Üst
Antep Fıstığı (Şam Fıstığı) Ağacı

Antep Fıstığı (Şam Fıstığı) Ağacı

antep-fistiği-agaci.webpAntep fıstığı ağacı, 6-10 metre yüksekliğe ulaşan, yaprak döken, uzun ömürlü, yavaş büyüyen, iki evcikli (dioik) bir meyve ağacıdır. Bu, bir Antepfıstığı ağacının sadece erkek çiçeklere (erkek Antep fıstığı ağacı) veya sadece dişi çiçeklere (dişi Antep fıstığı ağacı) sahip olabileceği anlamına gelir. Meyve tutumunu sağlayabilmek için, erkek ağaçların poleninin rüzgar aracılığıyla dişi ağaçlara aktarılması gerekir. Sadece dişi ağaçlar meyve üretir. Sonuç olarak, meyve hasadı yapmak istiyorsak, her 9 dişi Antepfıstığı ağacının bulunduğu yerin merkezine ideal olarak 1 erkek Antep fıstığı ağacı dikip yerleştirmeliyiz. Erkek Antepfıstığı ağaçları herkes tarafından kolayca fark edilebilir, çünkü bu ağaç normalde dişi ağaçlardan daha yüksektir ve daha sağlam bir yapıya sahiptir.

Antep fıstığı ağacının gövdesi ve dalları gri renktir ve yıllar geçtikçe bu renk koyulaşır. Güçlü kök sistemi 8 metre genişliğinde olabilir ve 3 metre kadar bir derinliğe ulaşabilir. Yaprak dökümü sonbaharın sonlarında başlar (çoğu zaman Kasım aylarında). İlk önce meyve üreten dişi ağaçlar yapraklarını döker. Daha sonra meyve vermeyen dişi ağaçlar yapraklarını dökmeye başlar. En son, erkek Antep fıstığı ağaçları, dişi ağaçlardan sonra, yapraklarını dökerler. Çiçeklenme genellikle ilkbahar (Nisan) boyunca gerçekleşir. Çoğu zaman, erkek çiçeklerin büyük bir kısmı dişi çiçeklerden daha erken açar. Sonuç olarak, büyük bir miktarda polen kaybolabilir, bu da meyve tutumununun ve üretiminin azalmasına neden olur. Böylece, bazı Antep fıstığı yetiştiricileri erkek çiçeklerin polenini toplar, bu polen uygun şartlar altında depolanır ve dişi ağaçlar çiçeklendikten sonra ağaçların üzerine saçılır. Bu uygulamaya yapay tozlama denir.

Erkek ve dişi Antep fıstığı ağaçlarıDiğer fıstıkların ve fındıkların aksine, antep fıstığı üzüm gibi salkımlar halinde yetişir. Antep fıstığı ağacının, sürgünler üzerinde bir yıl önce oluşmuş olan tomurcukları meyve verir. Ağacın periyodisite fenomenine eğilimi vardır (bir yıl ürün verip, ertesi yıl az ürün vermesi). Antep fıstığı ağacı normalde 7 yaşından itibaren yüksek verim verebilir. Bu ağacın verimliliği 100 yıl veya daha da fazla sürebilir.

Antep fıstığı Anacardiaceae familyasına aittir. Bu familyaya ait olan Pistacia cinsi 11 tür içerir, ancak Pistacia vera dünya çapında yetişen ve meyve veren fıstık ağacıdır. Antep fıstığı ağacının kökeni Orta Asya, yani İran ve Afganistan gibi ülkelerdir. Günümüzde, ABD (Kaliforniya), Lübnan, Suriye, İran, Hindistan, Türkiye, Güney Avrupa ve diğer Asya ve Afrika ülkeleri gibi sıcak ve kuru iklimi olan alanlarda yetiştirilmektedir.

Kaynak: https://wikifarmer.com/tr/antep-fistigi-sam-fistigi/
 
Geri