Hayvanlar Alemi Kaplan Köpekbalığı Çekiçbalığına Karşı

Meksika Körfezi’nin sularında, bir kaplan köpekbalığı ve bir çekiçbalığı arasında gerçekleşen ölümcül mücadele kaydedildi.

Balık tutmak için Meksika Körfezi’nde açılan bir üniversite öğrencisinin kaydettiği dikkat çekici manzarayı görüntülerde iri bir kaplan köpekbalığının, tekrar tekrar bir çekiçbalığına saldırdığı görülüyor.

17 Temmuz’da çekilen video, oltaya takılmış bir çekiçbalığını gösteriyor. Ardından bir kaplan köpekbalığı yaklaşıyor ve çekiçbalığını ısırıyor.

Saldırı birkaç dakika boyunca devam ediyor. Sonra “kaplan köpekbalığı çekiçbalığını yakalıyor, misinayı koparıyor ve onu derinlere sürüklüyor,” diyor kardeşi Aaron ile birlikte videoyu çeken ve oltayla çekiçbalığını yakalayan Ryan Willsea.

“Böyle bir şeyi görmek ve kameraya almak inanılmaz bir şey,” diyor.


Willsea, bölgede yaptığı tatilinin üç gününü balık tutarak geçirmiş. Ton balığı yakalamayı amaçlayan Willsea, arkadaşlarıyla birlikte Louisiana, Venice’in 50–60 kilometre açıklarında şansını denemiş.

“İlk başta iri bir tuna daha yakaladığımızı sandık,” diyor gün içinde iki tane ton yakalayan Willsea. “Ancak sonradan fark ettik ki bu bir çekiçbalığıydı.”

Willsea ve arkadaşları beş-on dakika boyunca çekiçbaşlıyı izlemiş, ta ki kaplan köpekbalığı suda kara bir suret olarak belirene kadar.

Denizlerin Kaplanı​


Florida Doğa Tarihi Müzesi’nden George Burgess bu köpekbalığının kesinlikle bir kaplan köpekbalığı olduğunu söylüyor.

Dünyanın ılıman sularında yaşayan kaplan köpekbalığı, “olası bir avın zora düştüğü durumlardan yararlanmak konusunda uzmandır,” diyor Burgess. “Ve ağzına kanca takılmış, gemiye doğru çekilen bir av da oldukça zor durumdadır.”

Kaplan köpekbalığı ara sıra diğer köpekbalıklarına da saldırıyor, özellikle de yaralı olduklarında. Hatta köpekbalıklarının “buldukları her şeyi yiyen, denizlerin çöple beslenenleri” olarak ün yapmasının büyük ölçüde kaplan köpekbalıklarına dayandığını söylüyor Burgess. İri ve güçlü kaplan köpekbalığı, düzenli olarak insanlardan da ısırıklar alan birkaç türden biri.

Bir köpekbalığı türü olan çekiçbalığı Meksika Körfezi’nde sıkça görülüyor. Kaplan köpekbalıkları çekiçbalıklarını –sağlıklı olduklarında– genelde rahat bırakıyor ancak yaralandıklarında fırsatçı bir şekilde avlayabiliyorlar.

Willsea çekiçbalığının iki metreden biraz daha uzun olduğunu; kaplan köpekbalığının ise daha da büyük olduğunu, yaklaşık 450 kilo civarında olabileceğini söylüyor. Burgess ise bunu doğrulamanın bir yolu olmadığını söylüyor; ancak kaplan köpekbalıklarının 5,5 metreye erişebildiği biliniyor.

Olasılıkla her iki köpekbalığı da videoda uzakta görülen petrol platformu nedeniyle bölgedeydi. Böyle yapılar, yapay birer resif görevi görüyor ve yüzeylerinde mercanlara ve diğer organizmalara ev sahipliği yapıyor. Bu canlılar küçük balıkları çekiyor, onlar da tuna ve köpekbalığı gibi daha büyük balıkları bölgeye çekiyor.

Üstelik bir balığın kancaya takılması, kıvranması ve su sıçratması nedeniyle hareketli dakikalara yol açıyor.

“Bu hareketlilik köpekbalıklarının ilgisini çekiyor,” diyor Burgess. “Kaplan köpekbalığını çeken şey de kesinlikle buydu.”

Burgess bir köpekbalığının bir diğerini yemesinin ironik olduğunu, ancak bunun alışılmadık bir görüntü olmadığını söylüyor.”

Daha da ironik olan şey ise çekiçbalığı fırsat buldukça balıkçıların oltasına takılan avları çalmasıyla tanınıyor.

Azalan Köpekbalıkları​


Yüzgeçleri nedeniyle aşırı avlanan ve tuna ve karides avlamak için kullanılan araçlara takılıp yan av olan köpekbalıklarının sayısı tüm dünya genelinde azalıyor. Çekiçbalıkları bu konuda fazladan hassas; çünkü balıkçılık araç gereçlerine yakalandıklarında kolayca boğuluyorlar. Nefes almaları için solungaçlarından yeterli miktarda su geçmesi; bunun için de sabit bir şekilde ilerlemeleri gerekiyor.

Kendilerine yönelik tehlikelere rağmen köpekbalıklarının sayısı ABD sularında ve dünya genelindeki koruma alanlarında yavaşça artıyor. Louisiana eyaletinin sularında ise 1 Nisan–30 Haziran arası hariç olmak üzere çekiçbalıklarını yakalamak yasal. Eğlence amaçlı yola çıkan tekneler, tekne başına bir tane köpekbalığı yakalayabiliyor.

Ancak suların içinde iki köpekbalığının savaştığını görmek “insanın ömründe bir kez görebileceği bir şey,” diyor Willsea.

Kaynak: National Geographic Türkiye
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Asya Kaplan Sivrisineği Nedir, Nasıl Ayırt Edilir?
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sağlık
 • 2    1K
Mehmet Kaplan (1915-1986)
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Yerli KAPLAN engel tanımıyor
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    2K
Kaplan Gözü Taşı nedir? Özelllikleri nelerdir?
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Ansiklopedi
 • 0    5K
Geri