Üst
Kangal Köpeği Yavrusu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kangal Köpeği Yavrusu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Dünyaca ünlü Kangal köpeklerinin asayiş devriye köpeği olarak kullanılmaya başlanması Kangal köpeğinin ana vatanı Sivas'ta üreticiyi memnun etti.

kangal-1.webp


İstanbul Emniyet Müdürlüğünce hayata geçirilen "Asayiş devriye köpeği olarak Kangal ve akbaş yetiştirme projesi" kapsamında Kangal köpeklerinin ilk görevine yılbaşı tedbirleri kapsamında Taksim Meydanı'nda çıkması, Kangal köpeğinin ana vatanı Sivas'ta memnuniyetle karşılandı.

İri cüssesi, cesareti ve çevikliği, zekiliği, sahibi ve görevine sadakatiyle dünyaya ün salan Kangal köpekleri, güvenlik güçlerince özellikle toplumsal olaylarda asayiş devriye köpeği olarak kullanılmaya başlandı.

kangal-2.webp


İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan tarafından başlatılan "Asayiş devriye köpeği olarak Kangal ve akbaş yetiştirme projesi" kapsamında yetiştirilen Kangal köpekleri, yılbaşı tedbirleri kapsamında Taksim Meydanı'nda ilk kez görev aldı.

Sivas'ta yaklaşık bin 600 metre yükseklikteki Meraküm Tepesi üzerinde kurulan, İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi'nin işletmecisi ve Kangal köpeği uzmanı Hüseyin Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kangal köpeklerinin güvenlik güçleri tarafından toplumsal olaylarda kullanılmasının üretici olarak kendisini mutlu ettiğini ve gururlandırdığını söyledi.Kangal'ın koku alma duyusunun çok yüksek olduğunu aktaran Yıldız, şöyle devam etti:

"Kangal köpeği, özellikle ürkütücü ulumaları, baskın yapısı, babayiğitliği, aslanı andıran görüntüsüyle mutlaka sizlere karşı caydırıcı bir özellik taşır. Kangal köpeği, güçlü bir çene basıncına sahiptir ve ailesine çok düşkündür. Asla saldırmaz ve eşinden başka bir dünyası olmaz. Kangal köpeği güçlüdür, sezileri kuvvetlidir, hızlıdır, çeviktir, atiktir ve saldıracağı kişiyi öldürmez, ısırmaz; aksine teslim alır, yere yatırır ve onun hareketliliğini bekler. Hareketliliği arttığı andan itibaren tekrar onu etkisiz hale getirmek için uğraşır."

"Köpek seçimine dikkat edilmeli"​

kangal-3.webp


Yıldız, Kangal'da yavru seçiminden önce ata seçiminin yapılmasının önemine işaret ederek şunları söyledi:

"Kullanılacak alana göre şeceresini incelemek lazım, ona göre yavru seçiminde doğru karakter tercihi yapılır. Bu bahsettiğim şeyler, saf Kangal için geçerlidir, saf Kangal olmayan bir köpek için kesinlikle geçerli değildir. En önemli nokta bozulmamış olması, kırılmamış olması önemlidir yoksa kırma köpeklerden gelebilecek tehlikeyi göz önünde bulundurmak lazım."

Kaynak: AA
 
Geri