Üst
Kenya’da Albino Güzellik Yarışması

Kenya’da Albino Güzellik Yarışması

Ugur

Administrator

Afrika’da albinoların büyü için öldürülmesi ve sakat bırakılmasına dikkat çekmek için Kenya’da ilk kez albino güzellik yarışması düzenlendi.

albinoguze.webp


Afrika’da farklı görünümlerinden dolayı dışlanan ve uzuvlarını büyüde kullanmak için öldürülen albinolar için ilk kez güzellik yarışması düzenlendi. Kenya Devlet Başkan Yardımcısı William Ruto da organizasyona katılanlar arasındaydı.

Kenya’nın ilk albino milletvekili ve organizasyonun düzenleyicisi Isaac Mwaura, “Albino insanlar güzel ya da yakışıklı olarak görülmüyor. Dışlama ve ayrımcılığa karşı gelmek ve yeteneklerimizi göstermek için, albinoların güzel ve kendinden emin olabileceğini göstermek istedik” dedi. Mwaura, albinoların eğitim ve iş konusunda büyük güçlükler çektiğini söyledi.

Yarışmacılar, balıkçı, aşçı, kadın ragbi oyuncusu ve asker gibi giyinerek işgücüne katılabileceklerini gösterdi. 21 yaşındaki Sarah Wanjohi, tanıdığı tek albino kaykaycı olduğunu ve o yüzden kendi kaykaycı kıyafetleriyle geldiğini söyledi.

Yarışmaya katılanlardan 24 yaşındaki Nancy Njeri Kariuki, “Afrika’da bir annenin albino çocuğu olduğunda, bunun bir lanet olduğunu söylüyorlar” diye konuştu.

Albinolar, kendi toplumları tarafından dışlansalar da, son dönemlerde moda dergileri ve defilelerinde yer almaya başladılar. Ancak Tanzanya, Malavi, Burundi ve Mozambik gibi ülkelerde albinolara yönelik saldırılar, ülkelerin gündemlerinde yer buluyor. Kenya’da albinolara yönelik saldırılar azalmış olsa da geçen sene bir albino cinayeti işlendi.

Kanadalı yardım kuruluşu Under The Same Sun (Aynı Güneşin Altında) son yıllarda Tanzanya’da albinolara yönelik 161 saldırıyı belgeledi. Bu saldırılarda 76 albino öldürüldü. Tanzanya, bu istatistikle son yıllarda en fazla albinonun öldürüldüğü ülke oldu.

Kafa derisinden büyücü iksiri​

Siyah anne babalardan doğan beyaz çocuklar ya aileye lanet getirdikleri ya da toplumca utanç kaynağı sayıldıkları için önce komşuları ardından aileleri tarafından dışlanıyor. Zengin olmak isteyen, maden bulmak isteyen madenciler, çocuğu olmayanlar, mutlu olmak ya da kısmet arayanlar Afrika’da hala geçerliliğini koruyan Vudu büyücüsüne gidiyor.

Büyücüler ise bir albino uzvunu istiyor. Büyü yaptırmak isteyenin isteğine göre uzuv değişiyor. Örneğin zengin olmak isteyen biri albinonun sağ kolunu, altın bulmak isteyen madenci, sol ya da sağ bacağını ya da kafa derisini getiriyor. Büyüsünün tutmaması uzuv sayısını artırıyor. Tüm uzuvları haraç mezat satılarak büyücü iksiri olarak kullanılan bir albinonun 250-300 bin dolara satıldığı belirtiliyor. İnsanların en yakın su kuyusuna gitmek için kilometrelerce yürüdüğü iç kesimlerdeki yerleşim yerlerinde albino çocuklar kolay av olarak görülüyor.

Albinizm nedir?​

Genetik olan albinizm vücutta doğuştan melanin pigmentlerinin yokluğuna deniyor. Beyaz saçlı, çok açık renk gözlü bebekler adeta saydam renkte bir vücutla doğuyor. Bunun yanı sıra melanin eksikliği gözlerin uzun mesafeyi görmesini ve odaklanmayı imkansız kılıyor. Albinolar da renksizliğin yanı sıra uzağı görememe ve göz bebeklerinin odaklanamayıp sürekli titremesi de klasik bir durum. Tanzanya hükümeti albinolar konusunda yetersiz. Ülkede bu konuda hiçbir istatistiki çalışma yok. Yani ne sayıları biliniyor, ne nerede yaşadıkları, ne de kaçının cinayete kurban gittiği. Kapısında silahlı korumaların beklediği kamplarda albino çocuklar büyücülere kurban gitmekten korunmaya çalışılıyor.

Kaynak: Al Jazeera Turk
 
Geri