 metrekaresi kapalı olan Ramazan Etkinlik Alanında her gün konferanslar ve paneller düzenlenecek. Her akşam farklı bir radyocunun sunuculuk yapacağı programlarda, tanınmış sanatçılar konser verecek.

Ayrıca kafeterya, kitap fuarı, otoparkın bulunduğu Ramazan etkinlik alanında yaklaşık 100 tane de alışveriş standı yer alıyor. Çocuklar için de 10 bin metrekare alan üzerine çarpışan araba, gondol ve kamikazeden oluşan lunapark kuruldu.

Her mahallede iftar programları da düzenleyecek olan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Wi-Fi, Klima ve Güvenlik Kameralı Ramazan Çadırı”ndaki bilgilendirmek için Cuma günü saat: 09.30'da İnönü Mahallesi Molla Gürani Parkı Yanı'nda kurulan Ramazan Çadırı'nda basın toplantısı düzenleyecek.
 
Iftar çadirlarinin israfa neden oldugu çok dogru.Eve iftar açmaya giderken çadirin kuruldugunu gören insanlar girip karnini doyuruyor,evde yapilan yemek ise çöpe gidiyor.Açliktan ölen insanlarin oldugu dünyamizda,böylesine israf etmek müslümana yakismaz.

Zaten iftar çadiri kuranlarin çogu reklam amaçli kuruyor.Bence bu uygulama yasaklanmali.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
İftar ve Sahur Duası
 • BULUT
 • BULUT,
 • Dini Konular
 • 0    8K
Abdülhamid Han Marşı- Mustafa Kamacı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Video Galerisi
 • 0    3K
Harf Devriminin amacı neydi?
 • BULUT
 • BULUT,
 • Ansiklopedi
 • 0    3K
Geri