Kur'an-ı Kerim'de Adı Geçen Meyveler

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013

İçindekiler

meyvelerf959cb6adc43cec5.jpgKur’an-ı Kerim, bazı meyvelerden bahsetmiş ve bu yiyecekleri bizler için şifalı ve lezzetli kılmıştır. Kur’an-ı Kerim, insan sağlığını korumaya vesile olan maddeleri zikretmiş olmakta ve insanların bu gıda maddelerine dikkatlerini çekmiş ve bunlara olan ihtiyaçlarını belirtmiş olmaktadır.

Hurma​

[Yasin Suresi - 34-35] "Meyvelerinden yesinler diye biz orada hurmalıklar, üzüm bağları var ettik ve içlerinde pınarlar fışkırttık. Bunları onların elleri yapmış değildir. Hâlâ şükretmeyecekler mi?"

Hurma, DNA’ları ve hücreleri yenileme özelliği olan nadide meyvelerden bir tanesidir. Vücudu temizler, kansere, kalbe, hafızaya faydalıdır. hurmanın diyabet ve yüksek tansiyona çok faydası bulunmaktadır. Şeker seviyesini dengeler, anemi hastalığına, karaciğere de iyi gelir. Gözleri kuvvetlendirir, kemiklere faydalıdır. Ruh sağlığını korur, damar sertliği ve kolesterole iyi gelir. Çocuk gelişimine ciddi katkısı vardır. Sindirim sistemine düzenler, cilt sağlığını korur.

İncir​

[TÎN - 01] "Tîn’e ve zeytûn’a andolsun." (Tîn, incir demektir)

İncir yüksek oranda lif içermektedir. Onun bu özelliği kalp sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. İncir aynı zamanda kemik sağlığının korunmasında, sindirim sisteminde, kanın ve kalın bağırsakların temizlenmesinde de önemli rol oynar.

Muz​

[VÂKIA - 28-34] "(Onlar), dikensiz sidir ağaçları ve meyveleri küme küme dizili muz ağaçları altında, yayılmış sürekli bir gölgede, çağlayan bir su başında, tükenmeyen ve yasaklanmayan çok çeşitli meyveler içinde ve yüksek döşekler üzerindedirler."

Muzun da sağlığımıza bir çok faydası vardır. Örneğin; böbreklere iyi gelir, bağırsaklara faydalıdır, kanserle mücadelede metabolizmaya yardımcı olur, sindirime yardımcı olur, ülsere faydalıdır, cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Bunun yanında içerdiği zengin vitamin ve elementlerle birçok hastalığa karşı bünyeyi güçlendirir.

Nar​

[RAHMÂN - 68] "İçlerinde her türlü meyve, hurma ve nar vardır."

Nar, çekirdeklerinden tanesine, kabuğundan suyuna kadar birçok hastalığa devadır. Aynı zamanda vücudu hastalıklara karşı da bir kalkan gibi korur. Kolesterol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olur ve kalp sağlığının korunmasına da yardımcıdır.

Üzüm​

[NAHL - 11] "Allah o su ile size; ekin, zeytin, hurma ağaçları, üzümler ve her türlü meyvelerden bitirir. Elbette bunda düşünen bir kavim için bir ibret vardır."

Üzüm migrene, Alzheimer’a iyi gelir, göz sağlığını ve görme yeteneğini korur. Kolesterole iyi gelmekle beraber böbrek bozukluklarını giderir. Astım hastalarına iyi gelir. Mikropları öldürür, kabızlığı giderir. Cilt sağlığına da faydası vardır. Cildi yumuşatır, gençleştirir. Saçlarımızın sağlığına da faydası vardır.

Zeytin​

[En'am - 99] "O, gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir ve o yeşil bitkilerden, üst üste binmiş taneler, -hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar- üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız: (Her biri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı. Bunların meyvesine, bir meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir topluluk için (Allah’ın varlığını gösteren) ibretler vardır."

Zeytin kalp sağlığına, dolaşım sisteminin sağlığına yardımcı olduğu gibi kilo vermek isteyenlerinde yardımcısıdır ve kanseri de önler. Aynı zamanda cilt sağlığı ve güzelliğimiz için de çok faydası vardır.Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
"Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah’a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah’a şükredin."
Bakara, 172
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Kur'ân-ı Kerim'de Geçen En Güzel Kıssa Hangisidir?
 • BULUT
 • BULUT,
 • Dini Konular
 • 0    854
Suudi Arabistan Kur'an-ı Kerim'i Değiştirdi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 2    2K
Kur'ân-ı Kerim'de, Dünya Hayatı ile ilgili Ayetler
 • BULUT
 • BULUT,
 • Dini Konular
 • 0    2K
Kur'ân-ı Kerim'de, Kur'ân-ı Kerim ile ilgili Ayetler
 • BULUT
 • BULUT,
 • Dini Konular
 • 0    1K
Geri