Ansiklopedi Lichtenberg Figürleri – Elektrik Ağacı – Yıldırım Yaraları

Yıldırım vücuda girdiğinde, kalbi, akciğerleri ve sinir sistemini çalıştıran küçük elektrik sinyallerine kısa devre yaptırır. Bu, kardiyak arrest (kalp sıkışması), bayılma, beyin hasarı, omurilik hasarı ve amneziye yol açabilir. Yıldırım vücudun yüzeyine doğru hareket ederken, kırmızı kan hücrelerini kılcal damarlardan üst cilt katmanına doğru iter. Bu yara izlerine Lichtenberg figürleri adı verilir.

lichtenberg-figurleri-2.jpg


Lichtenberg Figürleri, yıldırım çarpmasından bir saat sonra ortaya çıkan ve 24-36 saat içinde kademeli olarak kaybolan patognomonik (Hastalığı belirleyen, bir hastalığı diğer hastalıklardan ayıran, hastalığa teşhis koyduran) bir bulgudur...


lichtenberg-figurleri-3.jpgLichtenberg figürleri, ısınan materyallerin üzerinde ya da içerisinde bazen görülen elektrik deşarjların dallanmasıdır. Adını Alman fizikçi Georg Christoph Lichtenberg’den alan yaralar, ısınan materyallerin üzerinde veya içerisinde bulunan elektriğin vücuda yayılması sonucunda meydana gelir ve insan vücudunda yıldırım şekline benzer yaralar oluşturur.


lichtenberg-figurleri-4.jpg1777 yılında Lichtenberg elektrostatik indüksiyon yoluyla yüksek elektrik gerilimi altında statik elektrik üretmek için büyük bir elektrofor yaptı. Elektriksel deşarjların çizdiği şekilleri gözlemledi ve bu gerilimin bir izolatörün yüzeyinde boşaltılmasının ardından bu formların tozla sabitlenmiş görüntüler bırakabileceğini fark etti. Bu desenlerin üzerlerine boş kağıtları bastırarak, görüntüleri hem transfer edebildi hem de kaydedebildi. Bu buluş aynı zamanda elektrofotografinin (Xerografi) temel ilkesinin keşfidir.


lichtenberg-figurleri-5.jpgLichtenberg, zamanın şartlarında 2D şekilleri inceleme fırsatı bulabilmişti ancak modern voltaj araştırmacıları, 2D veya 3D şekilleri yalıtkan materyallerin içlerinde inceleyebiliyor.


lichtenberg-figurleri-1.jpgKaynak:
Lichtenberg figürleri | 2008, Volume 8, Issue 2 | Turkish Journal of Emergency Medicine, Figure de Lichtenberg — Wikipédia, Üzerine Yıldırım Düştükten Sonra Doğanın Bıraktığı Desenlerle Canını Kurtaran 18 Kişi
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri