Grönland Köpekbalığı - En Uzun Ömürlü Omurgalı

Ugur

Administrator
Grönland köpek balığı, kıkırdaklı balıklar sınıfının Somniosidae familyasına mensup olan bu köpek balığı türü, 200-600 metre derinliklerde yaşayan, ağırlıkları 1 tonun üzerine çıkabilen ve uzunlukları 6,5 - 7 metreye kadar ulaşabilen canlılardır.

Kuzey Anlantik Okyanusu, Kanada, İzlanda ve Norveç suları ana yaşam bölgelerini oluşturmaktadır. Grönland civarında sıkça rastlandığından bu isimle anılmaktadır.

Bilim insanları dünya üzerindeki en uzun ömürlü omurgalıyı keşfetti. Grönland açıklarında yüzen dişi bir Grönland Köpekbalığının 400 yaşında olduğu saptandı.

Köpekbalıklarının çok uzun süre yaşadığı bugüne kadar bilinse de, tam yaş tespiti yapılamıyordu.

Science dergisinde yer alan habere göre Kopenhag Üniversitesi uzmanları, 28 adet Grönland köpek balığının yaşını radyokarbon yöntemiyle belirlemeyi başardı.

Bazıları balıkçı ağlarında ölen köpekbalıklarının kulak yapısının, tıpkı ağaç gövdesindeki halkalar gibi yaşlarını gösterdiği keşfedildi.

Bu sayede bu grubun, 1501 ile 1744 arasında doğduğu saptandı. Bu köpekbalıkları 150 yaşında buluğ çağına erişiyor.

Boyları 5 metreyi bulabilen Grönland köpekbalıkları böylece en uzun ömürlü omurgalı unvanını almış oldu.

Daha önce bu unvan, en çok 211 yaşına kadar yaşadığı saptanan Grönland balinalarına aitti.

Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki soğuk sularda ağır ağır yüzen bu türler yüzlerce yıl yaşasa da, asıl rekor omurgasız hayvanlarda… “Ming” adlı bir istiridye türünün 507 yaşında olduğu belirlenmişti.

Kaynak:
Vikipedi, Hurriyet
 

Benzer konular

Üst