Kanunin İc Organları Nerede Gömülü

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Bir grup Türk bilim insanı, Tarihe "Muhteşem Süleyman" olarak geçen Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbinin ve iç organlarının, tarihi kaynaklara göre Turbek Kilisesi'nin içinde gömüldüğünü öne sürdü.

kanuni_t_rbe_promo.jpg


TİKA Başkanı Serdar Çam'ın başkanlığındaki Türk heyeti, Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbi ve iç organlarının gömülü olduğu yeri tespit için Macaristan'da incelemelerde bulundu.

Tarihi kaynaklardan yola çıktıklarını belirten bilim insanları, Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbinin ve iç organlarının, Zigetvar Kalesi'ne yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan, Macarca'da "türbe" anlamına gelen Turbek Kilisesi'nin altında gömülü olduğunu tespit ettiklerini öne sürdüler.

TÜRK BİLİM İNSANLARININ İNCELEMELERİ​

Heyette bulunan Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar Kalesi'ni fethetmeden önce vefat ettiğini belirterek, "Kanuni öldükten sonra kalbi ve iç organları burada bir yere gömülüyor. Daha sonra buraya bir türbe ve dergah yapılıyor. 1693'de burada bulunan türbe, Avusturalyalı bir subay tarafından yıkılıyor ve üzerinde Katolik kilisesi inşa ediliyor" diye konuştu.

Türk heyetindeki sanat tarihi profösörü Nurhan Atasoy da Afyoncu'nun açıklamalarına paralel olarak, kilisenin içinde yer alan bölgenin mutlaka kazılması gerektiğini belirtti. Atasoy, "Bu kilisenin bu noktaya yapılmış olması tesadüf değildir, buradaki türbenin üzerine bilinçli olarak yapılmış" değerlendirmesinde bulundu.

MACARLAR BÖYLE DİYOR​

Türkiye'nin Macaristan Fahri Konsolosu Laszlo Horvath ise Macar halkı arasında da Kanuni'nin kalbinin ve iç organlarının eskiden türbe olan bu kilisenin içine gömüldüğü inandığını kaydetti.

AA muhabirine açıklamada bulunan Horvath, "Macar halkının bu inanışı üzerine 1913'de kilisenin duvarına asılan yazıda da bu gerçek belirtiliyor. O zamandan beri de herkes burada gömüldüğünü biliyor. Burada yaşayan Macarlar, bu durumu saygıyla karşılıyorlar" dedi.

KİLİSENİN GİRİŞİNDEKİ YAZI​

Zigetvar Kalesi'ne yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan Turbek kilisesinin girişindeki duvarda yer alan yazı, adeta Kanuni'nin kalbi ve iç organlarının burada defnedildiğini belgeliyor. 1913'te kilisenin girişine asılan yazıda, "Kanuni Sultan Süleyman Hazretleri'nin kalbi ve iç organları bu yerde gömülmüştür ve bir anıt dikilmiştir. Allah rahmet eylesin" ifadesi bulunuyor.

Konuyla ilgili çalışmalarda bulunan Türk ve Macar tarihçiler, bugün düzenlenecek konferansta bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulunacaklar.

Haber365
 
Nasıl anlamışlar ? Kalbi ve iç organları macaristanda naaşı istanbulda. Neden çıkardılar acaba?
 
Murat tv'de haberlerdede bu konu gecti. Macarlarda inkar etmiyor var böyle birsey ama kesin bilinmedigi icin arastirma yapiliyor.
 
Ben aaçıkçası inanmıyorum. son zamanlarda kanuni üzerin oyunlar oynanıyor. tamamen kafa bulandırmak. Ne mantık iç organlarını bi yere bedenini başka yere gömmek. Ben inanmıyorum açıkçası...
 
Tarihciler ve macarlar arastirma yapiyorlar. Sanirim yakinda aciklama ilir diye düsünüyorum.
 
Tamam da nasıl bulacaklar. Tarihçi olsa ne yazar. yokolmuş gitmiş organlar. Kemik bile dedikleri yerde değil ki DNA testi yapalar. Bunu neye göre bulduk diyorlar anlamak imkansız.
 
Banada bilgiler carpitici geldi. Tabi uzmanligim olmadigi icin simdilik olabilir demek kaliyor.
 
Olamaz. imknı bile yok. 500 sene önceki kalıntıları bulabilirler mi?
 
konuşsunlar :D bakmaya gerek var mı kaptan ? bizim tarihimizle oynamaya meraklılar. bulunca ne olacak?
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
MEÂRİC Suresi Latin Harfli Okunuşu ve Türkçe Meali
  • Celik
  • Celik,
  • Sureler ve Türkçe Mealleri
  • 0    35K
Hemşirenin İnsan Organları Şeklindeki Kekleri
  • Ugur
  • Ugur,
  • Foto Galeri
  • 1    5K
Geri